TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği (GAKSAD), kuruluşunun 2. yılında, İstanbul’dan gelecek alternatif tiyatro oyunlarını, Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşturuyor. 18 Ekim tarihine kadar, Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin bu yılki teması: “kadın ve öteki olmak”.

Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği (GAKSAD), büyük bir festivale imza atmaya hazırlanıyor. “Kültür İçin Alan” çatısı altında bir araya gelen, Türkiye ve Avrupa’daki kültür-sanat dünyasından partnerler ile yereldeki çeşitli kurum ve kuruluşlar sponsorluğundaki “Gazişehir Tiyatro Günleri”, İstanbul’dan gelecek alternatif tiyatro oyunlarını, Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşturacak. 18 Ekim tarihine kadar, Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri’nin bu yılki teması: “kadın ve öteki olmak”. Tema ile tiyatroda kadının rolü ve öneminin altı çizilerek, sanatın gelişiminde “kadının güçlü sesini” duymamız sağlanacak. Gündemde hala sıcaklığını koruyan, kadına dair soru ve sorunlar, festival ile birlikte, bir de kadın oyun yazarları, kadın yönetmenler ve kadın oyuncular tarafından ele alınacak.

İLKİ DÜZENLENİYOR

İlki düzenlenecek olan Gazişehir Tiyatro Günleri, etkinlik boyunca açacağı “Temel Oyunculuk Atölyeleri” ile şehirde yeni oyuncuların yetişmesi için ön ayak olmayı hedefliyor. Atölye sonunda sertifika ile taçlandırılacak olan temel eğitimin, tamamen ücretsiz ve kontenjanlı olarak, herkese açık bir formatta gerçekleştirilmesi plânlanıyor. “Kadın ve öteki olmak” üzerine düşünmeyi destekleyen festival, bu konuyu “Bunu Bi’ Konuşalım” başlıklı söyleşiler dizisi ile de ele alacak. Kadın akademisyenler, kadın STK temsilcileri ve kadın çalışmalarında uzman aktivistlerle gerçekleştirilecek olan bu bölüm, online olarak da izlenebilecek. Ayrıca her oyun sonrası, fuaye alanında yapılacak olan “Kahve Tadında” etkinliğiyle, süreç hakkında tüm merak edilenlerin cevap bulması ve tiyatro sanatının, arada duvar olmadan izleyicilere dokunması bekleniyor. Uluslararası bir festivale dönüştürülmesi hedeflenen Gazişehir Tiyatro Günleri, süreklilik plânı ve şehirdeki tiyatral çalışmalara katacağı pozitif etkiyle, ilerleyen yıllarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Özellikle COVID-19 salgını sebebiyle sahnelerden uzak kalan sanatçılar ve sanatseverler, bu festival sayesinde bir araya gelip, uzun bir zamandan sonra hasret giderecekler.

TEDBİRLER ALINDI

Yapılacak tüm etkinlikler ve atölyelerde, geri dönüşümlü malzemeler kullanacak olan festival, geri dönüşüm ve çevre koruma bilincini aşılamak adına, atık ayrıştırmanın önemini vurgulayarak, farklı atık türlerinin tekrar kazanılmasını katılımcılara ve izleyicilere aktarmayı hedefliyor. Program boyunca tüm etkinlikler, dijital ortamda canlı yayınlanarak, dijital izleyiciler için hibrit bir katılım sunulurken, salon izleyicileri için de yoğun sağlık tedbirleri alınıyor. Tedbirler kapsamında, salon izleyicilerine, sağlık ve temizlik için sosyal mesafe uyarıları, ateş ölçümü, maske dağıtımı ve dezenfeksiyon sistemli çeşitli aksiyonlar sağlanacaktır. Salon ve atölyelerde yarıya düşürülmüş katılımcı sayısına ek olarak, sık sık COVID-19 salgını bilgilendirmeleri eşliğinde sürecek olan festival, katılımcılarına sağlıklı sanat sunuyor. (NEVRE SARAÇ)

15.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin