UYUŞTURUCU KULLANIM YAŞI: 10  ÖLÜM YAŞI: 12

UYUŞTURUCU KULLANIM YAŞI: 10 ÖLÜM YAŞI: 12

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muhitin Taşdoğan, Gaziantep’te uyuşturucu kullanım yaşının 10, uyuşturucudan ölüm yaşının 12 olduğunu belirtti. Taşdoğan, “Uyuşturucu kullanımının yuvarlanan bir kartopu gibi sürekli büyüdüğü ortadadır” dedi.

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, gündemi değerlendirdiği toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Taşdoğan’ın gündeminde ise Gaziantep’te uyuşturucu kullanım ve kullanımdan dolayı ölüm yaşının düşmesi, şiddet ve asayiş olaylarının artması vardı. Taşdoğan, “Bilindiği üzere uyuşturucu kullanım yaşı 10, uyuşturucudan ölüm yaşı 12’ye düştü. Uyuşturucu kullanımının yuvarlanan bir kartopu gibi sürekli büyüdüğü ortadadır. Son on yılda, yeterli sayıda uyuşturucu ile mücadele merkezi açılmadı, uzman personel yetiştirilmedi. Dahası ise, var olan bazı merkezler kapatıldı. Gaziantep’te 2009 ve 2013 yıllarında yapılan operasyonlarda 5 bin 57 olay meydana gelirken, 9 bin 253 şüpheli gözaltına alındı ve bunların 7 bin 324’ü serbest bırakıldı. Uyuşturucu ile mücadelenin acil müdahale kısmı Sağlık Bakanlığına bağlı, AMATEM’lere bağlı.  Rehabilitasyondan sorumlu olan ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Bu kurumların çalışma ve projelerini artırması için gereken destek ne ise vermeye hazırız. Bu illetten evlatlarımızı uzak tutamadığımız her zaman bizim için vicdan azabına dönüşmektedir” şeklinde konuştu.

‘UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE = TERÖRLE MÜCADELE’

Uyuşturucu konusunda konuşan, “MHP olarak uyuşturucu ile mücadeleyi, terörle mücadele ile eş anlamda görüyoruz. İkisini arasında bağlantı olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda doğru yapılan şeylere destek oluyoruz. Yapılmayan şeyleri de muhalefet olarak söylüyoruz, sorumsuz kalmıyoruz. Bu konuda Ülkü Ocaklarımızın bir projesi var. Bu konuda Ülkü Ocakları Genel Merkezimizin, “Asil Kanını Kirletme” projesi kapsamında, bilgilendirme toplantıları, bağımlıları yenide hayata kazandırma konusunda çalışması yapılacak. Uyuşturucu ile ilgili en önemli kısım; “Benim çocuğum yapmaz!” demekten vazgeçmek gerekiyor. Uyuşturucuya ulaşmak kolaylaştı, emniyet güçlerinin uyuşturucuya ulaşımı engelleyici çalışmalarını da ilgiyle takip ediyoruz. İç İşleri Bakanının bu konuda ki tutumu ve kararlılığı hoşumuza gidiyor.”

‘ŞİDDET VE CİNAYET SAYISI ARTIYOR’

Gaziantep’te şiddet ve asayiş olaylarının arttığını söyleyen Taşdoğan, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Cinayet sayılarının, asayiş haberlerinin sayısı hat safhaya ulaşmıştır. Şehrimizde olaysız, cinayetsiz gün kalmamıştır.  Türk toplumunun yaşadığı sorunların en temel göstergesi, suça yönelme oranları ve sağlık problemlerindeki artış. Araştırmalar ekonomik sıkıntıların ve zor yaşam koşullarının bu iki vakayı Türkiye'de git gide artırdığını gösteriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan verilere göre, son 5 yıla ait antidepresan ve benzer özelliklerdeki ilaçların kutu bazında tüketim miktarları da dikkat çekici. Son 5 yılda tüketilen toplam ilaç ise 211 milyon 577 bin 20 kutu oldu. Bu durum ruh sağlığının suç eğilimini artırmaktadır. Bu konuda da ciddi çalışmalar yapılmalı ve asayiş olaylarını azaltmak için toplumumuzu sık sık bilinçlendirmeliyiz. İleri de tıpkı uyuşturucu gibi ülkemizin ve şehrimizin başına büyük bir sorun olarak tırmanan şiddet ve asayiş olayları gelecektir”.

 

 ‘ŞİKAYETLER VAR’

Kentsel Dönüşüm Projeleri hakkında konuşan Taşdoğan, “Kamulaştırmaların yapıldığı alanlarda çok fazla sorun var. TOKİ diye vatandaşların bildiği Kentsel Dönüşüm Projelerindeki bir takım uygulamalarla ilgili çok fazla şikayet var. Dönüşümler yapılırken, mutlaka ve mutlaka kardan uzak durulmalı, kurum ve kuruluşlar özel sektör işletmesi değildir. Millete hizmet yerleridir, bu anlamda şikayetler var. Ücretlerin kendi arsaların ve dairelerin daha pahalı olduğuna dair şikayetler var. Yaşam alanlarının kalitesiyle ilgili şikayetler var. Bu şikayetleri her şey yolunda giderse; 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden önce çok ayrıntılı bir şekilde konuşacağız” ifadelerine yer verdi. 

 

11.01.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin