TÜRKİYE’DE İLK GAZİANTEP’TE

TÜRKİYE’DE İLK GAZİANTEP’TE

BAŞKAN ŞAHİN, BİR KEZ DAHA İLKE İMZA ATTI

PİLOT İL GAZİANTEP’TE ÖĞRENCİLERE ONLİNE EĞİTİM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları tarafından hayata geçirilecek olan dijital yayın ‘Raunt Online Eğitim Sistemi’ tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere çevrim içi destek programına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkeler, şehirler, insanlar, öğrenciler, sanayiciler, esnaf yarışıyor.  Bu rekabeti yönetebilmemiz için önce güçlenmemiz lazım. Bu coğrafyada çok güçlü olmamız lazım” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlanan öğrencilere daha iyi bir eğitim vermek amacıyla çevrim içi RAUNT Eğitime Destek Programı hayata geçirildi. Türkiye’de ilk olarak pilot il seçilen Gaziantep’te uygulanmaya başlanacak programın tanıtım toplantısında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Türkiye’de dershanecilik sona erdi. Okula devam eden öğrenciler, eğitimlerini de okulda ilave olarak alıyor. Fakat mezun olan gençlerin bu alanda çok önemli sıkıntıları oluyordu. GASMEK, bu meseleye el atmış oldu. Türkiye’de sistemli bir şekilde yapılan en önemli projelerden bir tanesi GASMEK oldu. Türkiye’ye örnek olan bir proje. GASMEK’te açılan kursların içini de doldurmak gerekiyor. Genellikle kurs açılıyor, öğretmen var, öğrenci var, fakat materyal olmayınca istenilen verim alınamıyor. Gaziantep’te Büyükşehir Belediyemiz eğitimi kendilerine mesele etti. Sadece kendi kursları ile değil, fiziki eksiklerin giderilmesi, hayırseverlerin bulunması konusunda da belediyelerimiz desek veriyor. Gaziantep’te uyum var” dedi.

ZAMANIN RUHUNU YAKALAYACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antarktika’da bilimsel araştırmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Antarktika’da bir şey gördüm. Dünyanın en büyük 10 ülkesi orda. İnsana yatırım yapanın kazandığını gördüm. Kim bilgiyi üretirse, geleceğin söz sahibi oluyor. Bugün silikon vadilerini kim kurduysa sözü o söylüyor. Biz büyük bir milletiz, zamanın ruhunu yakalayacağız. Zamanın ruhu yapay zeka, endüstri 4.0 diyor. Artık çağın gereğini yapmamız lazım. Hz. Ali, ‘Çocuklarınızı 50 yıl sonraya göre hazırlayın’ diyor. Tarım ve Sanayi Devrimi’ni ıskaladık, bilgi ve teknoloji çağındayız. Bilgi teknolojisini hangi ülke yönetirse o rekabeti de yönetecek. Ülkeler, şehirler, insanlar, öğrenciler, sanayiciler, esnaf yarışıyor.  Bu rekabeti yönetebilmemiz için önce güçlenmemiz lazım. Bu coğrafyada çok güçlü olmamız lazım. Bu bölgede binlerce canın denizlerde boğulmasına kim dur diyecek? Adaletin ve kalkınmanın başında olan Cumhurbaşkanımız, insani ve vicdani olarak bütün gücüyle elinden geleni yapıyor. Ama tek başına yapılacak bir iş değil, bu bir seferberlik. Bu bir milli teknoloji seferberliği.  Bu sebeple biz gençlere yatırım yapacağız” ifadelerine yer verdi.

GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ SUNALIM

Başkan Şahin, belediyelerin artık kültür ve sanata önem vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Yükselen Gaziantep için yeni hedeflerimiz var. Bu hedeflerimizin en önemli merkezi yarınlarımız olan gençlerimiz. Altyapı belediyeciliği bitmiştir, kültür ve sanat yükselen bir değerdir. İnsana yatırım en önemli yatırımdır. Gerekirse bir kavşak yapmayalım ama gençlerimize fırsat eşitliği verelim, gençlerin bilgiye ulaşmasını sağlayalım. Buradaki çalışmamız ne Ankara’da ne İstanbul’da var. Türkiye’de ilk çalışma burada yapılıyor. Bilginin kaynağına ulaşmak için şehrimizde liderliği yapıyoruz. Geldiğimiz noktada fırsat eşitliği sağlamak için çabalıyoruz. Gençlere biraz dokununca başarı ardından geliyor” şeklinde konuştu.

1 MİLYON GENÇ, 1 MİLYON HAYAT DEMEK

Öğrencilerin GASMEK ile ayallerine kavuştuklarını belirten Şahin, “GASMEK’e ilk başladığımızda ODTÜ’yü kazanan öğrencilerimiz oldu. O öğrencimiz ailesini kurtardı, geleceğini kurtardı. 1 Milyon genç, 1 Milyon hayat demek. 2 Milyon bize emanet. İyide, güzelde, doğruda önder olacağız. İstiyoruz ki gençlerimiz istedikleri meslekleri okusunlar. Mesleğinizi elinize aldığınızda iyi insan olmaktan da vazgeçmeyin” dedi. (NEVRE SARAÇ)

19.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin