TOBB ÖNCÜLÜĞÜNDE ODALAR “MAHİR ELLER” İÇİN YOLA ÇIKTI

TOBB ÖNCÜLÜĞÜNDE ODALAR “MAHİR ELLER” İÇİN YOLA ÇIKTI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Avrupa Birliği’nin sağladığı finansmanla TOBB öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ve Gaziantep Sanayi Odası’nın da içinde olduğu 12 ildeki Ticaret ve Sanayi Odalarının ortaklığında yürütülen “Mahir Eller Projesi” ile hem vatandaşlarımızın ve hem de geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdam edilebilirliklerini, mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi suretiyle artırılmasının amaçlandığını söyledi.

 Ünverdi, TOBB önderliğinde Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirilen projeyle 30 bin kişinin mesleki becerisinin belirleneceğini, 20 bin kişinin yetkinliğini belgelendirmek için mesleki yeterlilik sınavlarına gireceğini, 3 bin kişiye de istihdam sağlanacağını kaydetti.

Projeye ilişkin çalışmaların 25 Aralık 2017 tarihinde başladığını hatırlatan Ünverdi,  “Projeyle mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi suretiyle nitelikli istihdamın artırılmasını amaçlıyoruz. “Mahir Eller Projesi” Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusunun yoğun olduğu Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa’da Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ile uygulanıyor. Gaziantep’te de Gaziantep Sanayi Odası bu çalışmayı yürütüyor“ dedi.

Projeyle, hâlihazırda bir mesleği olan kişilere, becerilerine uygun alanlarda iş bulmalarını kolaylaştırmak için, mesleki yeterliliklerini belgelendirme imkanı sunulacağını kaydeden Ünverdi şöyle devam etti: “Söz konusu belgelendirme, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yayımladığı ulusal yeterlilikler çerçevesinde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılacak sınavlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Hâlihazırda çalışanlar, iş arayanlar ve 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda mezun olarak işgücü piyasasına girmeye hazırlanan mesleki ve teknik eğitim öğrencileri Mahir Eller Projesinden yararlanabilecek” diye konuştu.

Proje kapsamındaki illerde işgücü piyasasının arz ve taleplerinin analiz edildiğini dile getiren Ünverdi şöyle devam etti: “Bu illerde faaliyet gösteren firmaların beceri talepleri ortaya çıkarılırken, burada yaşayanların mevcut mesleki becerileri de analiz ediliyor. Bu proje ile 30 bin kişinin mesleki yetkinliklerinin belirlenmesi, 20 bin kişinin de mesleki belgelendirme sınavlarına alınması, 15 bin kişinin ise mesleki yeterliliklerinin belgelendirilmesi ile projenin uygulandığı illerde sosyoekonomik hayata katkı hedefleniyor.

 “Mesleğini Belgele Farkını Koy Ortaya”

 “Mesleğini belgele, farkını koy ortaya” sloganıyla başlatılan projenin temel amacı, Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi ile istihdam edilebilirliklerini artırmak olarak öne çıkıyor. Mahir Eller Projesi’nin,  firmalara pek çok avantaj sağlayacağını vurgulayan Ünverdi, “Firmalar, mesleki yeterlilikleri belgelendirilmiş kişileri istihdam etme fırsatı sağlayacak. Nitelikli eleman istihdamı ile üretim ve hizmet sunma süreçleri daha verimli hale gelecek. Mevcut çalışanlarının mesleki yeterliliklerini proje kapsamında ücretsiz olarak belgelendirme imkânına sahip olacaklar. Belge zorunluluğu kapsamında olan meslekler göz önünde bulundurulduğunda, bu projede yer almanın firmalar için büyük bir avantaj olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Proje kapsamında yeni istihdam edilen kişinin toplam maliyetinin yüzde 10’unun 6 ay boyunca proje tarafından ödenecek. Yeni istihdam edilen Suriyelilerin çalışma izni ücretleri de projeden karşılanacak olup, onların çalıştırılmasına ilişkin hukuki süreçler hakkında da bilgi almaları mümkün olacak” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

6.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin