Üreten kadınların yüzü gülüyor

Üreten kadınların yüzü gülüyor

 

Şehitkamil Belediyesi bünyesinde hizmet veren el beceri kursuna katılan kadınlar, stres ve moral bozukluğundan yaptıkları sanatsal çalışmalarla uzaklaşıyor. Kurs ortamında çok daha fazla sosyalleştiklerini dile getiren kadınlar, ürettiklerini satarak aile ekonomilerine katkı da sağlayabiliyor.

  Şehitkamil Belediyesi, çağın en büyük sorunlarından biri olarak kabul edilen bedensel, ruhsal ve toplumsal etkenlerin sonucu organizmanın dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan stresle mücadelede etkin adımlar atmayı sürdürüyor. Özellikle çalışmayan ev hanımlarının yaşadığı monoton hayattan daha sosyal bir yaşama dahil olması adına birçok kurs açan Şehitkamil Belediyesi, kadınları stresten uzak tutarak üretmeye teşvik ediyor. Üreterek gündelik sorun ve sıkıntılardan uzaklaşan kadınlar, ürettikleri ürünlerin satışını yaparak aile bütçesine önemli katkılar oluşturabiliyor.

  Şehitkamil Belediyesine bağlı 8 aile merkezinde açılan el beceri kurslarından toplam 358 kadın faydalanıyor. Kursa katılan kadınlar, ilk olarak eğitim görüyor. Aldıkları eğitimlere tecrübe ve becerilerini de ekleyen kadınlar, sabır ve dikkat gerektiren birbirinden önemli sanatsal eserler oluşturuyor. Kurslara; yıllarca hayalini kurduğu sanatsal çalışmaları yapmak, üreterek para kazanmak, keyifli bir ortamda bulunmak, daha fazla sosyalleşmek, yeni arkadaşlıklar edinmek gibi amaçlarla başlayan kadınlar, kursun hayatlarına olan yansımalarını ve katkılarını anlattı. Kursa eşinin tavsiyesiyle başvuran 4 çocuk annesi ev hanımı Dilek Sever, kalp hastası olduğunu ve kursun kendisine çok iyi geldiğini söyledi. Eserlerini satarak aile ekonomisine katkı sunduğunu dile getiren Sever, şunları söyledi:

  “Ben kalp hastasıydım. Anjiyo oldum. Kafamdaki bazı sıkıntılardan dolayı psikolojik sorunlarım vardı. İyi ki de buraya gelmişim. Çok güzel bir arkadaş ortamımız oldu. Burada çok güzel ürünler ortaya çıkardık. Ben; kokulu sabun, kokulu taşlar, resim çerçeveleri, doğum günlerine, diş hediğine hediyelik eşyalar üretiyorum. Yaptığım objeden aldığım ücretle pazara gidip en azından mutfak alışverişimi yapıyorum. Burada rahatlamam, eşimin ve çocuklarımın da hoşuna gidiyor. Çocuğumun okul harçlığını ben veriyorum. Çocuğum da harçlığını annesinden aldığı için seviniyor. Şehitkamil Belediyesinin yaptırmış olduğu bu sosyal tesise geldikten sonra çok güzel arkadaş ortamımız oldu. Çok samimi arkadaşlıklarımız oldu. Beraber güzel günlerimiz oldu, inşallah daha da olacak. Bize katkılarından dolayı Şehitkamil Belediyemize, Belediye Başkanımıza, bize eğitim veren hocalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

  El işlerine merakı olduğunu belirten 3 çocuk annesi Güldeniz Yeter, kurs ile büyük moral bulduğunu kaydetti. Kursun yaşadığı hayatı değiştirdiğini aktaran Yeter, “Buraya gelmeden önce ev hanımıydım. Devamlı gündelik işler, ev işleri, yemek, bulaşık, çocuğun dersleri ile uğraştığım bir hayatım vardı. Bu tür tesislerin açılması bizler için çok çok iyi. Gerçekten çok iyi. Sosyal çevre edinmek, aile bütçesine katkıda bulunmak, arkadaş edinmek, yani insanları tanımak çok güzel bir duygu” dedi.

  Kursta kazandığı ilk para ile ailece yemeğe çıktığı için çok mutlu olduğunu ifade eden 2 çocuk annesi Fadime Genç, “İlk kazandığım parada çocuklarım da ben de çok mutlu olmuştuk. Çünkü birlikte bir yemeğe çıkmak istemiştik. Eşim, çocuklarım, ben güzel bir yemeğe gittik. Çünkü ilk defa ben yemek ısmarlayacaktım. Her zaman eşimden oluyordu, bu defa benden olsun diye yemeğe çıkmıştık. Bu beni ve ailemi gerçekten mutlu etmişti” diye konuştu.

20.02.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin