YASAKLARLA BAYRAM

YASAKLARLA BAYRAM

Korona virüs vaka sayısının her geçen gün arttığı Gaziantep'te Kurban Bayramı öncesinde yeni yasaklar açıklandı. Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Vali Davut Gül,  "Salgın hastalıktan dolayı Gaziantep’te Perşembe-Cuma-Cumartesi mezarlık ziyareti yasaklanmıştır. Düğünler azami 2 saatle sınırlandırılmış olup ayrıca kına, çeyiz, vb. törenler yapılmayacaktır. Düğün salonlarının kameralarından da kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecektir" ifadelerine yer verdi.

Gaziantep’te, korona virüs vaka sayısının ve yoğun bakım hasta sayısının artması ile birlikte Valilik tarafından Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nda yeni kararlar alınmaya başlandı. Alınan kararlar doğrultusunda Kurban Bayramı süresi ve sonrası için bir takım yasaklar uygulanacak. Gaziantep Valisi Davut Gül, hastalığın bulaştığı noktalar olarak biline düğün ve kına törenlerine ilişkin, “Salgın hastalıktan dolayı Gaziantep’te Perşembe-Cuma-Cumartesi mezarlık ziyareti yasaklanmıştır. Düğünler azami 2 saatle sınırlandırılmış olup ayrıca kına, çeyiz, vb. törenler yapılmayacaktır. Düğün salonlarının kameralarından da kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecektir. Aşı bulunana kadar kontrollü sosyal hayat devam edecek (tahmini 2 yıl) Nikah yapmayıp düğün yapmak isteyenleri 2 saatle sınırlandırdık. Düğüne ilaveten kına, çeyiz vb. tören yapmak demek riski 2-3 kat arttırma anlamı taşır. Etkinlik artarsa risk artar” ifadelerine yer verdi.

TOPLU ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Vali Gül ayrıca, toplu etkinliklerin 7 gün süre ile yasaklandığını belirterek, "İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, (Siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile Devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programları kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve Valimizce izin verilenler hariç) tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükmü gereğince 27 Temmuz 2020 – 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında (7) gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için Valilik Makamı’nın Oluru ile Yasaklanmıştır" açıklamasında bulundu.(NEVRE SARAÇ)

 

28.07.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin