VALİ YERLİKAYA NET KONUŞTU

VALİ YERLİKAYA NET KONUŞTU

‘7 YILDAN BERİ SURİYELİ MUHACİRLERDEN KAYITSIZ OLANLAR VAR’

‘KAMPLARI PLAN DAHİLİNDE KAPATMALIYIZ’

‘2012-2017 YILLARI ARASINDA 53 BİN 513, YANİ TOPLAM DOĞUMLARIN YÜZDE 15’İ SURİYELİ MUHACİR KARDEŞLERİMİZİN’

‘BİN 869 TANE SİGORTALI ÇALIŞAN SURİYELİ VAR’

‘108 BİN OLAN SURİYELİ ÇAĞ NÜFUSUNUN YÜZDE 67’SİNİ OKULLA BULUŞTURABİLDİK’

‘54 BİN SURİYELİ, KENDİ ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNÜŞ YAPTI’

‘SUÇA KARIŞAN SURİYELİ ORANI; POLİS BÖLGESİNDE YÜZDE 2,5 JANDARMA BÖLGESİNDE YÜZDE 6 CİVARINDA’

‘500 BİN SURİYELİ MUHACİRDEN 235 BİN MUHACİRİN NEREDE OTURDUĞUNU BİLİYORUZ, DİĞERLERİNİ BİLMİYORUZ’

 

 

Gaziantep Üniversitesi’nde ‘Şehir ve Mülteci’ konulu panel düzenlendi. Panelde Suriyeli mültecilerin şehir içerisindeki durumlarına dair önemli açıklamalarda bulunan Vali Ali Yerlikaya, mültecilerin kayıt altına alınmalarını ve kampların kapatılmasını konuştu. Vali Yerlikaya, kayıt sorunu üzerinden “Şehrimizde ve ülkemizde 7 yıldan beri Suriyeli Muhacirlerden kayıtsız olanlar var. Bunların rakamları da azımsanacak derecede değil” ifadelerini kullanırken, kampların kapatılması ile ilgili  “Kesinlikle kampları belirli bir plan ve program dâhilinde kapatmalıyız. İnsan tabiatına en uygun olanı sosyal çevresiyle birlikte yaşamasıdır” dedi.

Suriye’de yaşanan iç savaşın ilk günlerinden bu yana Suriyeli misafirlerine kapılarını ardına kadar açan Gaziantep’te ‘ Şehir ve Mülteci’ konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Vali Ali Yerlikaya, mültecilerin şehre entegrasyonu, kayıt altına alınmaları, çalışma ve eğitim durumları, suç işleme oranları, doğum sayıları ve kamp yaşantılarına dair önemli veriler paylaştı. Vali Yerlikaya, Gaziantep’in resmi rakamlara göre 343 bin mülteciye ev sahipliği yaptığını belirterek, gerçek rakamların bu verinin üzerinde olduğunu kaydetti.

GAZİANTEP 4. SIRADA

Vali Yerlikaya, Suriyeli mültecilerin kayıtlı bulunduğu illerin listesini açıklayarak “Son 7 yıldan beri Gazişehir, aynı zamanda bir ‘Ensar Şehir’ hüviyeti de aldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden talep ettiğim veriler üzerinden konuşacak olursak geçici koruma kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde kayıtlı mülteci sayısı 3 milyon 285 bin. Burada 13 şehir ile ilgili enteresan bilgiler var. İlk sırada 5 yüz 22 bin ile İstanbul geliyor. Şanlıurfa 4 yüz 51 bin, Hatay 4 yüz 33 bin, Gaziantep 3 yüz 43 bin, Mersin yüz 77 bin, Adana yüz 65 bin, Kilis yüz 29 bin 671, bursa yüz 29 bin, İzmir yüz 19 bin, Kahramanmaraş 197 bin, Konya 94 bin, Ankara 91 bin, Mardin 90 bin. Bu 13 şehir, toplam muhacirlerin 2 milyon 840 binini misafir ediyor. Bunun anlamı; bu 13 şehirde Türkiye’deki toplam muhacirlerin yüzde 86’sı yaşıyor. Geriye kalan 68 şehirde 4 yüz 45 bin muhacir var. Onların da oranları yüzde 14” ifadelerini kullandı.

‘BU RAKAMLARDA KAYIT EKSİKLİĞİ VAR’

Ev sahipliği yapan 13 şehir hakkında konuşan Vali Yerlikaya, “ Kilis hariç geriye kalan 12 vilayet büyükşehir. Bu rakamlarda kayıt eksikliği var. Gaziantep’te gerçek rakam 3 yüz bin civarında değil, gerçek rakam bunun en az yüz 10 bin üzerinde diye düşünüyoruz. Biz 7 yıl boyunca ensar-muhacir inancımız, örfümüzün bize öğretisini, davranışını sergiledik. Biz bu işin sevabına talip olduğumuzu söyledik” ifadelerine yer verdi.

‘PLANLAMA YAPMAMIZ LAZIM’

Gaziantep’in sınır bölgelerinden olan Şanlıurfa, Hatay, Kilis, Mardin ve Şırnak bölgelerinde Türkiye’de yaşayan toplam muhacirin yüzde 45’inin yaşadığı bilgisini paylaşan Vali Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Yani 1 milyon 461 bin muhacir bu bölgede misafir ediliyor. Biz Hatay’dan Şırnak’a kadar bu serhat şehirler aynı zamanda da ensar şehirler haline gelmiştir. İkametgâh yani muhacirlerimizin, teknik tabirle ifade ettiğimiz geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli misafirlerimizin ülkeye kabul edildiği andan itibaren istediği bir vilayette yaşamayı kendisine bırakmışız. Suriyeli muhacirlerimiz Allah’ın bir emaneti olarak bize sığındılar. Ama 81 vilayetin sosyoekonomik yapısı, gelenlerin her birinin eğitim, beceri, mesleki düzeylerini alıp hangi vilayette hangi özellikte misafirlerimizi ikamet ettirmemiz gerekir diye planlama yapmamız lazım ve ona göre dağıtmamız lazım. Aksi takdirde işin içerisinden çıkamıyoruz”.

‘TOPLAM DOĞUMLARIN YÜZDE 15’İ SURİYELİ MUHACİRLERİN’

Savaşın başladığı 2012 yılından 2017 yılına kadar geçen süreçte Gaziantep’e sığınan Suriyeli mültecilerin, doğum oranlarını veren Vali Yerlikaya, “ 2012-2017 yılları arasında şehrimizde 373 bin 949 doğum olmuş. Bunun 53 bin 513’ü yani toplam doğumların yüzde 15’i Suriyeli muhacir kardeşlerimizin” dedi.

‘TÜRKİYE’DE KAYIT SORUNU VAR’

Suriyeli mülteciler üzerinden kayıt sorunu yaşandığına değinen Vali Yerlikaya, “ 2017 Ekim ayı itibariyle bizdeki resmi kayıtlar 343 bin ama 500 bin çizgisinde olduğunu söylüyorum. Çünkü Türkiye’de kayıt sorunu var. Bunu aşmamız lazım. 3 yıla yakın zamanlık tecrübemden söylüyorum, kayıt şehrimizde ve ülkemizde 7 yıldan beri Suriyeli Muhacirlerden kayıtsız olanlar var. Bunların rakamları da azımsanacak derecede değil. Şehrimizde 150 bin civarında. Biz tıpkı Suriyeli plakaları Türk plaka sistemine dönüştürdüğümüz sistemdeki gibi bir takvim koymalıyız” diye konuştu.

SURİYELİ MÜLTECİLERE SESLENDİ

Vali Yerlikaya panelde yaptığı konuşmada Suriyeli misafirlere seslenerek; “ Göç İdarelerinden kayıt yaptıramıyorsanız artık bizim,  sizin iyi niyetli olduğunuzu düşünmememiz lazım. Böyle düşünmek istemiyoruz. Bunları tespit ettiğimiz zaman onları bulundukları yerlerden alıp gözlem altında yani daha iyi irdeleyip tanıyabileceğimiz özel bir kampta misafir etmemiz lazım” dedi.

‘İLK YAPMAMIZ GEREKEN, KAYIT DIŞILIĞI GİDERMEK’

“Kayıtla ilgili şuan ilk yapmamız gereken kayıt dışılığı gidermektir” diyen Vali Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunu en fazla 4-5 ay içerisinde bitirmeliyiz.  Bunu yaparken şuan bizim şehrimizde 500 bine yakın Suriyeli var ama kayıtlı olan 343 bin. Sadece 235 bininin nerede oturduğunu biliyoruz. Diğerlerinin nerede oturduğunu bilmiyoruz. Bu verilere de Kızılaykart 120 TL yardım yapmakla ilgili adresini nüfustan alarak getirirsen veririz, şartı olunca ulaştık. Muhacirin kaydını bilmemiz lazım, aynı Türk vatandaşları gibi ikametgâhını bilmemiz lazım. Biz çağ nüfusunu bilemiyoruz ki eğitim planlamasını yapalım. Hangi mahallede ilkokulu, okul öncesi, lise ortaokul ihtiyacı olduğunu bilebilmemiz için çağ nüfusunu bilmemiz gerek”

‘İKAMET İZNİ ALAN 20 BİN SURİYELİ VAR’

Sınır kapılarından giriş yapan kayıtlı mülteci rakamlarına da değinen Vali Yerlikaya, “Bizim ülkemize 7 yıllık süreçte nizami kapılarımızdan pasaportla geçen ve geçtikten sonra 9 aylık süre içerisinde Göç İdaresi’ne müracaat yapıp ikametgâh izni alan 20 bin Suriyeli var” dedi.

‘KAYIT OLMAYA TEŞVİK EDİYORUZ’

Gaziantep’te ikamet eden Suriyeli mülteciler içerisinden çalışanlarının verilerini açıklayan Vali Yerlikaya, “Yaşama tutunan, geçimini idame ettirmek için buradaki Suriyeliler, 31.12.2016 tarihinde vergi dairesi başkanlığımızın bize verdiği rakam, şirketler- kurumlar vergisine tabi 829, esnaf olan 499 Suriyeli var. Meslek odalarından GTO’da bin 250, GSO’da 55,   Esnaf Odasında 67 kayıtlı Suriyelilerimiz var. Biz onları kayıt olmaya teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘SİGORTALI ÇALIŞAN SURİYELİ SAYISI BİN 839’

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü verilerini de paylaşan Vali Yerlikaya, “Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bin 869 tane sigortalı çalışan Suriyeli var. Türkiye’de bu rakam 14 bin 831. Burayı bir an önce uhuletle, suhuletle düzeltmemiz lazım. Çalışma barışını, kardeşliğini bu noktada sıkıntıya girer halden bir an önce kurtarmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

‘KAMPLARI BELİRLİ BİR PLAN DÂHİLİNDE KAPATMALIYIZ’

Göreve başladığı dönemde Gaziantep’te 5 kampın olduğunu şuan 3 tane kampın hizmet verdiğini belirten Vali Yerlikaya, “ barınan sayısı 54 bindi, 33 ayda 26 bin oldu. Kesinlikle kampları belirli bir plan ve program dâhilinde kapatmalıyız. Çünkü geçici barınma merkezi levhaları yazıyor. 6 ay, 1 yıl bilemediniz 2 yıl. 7 yıldan beri 21 metrekarelik konteyner içerisinde kamplarda yaşıyorlar. İlk geldikleri zaman onlar için orası fevkalade bir yerdi. Ama Türkiye, dünyada bu noktada en mükemmel hizmeti veriyor olsa da bu sürdürülebilir değil. İnsan tabiatına en uygun olanı sosyal çevresiyle birlikte yaşaması. Dolayısıyla biz, Gaziantep’ten model olarak bunu başlatabiliriz. Dul ve çocukları olan ailelerin dışında çalışabilecek olan, hayata tutunabilecek aileleri Kızılaykart’a ek kira yardımı tanıyarak sosyal çevreleriyle buluşturmalıyız” diye ekledi.

TÜRKÇE BİLMELERİ ÖNEMLİ

Gaziantep’te 33 ay önce toplam 3 bin 500 tane Suriyelinin okullara kayıtlı olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “ Başlattığımız eğitim seferberliği ile 108 bin olan Suriyeli çağ nüfusunun yüzde 67’sini okulla buluşturabildik, 50 okulu onlarla paylaştık. Bunlara geçici eğitim merkezlerimiz diyoruz. İç göçle ilgili Türkiye’de ilk sıralarda olan Gazişehir, küresel göçle de imtihan ediliyor. Bizim hükümet programımızda tam gün eğitim hedefimiz var. Eğitim anlamında hedeflediğimiz rakamlar var. Okul öncesinde ilkokul ve ortaokulda Suriyelilerin okullaşma oranı yüksek daha sonra liseden itibaren kız çocuklarını maalesef okullardan alıyor çalıştırıyorlar. Çünkü göz açıp kapayıncaya kadar 7 yıl bitti. Bu insanların Türkçe konuşmaları, okuma yazma bilmeleri sosyal uyum için olmazsa olmaz şartlardan birisi. Dolayısıyla daha verimli olabilmeleri için eğitimle alakalı takibini iyi yapmamız lazım. Türkçe öğrenmekle ilgili her yaşta eğitim olmalı ve sosyal uyumlarıyla ilgili kimin nerede yaşayacağını plan dahilinde tespit etmemiz lazım” diye konuştu.

‘54 BİN SURİYELİ KENDİ ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNÜŞ YAPTI’

24 ağustos 2016’da Fırat Kalkanı Harekâtı düzenlendiğini hatırlatan Vali Yerlikaya, sınır içinde yaşayan Suriyeli mülteciler hariç vatanlarında yaşayan Suriyelilere de destek olduklarını belirterek, “2 bin 200 kilometre kare alanda barış ve huzur ortamı oluştu, terörden arındırıldı. Oradaki hayatın ihyasıyla da ilgili Gazişehir, bu kadim şehir, 4 belediyede hayatın normalleşmesiyle ilgili de gayret gösteriyor. Belediyemiz burada da çalıştı, orada da çalıştı. Pek çok STK ile beraber gönül hizmetleri verdik. O günden bu güne 54 bin Suriyeli, kendi ülkesine gönüllü dönüş yaptı. Bu rakamı önemsiyoruz. Oradaki yaşam standardı, huzur ve güvenlik katsayısı ne kadar yukarıya çıkarsa, geni dönenlerin sayısını da arttırırız” ifadelerini kaydetti.

‘BENCE BU İŞTE HERKES KAHRAMANLIK YAPTI’

2 Milyon nüfusa göre bütçe planlaması yapıldığını belirten Vali Yerlikaya, “Diğer yanda 500 bine dayanan muhacirimiz var. Harcamalarımız artıyor. Personel sayısı, araç sayısı, her şeyi yeniden planlamamız lazım. Bence bu işte herkes kahramanlık yaptı, yapmaya da devam ediyor. Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri temiz su tedarikinde maliyetler, yollar, konut ev arsa üretimi, temizlik ile ilgili 13 kahraman şehirler ve belediyelere ilave masraflarını karşılayacak ek ödenek sağlanması önemli” dedi.

Suriyeli mültecilerin suça karışma oranlarını da değerlendiren Vali Yerlikaya, “ Suriyeli muhacirlerimizin bulunduğu yıllar içerisinde Jandarma ve Polis bölgesinde suça karışan, suç işleyip dosyası savcılığa giden Suriyeli rakamlarını inceledik. Polis bölgesinde başlangıçta 2, 5’tu. Jandarma bölgesinde rakamlar, polis bölgesinden biraz daha fazla. Orada da nüfusun yüzde 85’i polis bölgesinde yaşıyor. Jandarma bölgesinde yüzde 6 civarında” dedi. 

13.11.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin