VALİ GÜL: “YENİLENEBİLİR ENERJİ EKONOMİ VE ÇEVRE AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ”

VALİ GÜL: “YENİLENEBİLİR ENERJİ EKONOMİ VE ÇEVRE AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ”

AB DESTEKLERİYLE YAPILAN ÇATI GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TÖRENLE DEVREYE ALINDI

Geçici koruma altındaki Suriyelilere ev sahipliği yapan iller için “Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi” kapsamında, Gaziantep’te Mennan Usta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Çatı Güneş Enerji Santralleri Devreye Alma Töreni düzenlendi.

Törene Vali Davut Gül, AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Elçi-Müsteşar Andre LYS, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, KFW Kalkınma Bankası Müdürü Klaus Muller, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve ilgili protokol üyeleri katıldı.

“Yenilenebilir enerji ekonomi ve çevre açısından çok kıymetli”

Bu projenin yenilenebilir enerji açısından çok önemli olduğunu dile getiren Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep içeriden ve dışarıdan çok fazla göç aldı. Bunun oluşturduğu yükü başta AB’deki dostlarımız olmak üzere herkes bir ucundan tutarak bu sorunu şehrin gündeminden kaldıracağız. Özellikle okulların mesai saatleri dışında kullanıma başlamasıyla birlikte enerji giderleri artıyor. Bu açığın da yenilenebilir enerjiden karşılanması, ekonomi ve çevre açısından çok kıymetli. Katılımlarından dolayı tüm protokole teşekkür ediyor, yapılan bu enerji santralinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Türkiye’de 400’den fazla okulda inşaat ve emlak çalışmaları yaptık”

AB için eğitimin bir öncelik olduğunun altını çizen Andre LYS şunları aktardı: “Eğitim herkesin her seviyede kapasitesine ve durumuna göre sağlanmalıdır. Türkiye’de 400’den fazla okulda inşaat ve emlak çalışmaları yaptık. Çevrenin korunması geleceğimize yapılacak en önemli yatırımlardan biridir. Bugün eğitim çevreyle birleşiyor. Çevreye katkısından dolayı bu okulun yeşil enerji projesinde yer aldığını belirterek bu projede katkılarından dolayı herkese teşekkür ederi”

“İnsanoğlu çevreye saygı göstermesi gerekir”

Bu projenin çok farklı bir zihinsel dönüşüm olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise insanoğlunun çevreye saygılı olması gerektiğini vurgulayarak bugün içerisinde bulunduğumuz durumun, salgın hastalıkların, küresel ısınmanın dünyayı iyi kullanamamamızdan kaynaklandığına dikkati çekti. “bugün gereken tedbirleri almazsak yarın dünya yok” diyen Başkan Şahin, çevreye duyarlı sistemlerin acilen hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurguladı. Parlamentoda Gaziantep’i temsil ettiği dönemden örnek veren Fatma Şahin, 2002 yılında Sanayi Komisyonunda yürüttüğü çalışmalarda Ülkenin güneş zengini olmasına rağmen güneş enerjisinden yeterince yararlanamadığına tanık olduğunu söyledi. Başkan Şahin, şu an güneş enerjisi konusunda kaydedilen ilerlemenin o dönem yaptıkları mücadele ile ortaya çıktığını kaydederek açılışı yapılan santrallerin bu açıdan önemini ifade etti.

“Bugüne kadar birçok çevresel sorun meydana geldi”

Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan konuşmasında, bugüne kadar dünyada enerji tüketiminde çoğunluğun fosil yakıtlar olduğunu, bu nedenle çevresel sorunların meydana geldiğini belirterek, Güneş Enerjisi Sistemlerinin (GES) ve yeşil enerji projelerinin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, desteklerinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederek iyi çalışmalar diledi.

Törende konuşan Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ise, “Vatanımızı sevelim, vatan dediğimiz çevredir. Çevremizi koruyalım bu nedenle yenilenebilir enerji önemlidir. Türkiye gelecekte dışa bağımlı enerji ihtiyaçlarını tamamen bitirecek ve ihtiyacımız olan enerjiyi kendimiz üreteceğiz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Okullarımızın çatıları güneş enerjisi bakımından çok verimli”

Bu proje ile birlikte okullarda ihtiyaç duyulan enerjiyi sürdürülebilir hale getireceklerini dile getiren MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, “Okullarımızın çatıları güneş enerjisi bakımından çok verimli. Okulların daha iyi kullanılması ve verimliğinin arttırması ile enerji üretim oranlarını F’den C seviyesine yükseltmeyi amaçladıklarını kaydeden Gür, “Enerji projemiz kapsamında kurulan arazi ve çatı güneş enerji santralleri ile toplamda 20Mw elektrik üretim kapasitesine ulaşacağız” diye ekledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından projeler ile ilgili sine vizyon gösterisi yapılarak şalter kaldırma işlemi gerçekleştirildi. Daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekilerek eğitim atölyeleri gezildi. (ASLI EMEKTAR)

24.09.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin