VAKİT BİRLİK VAKTİ!

VAKİT BİRLİK VAKTİ!

Ayakkabı üretiminin yapı taşı bölümlerinden olan sayacılar geçtiğimiz gün iş bırakma eylemi yaptı. Ayakkabıcılar ve Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce önderliğinde sektör temsilcileri iş bırakma eyleminin durması amacıyla toplantı düzenledi. Başkan İnce, yaşanan sıkıntıyı esnafın lehine çözüme ulaştırmak istediklerini belirterek, ülkenin içinde bulunduğu duruma işaret etti. İnce, “Ülkemiz sınır ötesinde Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştiriyor. Bizler üreticiler olarak bir ve beraber olmak, üretmek, daha çok çalışmak zorundayız” dedi.

Ayakkabı üreticileri ile sayacı esnafının arasına zam talebi girdi. Geçtiğimiz gün iş bırakma eylemi yapan sayacı esnafının durumunu görüşmek için Ayakkabıcılar ve Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce önderliğinde İl Ticaret Müdürü Kürşat Turpçu, ayakkabı ve terlik imalatçıları sektör temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Başkan İnce, toplantıya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “ Valimiz Davut Gül’ün bilgisi doğrultusunda işverenlerle bir toplantı gerçekleştirdik. Çözüm odaklı şekilde ne yapabileceğimizi konuştuk. Sektör olarak şuan böyle bir iş bırakma lüksümüzün olmadığını belirttik. İçinde bulunduğumuz süreçte bu iş bırakma eyleminin hem sektöre hem camiaya büyük, ciddi ve kalıcı zararlar vereceğini düşünüyoruz. Ekmeğimizi zor şartlar altında kazanıyoruz. Eğer bugün böyle bir eylemi sürdürecek olursak sıkıntıya gireceğiz” şeklinde konuştu.

YURTDIŞI SİPARİŞLERİ İPTAL OLABİLİR

Yapılan iş bırakma eyleminin ülkedeki diğer şehirlere de yayılabileceğini belirten İnce, “Mevzu Gaziantep’ten çıkarak, Adana’ya, Konya’ya, Antakya’ya, İzmir’e, İstanbul’a kayacağını belirttik. Suriye sınırında gerçekleşen önemli bir süreç söz konusu, Allah ordumuza yardım eylesin. Yurt dışından almış olduğumuz siparişlerin, hem harekât hem de bu iş bırakma eylemi bahane edilerek iptal edilmesi söz konusu. İşi alırken teslim tarihi belirtiyoruz.  Yurt dışından gelen siparişleri sayacılardan kaynaklı eylem sebebiyle teslim edemezsek bu bizi zarara sokacaktır” dedi.

PAZARTESİ GÜNÜ İŞBAŞI YAPILMALI

Yapılan toplantı sonrasında sayacı esnafının Pazartesi günü işlerinin başında olmaları gerektiğini belirten İnce, “Bugün bir sayacının yapmış olduğu bu hareket sonrasında diğer tüm çalışanlara, sektör paydaşlarına, işverenlere, hatta katma değer sağladığımız bir sektörde devletin de bizimle beraber zarara uğrayacağını ifade ettik. Bu iş bırakma eyleminin sona ermesi için bir komisyon kurduk. Pazartesi günü bütün sayacı esnafımızın işinin başına dönmesini istiyoruz. İkili görüşmelerimiz devam edecek. Sonuçta çalışanların, işverenlerin faydasını sağlayacak ortak bir kararla bu işi çözeceğimizi düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

11.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin