VATANDAŞ İŞ SAHİBİ OLUYOR

VATANDAŞ İŞ SAHİBİ OLUYOR

Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklama yapan SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, “2017 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında Gaziantep için yüzde 5 olarak belirlenmişti, biz bunu 11 olarak tamamladık. İstihdam Seferberliği kapsamında 33 bin 297 vatandaşımız iş sahibi oldu” dedi.

Gaziantep Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Uzun, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basınla bir araya geldi. Uzun, yaptığı açıklamada, “2017 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında Gaziantep için yüzde 5 olarak belirlenmişti, biz bunu 11 olarak tamamladık. İstihdam Seferberliği kapsamında 33 bin 297 vatandaşımız iş sahibi oldu. İstihdam Seferberliği Kapsamında 687 Sayılı KHK ile istihdam 31.12.2017 tarihinde sona erdi ancak, 7103 sayılı kanunla ilave istihdam denilen bir teşvik geldi. Kanun çıktı, Bakanlar Kurulu Kararı bekleniyor, SGK olarak biz hazırız. Karar çıktığı zaman bu teşvik uygulamasına da başlayacağız. İşverenler tüm konularda devlet desteği alacaklar. Sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanacak” dedi.

445 BİN 807 SİGORTALI VAR

24 Haziran seçimleri öncesinde emeklilere bayramlarda ödenecek olan ikramiyeye ilişkin açıklama yapan Uzun, “Emeklilerimize iki bayramda biner lira ödenmesine karar verildi. Kanun Meclisten geçti. Haziran ayının ilk haftası bu ikramiyeler ödenecek. Gaziantep'te şuanda 445 bin 807 sigortalı var. Şuan da aktif iş yeri sayımız 33 bin 856 işyeri bize bildirge veriyor. Genel sağlık sigortası kapsamında 326 bin 360 vatandaşımız var” dedi.

PRİMLER DEVLETTEN

Genel Sağlık Sigortası borçlarına ilişkin konuşan Uzun, “Genel Sağlık Sigortası burcu olanların taksitleri, peşin ödeme süresi yeni torba kanunda Meclisten geçti. Bu süre 31 Aralık 2018 tarihine kadar tekrar uzatıldı. Burada yapılan başka bir düzenleme gençlerimizle alakalı. Okuyan gençlerimiz eğer babadan ya da anneden ölüm aylığı alıyorsa bir işe girdikleri zaman onların maaşı kesiliyordu. Yeni kanunla birlikte artık öğrenciler 25 yaşını doldurana kadar sigortalı çalışsa da yine o aylığı almaya devam edecek. Gençlerimiz liseyi bitirene kadar 20 yaşına kadar, üniversiteyi bitirmişse 25 yaşına kadar anne-baba sigortalı değilse de primlerini devlet ödüyor” şeklinde konuştu.

BORÇLAR YAPILANDIRILACAK

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanunun çıktığını hatırlatan Uzun, “Bize borcu olan sigortalılarımız, Bağ-Kur’lularımızın borçlarını yapılandıracağız. Büyük bir kolaylık geliyor. Bağ-Kurlularımızın askıda olan borçlarını da yapılandırabilecekler. Faizlerin tamamı siliniyor, peşin ödenmesi halinde faizler siliniyor. Öğrenim Kredisi içinde aynı durum geçerli” dedi.

EMEKLİLİĞİ HAK EDENLERİN KİMSEYE BAŞVURMASINA GEREK YOK

Emekli olacakların dolandırılmasına ilişkin uyarılarda bulunan Uzun, “Bir kişi emekliliği hak etmiyorsa, dikkatli olmalılar. Sahtekarlar, ‘seni emekli edeceğiz’ diyerek vatandaşları kandırıyorlar. Vatandaşta gerekli koşullara sahip olmadığı için emekli olmayacağını biliyor. Bu yollarla vatandaşlar kandırılıyor ve parası gidiyor. Vatandaşların sahtekarlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Vatandaşlarımıza kapımız açık, merak ettikleri konuları kurumdan sorsunlar. Emekliliği hak edenlerin kimseye başvurmasına gerek yok, 15 günden daha kısa süre içerisinde emekli aylıklarını bağlıyoruz. Devletin tüm kurumlarının kapısı açık, vatandaşlarımızın artık bu tür tuzaklara düşmemesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi. 

15.05.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin