YEREL BASIN YALNIZ DEĞİL!

YEREL BASIN YALNIZ DEĞİL!

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, korona virüs (COVİD-19) salgını kapsamında alınan tedbirler kapsamında basın emekçilerinin unutulmaması gerektiğini vurguladı. Yılmazkaya, RTÜK ve Basın İlan Kurumunun yayıncılara sahip çıkmasını talep ederek, “Birçok zorluğu rağmen ayakta durmaya çalışan yerel medya kuruluşlarının banka hesaplarının vergi, stopaj, SGK prim borçları yüzünden dondurulması ve haciz konulması, kamuoyunun doğru bilgilendirilme misyonunu sekteye uğratacağı gibi bu yayın kuruluşlarının idam fermanı niteliğini taşımaktadır “dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, dünya genelinde yayılan korona virüs (COVİD-19) salgınına ilişkin başta yerel basın olmak üzere medya sektörüne sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Milletvekili Yılmazkaya, yaptığı açıklamada yerel medya kuruluşlarının SGK ve Maliye borçlarının ertelenmesini, reklam ücretlerindeki KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesini talep ederek RTÜK ile Basın İlan Kurumuna seslendi. Yerel medyanın önemine değinen Yılmazkaya, “Doğru, tarafsız ve ilkeli habercilik yapan yayın kuruluşları toplumu bilgilendirdiği gibi eğitici ve yönlendirici bir misyon üstlenmektedir. Ama bu zor dönemlerde ayakta durmaya çalışan yerel medya kuruluşları kamuoyunu bilgilendirme adına görevlerini ifa etmek için büyük mücadeleler vermektedir. Birçok zorluğu rağmen ayakta durmaya çalışan yerel medya kuruluşlarının banka hesaplarının vergi, stopaj, SGK prim borçları yüzünden dondurulması ve haciz konulması, kamuoyunun doğru bilgilendirilme misyonunu sekteye uğratacağı gibi bu yayın kuruluşlarının idam fermanı niteliğini taşımaktadır” dedi.

BASIN EMEKÇİLERİ BU ÜLKENİN GERÇEK VATANSEVERLERİDİR

Yerel basın mensuplarının zorlu süreçte yalnız bırakılmaması gerektiğini belirten Yılmazkaya, “Çalışanlarının maaşını ödemekte zorlanan yerel medya kuruluşları, bırakın kar etmeyi, yayıncılığı büyük fedakarlıkla ve özveriyle sürdürmektedir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme adına muhabirinden, editörüne, haber müdüründen, köşe yazarına kadar mücadele veren bu onurlu basın emekçileri bu ülkenin gerçek vatanseverleridir. Devletimiz şefkatini göstermeli, basın yayın kuruluşlarını ve basın emekçilerini bu zorlu süreçte korumalıdır. Coronavirüsün, sağlık ve sosyal yaşamdaki etkilerinin yanı sıra ekonomideki olumsuz etkileri yüzünden reklamlarla ayakta kalmaya çalışan gazete, radyo, televizyon gibi yayın kuruluşları bu sıkıntılı süreçte reklam alamamakta, basın ilan kurumundan gelen ödemelerinde ise kesintiye gidilmekte veya banka hesaplarına e-haciz konulmaktadır. Medya kuruluşlarının hesaplarındaki hacizler ve blokeler biran önce kaldırılmalıdır” ifadelerine yer verdi. (TÜLAY KARA)

26.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin