ÜRETİCİ ZOR DURUMDA, MERKEZ BİRLİK NE YAPIYOR?

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA, MERKEZ BİRLİK NE YAPIYOR?

Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer İrfan Çetiner, Merkez Birliğin Gaziantep’e gelmesine rağmen, birliklerini ziyaret etmemelerine sitem etti. Çetiner, çiftçinin, köylünün, üreticinin sorunlarının üst mercilere iletilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bugün Gaziantep köylüsü, çiftçisi, üreticisi zor durumdadır. Merkez Birliği sesimizi, soluğumuzu Ankara’ya anlatacak, hakkımızı savunacak, Türkiye’nin problemlerini bakanlığa bildirecek merciidir. Ama ne hikmetse Türkiye merkez birliği üreticisinin yanında değildir. Gaziantep’e ziyarete gelmiş ama kırmızı et üreticileri birliğini dahi ziyaret etmemiştir. Eli nasırlı köylümüzün, çiftçimizin derdini dinlememiştir” dedi.

Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer İrfan Çetiner, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği’nin Gaziantep’i gelmesine rağmen birliklerini ziyaret etmemesini, çiftçinin ve üreticinin sorunlarını dinlememesini sert bir dille eleştirdi. Çetiner, Merkez Birliğin bakanlık ile üreticiler arasında köprü görevinde olması gerektiğini hatırlattı. Basın açıklamasında konuşan Çetiner, “Gaziantep köylüsü, çiftçisi, üreticisi zor durumdadır. Merkez Birliği sesimizi, soluğumuzu Ankara’ya anlatacak, hakkımızı savunacak, Türkiye’nin problemlerini bakanlığa bildirecek merciidir. Ama ne hikmetse Türkiye merkez birliği üreticisinin yanında değildir. Gaziantep’e ziyarete gelmiş ama kırmızı et üreticileri birliğini dahi ziyaret etmemiştir. Eli nasırlı köylümüzün, çiftçimizin derdini dinlememiştir. Ama en büyük hayvan ithalatını yapan ithalatçılarla, Türkiye’nin en büyük kesimini yapan kesimcilerle beraber olmaları manidardır,  Türkiye’nin en büyük üretim gücü olan köylümüz, çiftçimiz üretimi bırakırken onların problemleriyle ilgilenilmemiştir. en büyük et tüccarları ve et ithalatçıları ile beraberken et üreticilerinin yanına uğramıyor. Üreticilerimiz borcunu ödemek için malını satacak pazar arayıp bulamazken, merkez birliği başkan yardımcımız Nazif bey  günah keçisi olarak  eski Tarım Bakanı Fakıbaba’yı seçiyor. Ülkeyi yolgeçen hanına döndürdünüz diyor. Pekala sorarım sizlere Türkiye’deki en büyük hayvan ithalatını yapanlardan birisi de sizler değil misiniz, bunun altına imza atanlar sizler değil misiniz, Türkiye’de et fiyatları bu kadar düşene kadar, üretici batana kadar niçin hayvan ithalatına karşı çıkmadınız? Sıkıntımızı sorduklarında yöneticiler sıkıntımızı söylemiyorsa vebal altındadır. Gaziantep yangın yerine dönene kadar, hayvancılık sıkıntılı hale gelene kadar yöneticiler işe sahip çıkmadıysa, Gaziantep’te etin kilogramını 25, 50 krş’tan satacak yer bulamıyorsak bunun neticesi ve müsebbibi sizlersiniz” şeklinde konuştu.

HAKKIMIZI SAVUNMAYANLARDAN HESAP SORULMALI

“Etrafımız ateş çemberi, çalışmayan, üretmeyen insan bizden değildir” diyerek sitem eden Çetiner, “Bugün Et Süt Kurumu piyasayı regule etmek için 28 TL den dana karkas fiyatıyla üreticiden alıyor, görev zararı yazıyor sonra da piyasaya satıyor. Sırf köylünün, üreticinin malı para etsin, sıkıntısını atsın diye çalışıyor. Ama burada yapılan basit bir hata var. Et Süt Kurumu’nun parçalama ve paketleme yapılsın diye verdiği firmalar piyasaya dönüp tekrar ucuz fiyata karkas satıyorlar. Bu da bumerang gibi dönüp tekrar üreticiyi vuruyor. Türkiye Merkez Birliği de çıkıp bunu açık ve net şekilde söylemiyor, yalnızca Et Süt Kurumu daha fazla hayvan kessin diye bakanlığı suçluyorlar. Bizim yapmamız gereken piyasayı düzeltmektir. Et Süt Kurumunu en iyi kesimci haline getirmek değildir.  Sahada şuanda hayvan kesen bir tüccar bulamıyoruz. Yapılan yanlışlara dur demeden, yalnızca elinde değnekle görevlileri suçlayan bir merkez birliğinin bulunması ne yazık ki bizim için üzücüdür. Merkez birliği üreticinin yanında olmak, üreticinin hakkını savunmak, üreticiye pazar bulmak zorundadır. Türkiye genelinde etin standardı ile ilgili problemleri zikretmemize rağmen sıkıntılarımıza kulak kabartmayan sanayicinin karşısında hakkımızı savunmayanlardan hesap sorulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

HEM ÜRETİCİNİN HEM DE TÜKETİCİNİN HAKKI GASP EDİLİYOR

Et fiyatlarına değinen Çetiner, son durumda hem üreticinin hem de tüketicinin hakkının gasp edildiğini açıklayarak, “Bugün İnek eti 23 TL’ den karkas olarak satılıyor. Dana eti 25.5 TL’ den satış yapılıyor. Türkiye genelinde senede 700 bin dişi hayvan kesiliyor. Dişi hayvanların etini ucuz fiyata alıp sığır eti adı altında satımını engellemeyen bu problemleri dile getirmeyenler, hakkımızı savunmayanlar bizden değildir. Bunun manası şudur; Türkiye’de hem üreticinin hem de tüketicinin hakkı gasp ediliyor. Bu problemi bilip dinleyip de çözmek için gayret sarf etmeyen merkez birliğinden hesap sorulmalıdır. Birliklerin asli görevleri üreticinin ihtiyaç duyduğu pazarı sağlamak, onlara Pazar bulmaktır. Bu gerçekleri söyleyen kişilerde merkez birliğini rahatsız etmiş oluyorlar. Merkez birliği üreticinin hakkını savunan bir birlik olmaktan çıkmıştır. Üreticinin ihtiyaç duyduğu hammadde ve Pazar ile ilgili hiçbir çözüm bulamamıştır. Aracıları ortadan kaldıramamıştır. Üreticinin malının çalınmasına engel olunamamıştır. Bunlar merkez birliğinin yapması gereken fakat yapmadıklarıdır. Proje üretmemiz çalışmamız gerekiyor. Üreticimiz bitme noktasında geldi” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

 

25.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin