VALİLİKTEN İHALE AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN İHALE AÇIKLAMASI

Gaziantep Valiliği tarafından, AK Parti Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Korkmaz’ın firmasının aldığı ihalelere ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Korkmaz’ın en düşük teklifleri verdiği belirtildi.

AK Parti Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Korkmaz’a ait firmanın almış olduğu ihaleler Türkiye gündeminde yer edindi. İhalelere ilişkin ortaya atılan iddialara karşı ise Gaziantep Valiliği’nden açıklama geldi. Valilikten yapılan açıklamada, “Bazı basın mecralarında, bir siyasi partinin Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanı’nın ortaklarından olduğu bir şirketin Gaziantep Valiliği ve İlçe Belediyesi'nden yaklaşık 21 milyon lira değerinde üç ihale aldığı iddialarına yer verilmektedir. Bu haberlerde ihalelerin bahse konu kişinin İl Gençlik Kolları Başkanı olması nedeniyle kendisine verildiği şeklinde bir imada bulunulmuştur. Ayrıca “Başkana Valilikten ve Belediyeden İhale Yağmış” şeklinde başlık kullanılarak Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır” denildi. 

EN DÜŞÜK TEKLİFİ VERMİŞ

Valilik açıklamasının devamında, “İddialara konu ihaleler “Açık İhale Usulü” ile yapılmaktadır. Açık İhale Usulü, ihaleye katılmak isteyen bütün firmaların bir engel olmaksızın katılabildiği bir ihale türüdür. Bu çerçevede Valiliğimizin ihaleye katılmak isteyen firmaları seçmesi mümkün değildir. İhaleye, istenilen başvuru niteliklerine sahip olan ve usulüne uygun olarak teklif veren adaylar arasından en avantajlı teklifi veren firma saptanarak ihale süreci tamamlanmaktadır. Açık ihale yönteminde teklifler kapalı zarf içinde hazırlanarak idareye verilir. İhale süreci tüm katılımcıların bilgisi dahilinde ve tamamen şeffaf ve rekabet koşullarının açık olduğu bir şekilde ilerlemektedir.  Bahse konu firma, Valiliğimizden 2017 ve 2018 yıllarında iki farklı yapım işi ihalesini kazanmıştır. İhalelerin ikisi de Açık İhale yöntemi ile yapılmış olup 2017 yılında yapılan ihalede kırım oranı % 27,65, 2018 yılında yapılan ihalede kırım oranı % 20,11 olarak gerçekleşmiştir. Yani firma tarafından verilen ihale teklifi, yaklaşık maliyetin altında gerçekleşmiş ve belirtilen kırım oranları ile Valiliğimiz tarafından yapılan ihaleyi yaklaşık maliyet hesabından daha az bir maliyetle en avantajlı fiyatı teklif eden firma kazanmıştır. Öte yandan 2017 yılında Valiliğimiz tarafından 128 yapım işi ihale edilmiş ve ortalama kırım oranı % 19,80 olmuş, 2018 yılında 61 iş ihale edilmiş ve ortalama kırım oranı % 13,62 olmuştur. Yıllık ortalama kırım oranlarına bakıldığında bahse konu firmanın kazandığı ihalelerde uygulanan kırımın daha fazla olduğu ve bahse konu firmanın ihaleyi ortalama orandan daha düşük bir oranla kazandığı açıkça görülmektedir. Aynı zamanda bahse konu firmanın girdiği ancak kazanamadığı 3 ihale daha bulunmaktadır. Bu minvalde oluşturulmaya çalışılan algı gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi. (ASLI EMEKTAR)

 

7.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin