TÜM ÖNYARGI, BASKI VE ENGELLERE RAĞMEN KADINLAR, FUTBOL OYNUYOR

TÜM ÖNYARGI, BASKI VE ENGELLERE RAĞMEN KADINLAR, FUTBOL OYNUYOR

Gaziantep’in ve kadın futbolunun adını şampiyonlukla duyuran ALG Spor’un Teknik Direktörü Aslı Canan Sabırlı, gazetemize kadın futbolunu anlattı. Aslı Canan Sabırlı, gazi ve şehit çocukları ile sevgi evlerinde kalan kız çocuklarının geleceğine ışık tutarak, kadın futboluna kazandırıyor.

Kız çocuklarını Sevgi Evleri Yetiştirme Yurtlarından şampiyonluğa taşıyan ALG Sporun kuruluş hikayesini Gazetemiz Genel Müdürü Aslı Emektar’a anlatan ALG Spor Teknik Direktörü Aslı Canan Sabırlı, “Gaziantep’te kuruluşumuz sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Gazi ve şehit çocukları ile sevgi evlerinde kalan kız çocuklarını topluma kazandırmak adına yola çıktık. Şimdi doğru ve disiplinli çalışıp, doğru kişilerle yürüyünce bu algıların kırılması adına gücümüz arttı. Bir birey vakıf olduğu ve becerebildiği her işi yapabilir. Ne rengin cinsiyeti vardır, ne de sporun” dedi.

KADIN FUTBOLUNU GÖRÜNÜR HALE GETİRİYORUZ

Yaklaşık 10 yıl önce kadın ve kız çocuklarının futbol oynamasına karşı olumsuz bakış açısı bulunduğunu belirten ALG Spor Teknik Direktörü Aslı Canan Sabırlı, “Toplumdan bağımsız kurulan kadın futbol takımları kendi içerisinde varoluş savaşı güderken, 10 yıl önce kadın ve kız çocuklarının futbol oynamasından bahsedemezdik. Şuanda özellikle sosyal medyanın gücüyle, oluşan süreç bu olumlu bakışı getirdi. Kadın futbolu 5 aylık ya da 5 yıllık değil, fakat yeni yeni görünür olmaya başladı. Pandemi sürecinde sosyal medyanın kullanımı yüzde 20 oranında artınca, buradan destek aldık. Kız çocuğu yapamaz, kız çocuğu okur, okumazsa evlenir mantığı vardı” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUKLAR SPORLA BAŞARIYI TATMAK İSTİYOR

Toplumsal bazı olumsuz kalıpların maalesef kültürümüze oturduğunu aktaran Teknik Direktör Sabırlı, “Ne mümkün bir kadının topuklu ve etekle yürümesi, şuan ne mümkün bir kadının topuklu ve etekle yürümemesi. Verilen eğitim ile her şey yoluna girebiliyor. Eğitim önce ailede, sonrası okulda başlıyor. Bizim eksik kaldığımız nokta tam olarak şudur; ailesinden gizli antrenmana gelen kız çocukları var. Odasının kapısı üzerine kilitlenip çıkması engellenen çocuklar var. Çocuklar sporla başarıyı tatmak istiyor, fakat aile baskısı ve toplum baskısı ile karşılaşıyor. Toplumda bale yapan erkekler için de büyük bir baskı var” dedi.

SEVGİ EVLERİNDEKİ KIZLARIN UMUDU OLDULAR

ALG Spor Teknik Direktörü Sabırlı, “Sevgi evlerindeki kız çocuklarına pandemi sürecinde masa tenisi oynuyoruz, teknik futbol eğitimi veriyoruz. Onlara temas etmek, gözlerindeki ışığı görmek harika. Tek ihtiyaç duydukları şey, birlikte oturup vakit geçirmek. Gaziantep’e Chelsea’nin, Barcelona’nın kadın futbol takımlarının gelmesi, müthiş bir durum fakat toplum buna hazır değil. Barcelona dendiği zaman bütün futbolseverler, Barcelona’yı merak ettiği için gelir. Biz de kadın takımı olarak değil ALG Spor olarak anılmak istiyoruz. Birçok insanın istediği eşitlik, kadın erkek olarak değil birey olarak anılmaktan başlıyor. Birey-spor, birey-sağlık, birey- beslenme. Sen kadınsın avokado ye demek ne kadar yanlış ise, sen kadınsın futbol oynama demek de bir o kadar yanlıştır. Biz spor sayesinde bu yolların hepsini aşabiliriz. Başarmak adına biz daha çok savaşacağız. Kadın futbolu daha fazla görünür olsun diye sokak aralarında sporcu bulacağım. Mücadeleyi bırakmayacağız. Konuşarak değil icraatla yapmamız lazım” diye ekledi.

KADIN FUTBOLCULAR LİGE HAZIRLANIYOR

ALG Spor olarak şampiyonlar ligine hazırlandıklarını belirten ve Aycan Yanaç transferini değerlendiren Sabırlı, “Şampiyonlar ligi Aycan transferinden önce konuşulmuyordu. Aycan Yanaç’ın transferi ile çok büyük bir yol kat ettik. Aycan hem takımımız adına hem de bu algıları yıkmak adına büyük bir şans oldu. Aycan gibi onlarca sporcum daha olmasını isterdim. Aycan disiplinli, Alman disiplini almış, uykusuna ve beslenmesine çok dikkat ediyor. Doğal olarak bunlar sahaya da yansıyor. Daha önce milli kadın futbolcu Survivor’da yarışmasına rağmen bu yıl çok yüksek bir ses oluştu. Bunun sebebi ilk olarak pandemi sürecinde birçok insanın TV izlemiş olması ve sosyal medya kullanımın artışı. Her kesimden, her meslekten ve her kültürden insanlara temas dilen bir süreçten geçtik. Aycan’ın iyi niyetli, sempatik olması ve yansıtması çok etkili oldu. Aycan kadınların hem kibar hem güçlü olabileceğini gösterdi” dedi.

KIZ ÇOCUKLARI KONUŞABİLECEK

Sabırlı, sporcuları topluma kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, “Geçim kaygısı sebebiyle futbolu bırakmış sporcular var. Futbolu bırakmış, spora küsmüş kim varsa bizi arasın. Eğer düşüncelerimiz ve beklentilerimiz uyuşursa devam edelim. Bu şekilde yeniden futbola kazandırdığımız sporcularımız var. Bizim yaptığımız şey; toprağa bir fidan dikmek. Sporcularımızı sadece spor alanında geliştirmekten ziyade onları topluma kazandırıyoruz. Tacize uğramış fakat bunun farkında dahi olmayan sporcularımız var. Bu konuları akademisyenlerimiz eşliğinde görüşüyoruz. Spor sadece beden sağlığı için değil ruh sağlığı için de bir ihtiyaç. Kız çocuklarının hangi branşa yeteneği varsa ona yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer kız çocukları futbolda ilerlemek istiyorsa, ailelerinin desteği çok önemli. Bugün sporda başarı kazanan kız çocukları yarın sokakta, ev ortamında konuşabilecek” dedi. (NEVRE SARAÇ)

12.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin