‘TÜRKİYE’NİN EN İYİSİYİZ’

‘TÜRKİYE’NİN EN İYİSİYİZ’

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Salih Yıldırım, halk otobüslerine yönelik denetimleri son zamanlarda sıklaştırdıklarını vurgulayarak, “İddia ediyorum, Trafik Zabıta olarak Türkiye’nin en iyisiyiz. Bu konuda iddialıyım. Denetimlerimizle ve görevlerimizle diğer büyükşehir zabıta dairelerine örnek oluyoruz. Toplu taşımaları günde en az 2 defa denetliyoruz. Biz şuanda 1 numarayız” dedi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı M. Salih Yıldırım, toplu taşıma araçlarının ve öğrenci servislerinin denetimleri, yabancı tabelalar ve kömür kullanımının yasaklandığı mahallelerdeki çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi. Toplu taşıma araçlarında son 3 aydır güçlü bir denetim ağı oluşturduklarını kaydeden Yıldırım, “Toplu taşıma araçlarında, özellikle yoğunluğun olduğu bölgelerde kesinlikle her araç denetimden geçiyor. Zabıtalarımız 7’de göreve başlıyorlar. Bir kısmı toplu taşıma araçlarını denetlerken bir kısmı kavşak yönetimi ve tek yönlü caddelerimizde görev yapıyorlar. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla tek yönlü caddelerde ve park yasağı olan bölgelerde uygulamalar yapıyoruz, ceza yazıyoruz. Yaklaşık 3 aydır bu sistemi uyguluyoruz ve etkisi hissediliyor” dedi.

TRAFİK ZABITADA 1 NUMARAYIZ

  Denetimleri sıklaştırdıklarını vurgulayan Yıldırım, “İddia ediyorum, Trafik Zabıta olarak Türkiye’nin en iyisiyiz. Bu konuda iddialıyız ve diğer büyükşehir zabıta dairelerine örnek konumundayız. Toplu taşımaları günde en az 2 defa denetliyoruz. Biz şuanda 1 numarayız. Bizim amacımız; araçlarımızın pırıl pırıl olması, şoförümüzün kılık kıyafetinin uygun olması ve vatandaşlarımıza güvenli sürüş sağlanması. Vatandaşlardan 153’e gelen şikâyetler doğrultusunda çok sıkı denetimler yapıyoruz. Takip sistemi ile de güzergah ve hız ihlallerini takip ediyoruz. Toplu taşıma hizmeti konusunda biz diğer illerden çok daha ileri seviyedeyiz. Hem kart sisteminin olması, hem de temizliğe verdiğimiz önemle diğer büyükşehir belediyelerine örnek konumundayız.  Kadın otobüs şoförlerimiz işlerini titizlikle yaptıkları için bizim işimizi de kolaylaştırıyorlar” şeklinde konuştu.

SERVİSLERE SIKI DENETİM

Komisyonlar oluşturarak ortak denetimler gerçekleştirdiklerini belirten Yıldırım, “ Parklanma meselesi anlık olduğu için zabıtalar işlem yapıp ileriye gittiğinde yine aynı noktada parklanma ile karşılaşıyorlar. Bu sebeple aynı caddeye 3 ekip dahi görevlendirdiğimiz oluyor. Öğrenci servisleri için İl Emniyet Müdürlüğü başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte komisyon oluşturduk.  Denetlenmeyen servis kalmadı, hatta en az iki defa denetlendi. Servis konusunda bağlanan araçlar da oldu. Ama denetimlerimizi artırarak devam ediyoruz” dedi.

GASTRONOMİ ZABITASI GÖREV BAŞINDA

Geçen yıl toplam 7 kişilik ekipten oluşturulan Turizm Zabıtasının bu yıl sayıyı ikiye katladığını belirten ve Gastronomi Zabıtası oluşturduklarını müjdeleyen Yıldırım, “Bu yıl da devam eden “Gaziantep’e Gitme Zamanı” projesi kapsamında Gaziantep, turist akınına uğradı. Turizm Zabıtası Amirliği’ne Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in talimatıyla 4 kişilik bir ekip daha ekledik. ‘Gastronomi Zabıtası’ dediğimiz bu ekip gıda mühendisleri ve gıda teknikerlerinden oluşuyor. Özellikle baharat alanında, kültür yolu üzerinde lokantalar ve restoranlarda da denetimler gerçekleştiriyoruz. En son denetimi Mutfak Sanatları Merkezi’ne yaptılar ve hijyen ve malzemeler konusunda hiçbir sorun çıkmadı. Toplam 12 kişilik zabıta ekibimizle turizmin canlandığı bu günlerde Kültür Yolu ve Bey Mahallesi ağırlıklı olarak çalışmaları sürdürüyorlar. Gaziantep genelinde restoran ve lokantalarda yaptığımız denetimler olumlu karşılanıyor” ifadelerine yer verdi.

23 MAHALLENİN 13’ÜNDE ALTERNATİF YAKITA GEÇİLDİ

Gaziantep’in 23 mahallesinde kömür kullanımının yasaklanması üzerine denetimleri sürdürdüklerini kaydeden Yıldırım, “Mahalli Çevre Kurulu’nun Gaziantep için aldığı kararlar 23 mahallede kömürden alternatif yakıta geçişi üzerindeydi. Valilikten yetki devri yapılarak kömürlerin denetimi ve alternatif yakıta geçiş için Zabıta olarak elimizi taşın altına koymak istedik. Gaziantep’in hava kirliliğinin önlenmesine bizler de katkı sağlayacağız. Mahrukatçılar Odası ile görüşmelerimiz oldu ve odamız da bizlere denetimlerde çok yardımcı oldular, elimizi güçlendirdiler. En ücra köşelere ve ilçelere de bu denetimleri gerçekleştiriyoruz.  Kömür kullanımının yasaklandığı 23 mahallenin 13’ünde alternatif yakıta geçişler tamamen yapıldı. denetimlerimiz devam ediyor. Kömür kullanımının yasaklandığı mahallelerde hem kullanımı için hem de kömür satış yerlerinin olmaması için çalışıyoruz” diye konuştu.

TÜRKÇE AÇIKLAMA ŞART

Gaziantep’te bulunan Arapça tabelaların kaldırılmasına ilişkin bilgi veren Yıldırım, “Belirlenen caddelerde yabancı tabelalar için çalışmalar gerçekleştirdik. Yabancı tabelalarda marka ismi dışındaki bilgilerin Türkçe açıklamasının olması gerekiyor. Ana artellerde yaptığımız uygulamalarda 200’den fazla yabancı tabelayı indirdik. Denetim yapmaya devam ediyoruz. En çok yabancı tabela İnönü Caddesi’nde vardı. Vatandaşlar şikâyetlerini 153’e bildirebilir” dedi. 

7.02.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin