TÜRKİYE GAZİANTEP’TE OLACAK

TÜRKİYE GAZİANTEP’TE OLACAK

Paris, Londra Ne Söylüyorsa Gaziantep Aynı Şeyi Söyleyecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1. Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleşti. 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Gaziantep 2. Uluslararası Gastronomi Festivali’ne ilişkin konuşan Başkan Şahin, “Bu festivale bir kalkınma, bir ihracat, istihdam projesi olarak bakmak gerekiyor. Tüm bunları doğru şekilde yapabilirsek, Paris, Londra ne söylüyorsa Gaziantep aynı şeyi söyleyecek. Kalkınma projesi için de ekibimiz çok iyi bir mutfak çalışması yaptılar. Bu konuda profesyonelinden öğrencisine söz söyleyen herkes burada olacak. Türkiye burada olacak. Meclis üyelerimizin de katılımıyla tüm bunları dünyaya gösterdiğimiz zaman bu bir kalkınma modeli olarak, kültür ve sanat modeli olarak tüm dünyaya örnek olacak” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1. Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleşti. 76 maddenin gündeme alındığı meclis toplantısının 2. Maddesinde yer alan ‘12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan Gaziantep 2. Uluslararası Gastronomi Festivali için GAGEV’e 2 Milyon TL yardım yapılması’ konusuna ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açıklama yaptı. Başkan Şahin, festivalin öneminin altını çizerek,  “Herkesin bu önemli çalışmada yanımızda olmasını istiyoruz. Üç gün boyunca dünyanın yıldızları Gaziantep’te olacaklar. Türkiye’nin en iyi yetişmiş şefleri Gaziantep’te olacak. Gaziantep’in ilçelerine baktığımız zaman her birinde ayrı bir güzellik, lezzet var. İslahiye-Nurdağı hattına baktığımızda üzüm ve biber dünyanın en iyisi. Nizip’e bakıyorsunuz, fıstığın yanında zeytini bir başka güzel. Araban şuanda Kastamonu ile birlikte aromada sarımsakta markalaşmış ve yarışır durumda. Oğuzeli’nde Narın coğrafi işareti alındı. Elimizde bereketli toprakların vermiş olduğu bir fırsat var” şeklinde konuştu.

GEÇEN YILA ORANLA TALEP 10 KAT ARTTI

Festival ile şehrin ürünlerinin uluslararası pazarda görünürlüğünün arttığını vurgulayan Şahin, “Gastronomi Festivaline katılan şefler bu lezzetleri kendi yemeklerinde kullanarak yeni bir lezzet oluşturdular. Bu lezzetlerin kendi ülkelerinde beğenilmesinden dolayı bu ürünlerin siparişlerini vermeye başladılar. Bugün Oğuzeli başta olmak üzere çok sayıda kurutmalık siparişlerini dünyanın her yerinden almaya başladık. Zincir marketlerde bunların satışı başladı. Fıstığımız, biberimiz açısından bize dair yerel ürünlerin pazarlanması açısından önemli oldu. Ev ekonomimiz açısından bugün çok sayıda kadın kardeşimiz kendini yetiştirdi, sertifika programı aldı. Ürünleri satmaya başladı. Ürettiği ürünü festivalde satmak isteyenler geçen yılki talebin 10 katında ev hanımı var” dedi.

KALKINMA, İHRACAT, İSTİHDAM FESTİVALİ

Festivale katılımın yoğun olacağını aktaran Başkan Şahin, “Bu festivali üç tane sanayicinin gelip gittiği festival olarak değil, bir kalkınma, bir ihracat, istihdam projesi olarak bakmak gerekiyor. Tüm bunları doğru şekilde yapabilirsek, Paris, Londra ne söylüyorsa Gaziantep aynı şeyi söyleyecek. Kalkınma projesi için de ekibimiz çok iyi bir mutfak çalışması yaptılar. Bu konuda profesyonelinden öğrencisine söz söyleyen herkes burada olacak. Türkiye burada olacak. Meclis üyelerimizin de katılımıyla tüm bunları dünyaya gösterdiğimiz zaman bu bir kalkınma modeli olarak, kültür ve sanat modeli olarak tüm dünyaya örnek olacak. Tüm arkadaşlarımızı buraya davet ediyorum” diye konuştu.

KILIÇ’TAN YERALTI SU HARİTASI TALEBİ

Gündemin 5.maddesi olan ‘Oğuzeli İlçesi, Çaybaşı Mahallesinde Küçük Sanayi Sitesi İlave Uygulama İmar Planı’ konusuna ilişkin Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, “ Bahsedilen bölge Oğuzeli’nin Suriye’ye kadar olan su kaynağımızın üstünde olan bir köy. Deri sanayisi pek çok kimyasalın kullanıldığı bir sanayi. Dolayısıyla burada planlama yapılırken, jeolojik etüt ile birlikte yer altı su haritasının çıkarılmasını talep ediyoruz. Muhtemelen buradaki herhangi bir sızıntının Akpınar’daki su kaynağına sızma ihtimali çok yüksek. Bunun incelenmesini talep ediyoruz” dedi.

DERİCİLERİN ATIK SUYU

ARITMA TESİSİNE AKACAK

Kılıç’ın talebini yerine getireceklerini belirten Şahin, “İstediğiniz incelemeleri yapalım. Deri sanayisi ile su gerekiyor. Dolayısıyla bizim sulu bir bölgede bu sanayi sektörünü yönetmemiz gerekiyor. Yapılması gereken bütün testler yapılsın, endişe oluşmasın. Oğuzeli’ndeki arıtma tesisimiz 1 ay içerisinde tamamen devreye giriyor” dedi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ise konuya ilişkin söz alarak, “Dericilerin mevcut yeri havaalanından gelirken sağ tarafta şehrin merkezinde kalmış bir nokta. Taşınması ile alakalı uzun zamandır çalışma yapıyoruz. Derici esnafıyla birlikte yapmış olduğumuz toplantılarda biz onlara yer belirleme teklifini sunduk. Son olarak dericiler ile mutabakata vardığımız nokta maddede bahsi geçen nokta. Başkanımızın söylemiş olduğu hassasiyetleri biz de taşıyoruz. Fakat bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak. Çünkü sızıntı suların hiçbiri toprağa karışmayacak direk hatlarla arıtma tesisimize gidecek. Bölgenin seçilmiş olmasının sebebi de atık suların arıtma tesisimize cazibe ile gidebilecek olması. Şuanda da aynı su aynı tesise gidiyor” ifadelerine yer verdi.

GASTRONOMİ AKADEMİSİ KURULUYOR

Gündemin 74. Maddesinde yer alan Erikçe Kent Ormanı girişinde bulunan kafeteryanın tahsisinin iptaline ilişkin Başkan Şahin, “İpekyolu Kalkınma Ajansı ile Gaziantep Ticaret Odası Gastronomi Akademisi Projesini onayladı. Gastronomi üzerine GTO tarafından bir akademi oluşturuluyor. Akademiyi kurarken de bir sunum alanı oluşturmak istiyor. Bişirici’nin yeri, verimli çalıştırılamadığı için duruyor. GTO burayı akademiye çevirmek istedi. Şehrin girişi açısından ve burada bu sistemin çalışması açısından uygun bulduk. Projeyi Kalkınma Ajansı’ndan fonlattılar” dedi.

YENİ SLOGAN: HERŞEY TADINDA

Büyükşehir Belediyesi 2020-2024 dönemi Stratejik Planı Taslak görüşülmesine ilişkin Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Recep Bozloğan, bilgilendirmede bulundu. Bozloğan, “Gaziantep’te 2020-2024 Stratejik Planı için 4 stratejik amaç, 22 stratejik hedef, 294 proje/faaliyet ve 315 performans göstergesi belirledik. Belirlenen stratejik amaçlar kurumsal yapıyı güçlendirmek, ekonomik gelişimi desteklemek, toplumsal dönüşümü pekiştirmek ve kentsel gelişimi hızlandırmak. Havalimanı üzerinden Gaziantep’te bir değerlendirme yaptığımızda Gaziantep’in Dubai’den daha çok Viyana’ya yakın olduğunu, Tahran’a göre Atina’ya yakınlığının daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu muazzam bir avantajdır. Yani Gaziantep Ortadoğu’nun zengin ülkeleriyle Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde neredeyse tam orta noktasında yer alıyor” dedi. slogan belirlerken Gaziantep’in iki şeyden vazgeçmeyeceğini varsaydık. Birincisi lezzet yani tat. Türkiye’nin lezzet merkezi Gaziantep. İkincisi ise Milli Mücadele yön veren, halkımızın ümitlerinin tükendiği bir anda halkımıza ümit veren o eşsiz kahramanlık destanının bugüne yansıyan şekli. Bu iki şeyden Gaziantep’in asla taviz vermemesi gerekiyor. Bu yüzden yeni slogan olarak ‘Her şey tadında’ olarak belirledik” açıklamalarında bulundu.

Meclis 2. Birleşim için 13 Eylül 2019 Cuma günü toplanmak üzere sona erdi. (NEVRE SARAÇ)

 

 

9.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin