UMUT OLDU

UMUT OLDU

25 Aralık Devlet Hastanesi ve Kızılay işbirliği ile geçtiğimiz Ocak ayında Kök Hücre Bağışı’na dikkat çekmek amacıyla eğitim verilmiş ve gönüllülerden kök hücre bağışı toplanmıştı. Yaklaşık 300 hastane çalışanının verdiği kök hücre bağışlarından 2’si için bakanlıktan olumlu dönüş yapıldı. 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Emin Türk’ün talebi ile oluşturulan kök hücre farkındalığı, toplanan bağışlar ile 2 kişiye umut oldu. 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Emin Türk, “ Kök hücre bağışına farkındalık oluşturmak adına böyle bir projeye imza attık, hayat kurtaralım dedik. Başlattığımız bağış kampanyası sonrasında 2 bağışçımızda eşleşme oldu. Umutluyuz, bağışçılarımızda gurur duyuyoruz” dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında 25 Aralık Devlet Hastanesi ile Kızılay işbirliğinde Kök Hücre Farkındalık etkinliği düzenlenmiş, etkinlikte 300 civarında kök hücre bağışı yapılmıştı. Hastane çalışanları tarafından yapılan kök hücre bağışlarında 2’si hasta ile eşleşti, 2 kişiye umut ışığı doğdu. 25 Aralık Devlet Hastanesinde çalışan 2 donör hakkında Hastane Başhekimi Dr. Mehmet Emin Türk, “ Hastanemiz ve Kızılay ile ortak kök hücre bağışı etkinliği düzenledik. Hastane çalışanlarımızdan oluşan 300 civarında bağışçımız umut olabilmek adına bağışta bulundu. Bağışçılarımızdan 2’sinin eşleşmesi gerçekleşti. Hastanemizde bir ilke imza atmak ve bu ilkin 2 kişiye umut olması bizler açısından gurur verici. Hem ekip arkadaşlarıma, hem hastane çalışanlarıma bu bağışa canı gönülden katıldıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

KÖK HÜCRE BAĞIŞI ÖNERİSİ

25 Aralık Devlet Hastanesi Kan Merkezinden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. Mehmet Akhan, gazetemize yaptığı açıklamada, “ Bağışlarımız sonrasında 2 dönorun eşleşmiş olması bizler adına gurur verici. Bu gururu yaşarken kan bağış noktalarında kök hücre bağışı alınması adına da önerimiz var. Kızılay kan bağış noktalarında kök hücre bağışı adına da formlar olmasını da talep ediyoruz. Kan bağışında bulunan duyarlı vatandaşlarımızın kök hücre bağışı hakkında bilgilendirilmesi, kök hücre bağış sayılarının artmasını sağlayacaktır” dedi.

NADİR BİR DURUM

25 Aralık Devlet Hastanesi Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Umut Deniz, gazetemize yaptığı açıklamada, “ Gaziantep’te sadece 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde farkındalık oluşturmak adına 300 civarında çalışanımızdan kök hücre bağışı topladık. Kızılay’ın bize dönüşü ile 2 hastane çalışanımızın verdiği kan örneğinin ihtiyaç sahibi 2 hasta ile eşleştiği belirtildi. Kök hücre bağışlarında nadir olan bu eşleşme sayısı bizleri sevindirdi. Hastane çalışanlarımız tekrar kan vererek testlerden geçecek” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIN BİLGİLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ

25 Aralık Devlet Hastanesi Hemovijilans Hemşiresi Nimet Kahraman Karakuş, “ Kan bağışı ve kök hücre bağışı konusunda hassasiyetlerimizi her zaman dile getiriyoruz. Fakat vatandaşlarımızın bu konuda bilgilendirilmesi çok önemli. Her an herkesin başına gelebilecek olan bir durum adına hem kan hem de kök hücre ihtiyacı bağışlar ile sağlanıyor. Vatandaşlarımızı bağış yapmaya çağırıyoruz” dedi. 

5.08.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin