YETENEK HER YERDE

YETENEK HER YERDE

Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan Bölgesel Kariyer Fuarları’nın 7.si Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde ‘Yetenek Her Yerde’ sloganı ile açıldı. Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Davut Gül, “Üniversitelerde yetişen personellerin önemli bir kısmı 4.sınıfta kamuya yerleşmek için bir çaba içerisine giriyor. Dünya şartlarında üniversiteler kamuya eleman yetiştiren kuruluşlar değil, tam aksine özel sektörün ve kendisinin yararlandığı birer eğitim yuvasıdır. Biz kamuya eleman yetiştiren bir anlayıştan kurtulmadığımız müddetçe hem üniversiteler görevini yapmamış olur hem de bu beklentiyle üniversitelere gelen öğrencilerimiz mutsuz olur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde başlatılan Kariyer Fuarı’nın açılışı yapıldı. Açılışa Vali Davut Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, çok sayıda bölge üniversitesinin rektörleri, Gaziantepli sanayici ve iş insanları ile bölge üniversiteleri öğrencileri katıldı. Kariyer Fuarı açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “ Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde düzenlenen bölgesel kariyer fuarımızın açılışını yapıyoruz. Bölgesel kariyer fuarlarına neden ihtiyaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama özellikle şuna değinmek istiyorum; üniversitelerimizde tabiri caizse öğrencilerimiz ehliyet alıyor. Amacımız aracın nasıl kullanılacağı, ne şekilde ve hangi yöne kullanılacağını konuşarak ehliyet sahibi yapmak. Üniversitelerde yetişen personellerin önemli bir kısmı 4.sınıfta kamuya yerleşmek için bir çaba içerisine giriyor. Dünya şartlarında üniversiteler kamuya eleman yetiştiren kuruluşlar değil, tam aksine özel sektörün ve kendisinin yararlandığı birer eğitim yuvasıdır. Biz kamuya eleman yetiştiren bir anlayıştan kurtulmadığımız müddetçe hem üniversiteler görevini yapmamış olur hem de bu beklentiyle üniversitelere gelen öğrencilerimiz mutsuz olur” dedi.

BEŞERİ SERMAYEMİZİ ÜNİVERSİTELER KALİFİYELİ KILIYOR

Kariyer fuarına kamunun katılımının önemini vurgulayan Vali Gül, “Biz istiyoruz ki en iyi doktor, en iyi öğretmen, en iyi mühendis kamuyu tercih etsin. Piyasanın hangi nitelikte personel aradığını stantları gezdiğinizde göreceksiniz. Üniversitenin ilk yılındayken birkaç yıl sonra nerede olmak istediğinize ilişkin bir yol haritası oluşturursunuz. Gaziantep de Türkiye de her geçen gün gelişiyor. Gelişirken de biz petrol bulmadık, başka ülkenin doğal kaynaklarını sömürmedik, bizim en önemli sermayemiz beşeri sermayemiz. Beşeri sermayeyi kalifiyeli kılan da üniversiteler, liselerimiz ve eğitim yuvalarımız. 15 yıl önce ilk 500’ün içerisinde olan firma sayımız 9 taneyken bugün 500’ün içerisinde 23 tane firma var. Ceketiyle bu işe başlayan, sermayesi dahi olmayan kişiler gelişerek daha iyi yerlere geldiler.  Türkiye ihracatının yüzde 60’ını Gaziantep firmaları yapıyor. Organize Sanayimiz Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi.  140 bin kişi istihdam ediliyor. İşadamlarımızla konuştuğumuzda 9 bin personele ihtiyaç olduğunu görüyoruz. İşverenler nitelikli personel arıyor. İşte bu bölgesel fuarla bu ihtiyaçlara çözüm olacak” şeklinde konuştu.

YETENEK ÜRETİMİ YAPMAK ZORUNDAYIZ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, yaptığı açıklamada, “Devlet olarak bize düşen herkese eşit mesafede olmak, herkese şeffaf davranabilmek ve herkese fırsat eşitliği sağlayabilmektir. Şuanda buradaki stantlarımızda 70 civarında kamu kurumu var. Hepsinin yöneticileri burada ve onlarla oturup konuşacaksınız sorularınıza cevap arayacaksınız. Kariyer kolay belirlenebilen bir konu değildir. Onun için buradaki stantları gezmeyi ihmal etmeyin. Biz 206 üniversite ve 7,5 milyon üniversite öğrencisi olan bir ülke olarak. Artık yetenek üretimi yapmak zorundayız. Reel sektör kamu gibi kurumlarımız bunu yapmak zorundadır" diye konuştu.

GENÇLER ARANAN ELEMAN OLMALI

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür en büyük güçlerinin genç nüfus olduğunu belirterek, “Bizim en büyük kaynağımız insan kaynağımızdır. Yaşlanan dünyaya karşı genç nüfusuyla büyük bir dinamizm oluşturan risk alma becerisi olan ve söz konusu vatan millet olunca da canını vermekten çekinmeyen bir gençliğimiz var. Ancak bu gençliği geleceğe doğru taşımak zorundayız. Türkiye 2023, 2071 hedeflerine bu gençlerle gidiyor. Üniversitelerimizin sayısı nüfusumuza göre fazla değil, ancak kaliteli ve alt yapısı güçlü Üniversiteler oluşturmak zorundayız. Ve gençlerimiz buralarda eğitim aldıktan sonra iş sahalarında aranan eleman olmalıdır. İşte bu yüzden biz üniversiteler olarak kariyer fuarları düzenliyoruz. Bu konuda şimdiye kadar üniversitelerimiz bireysel olarak yapıyorlardı ama değişen dönüşen aynı zamanda bir ferdini bile heba etmemek adına her türlü kararı alan bir Cumhurbaşkanı sisteminde artık stratejik olarak bütün bölgelere yayılan ihmal edilmemiş hiçbir üniversite bırakılmadan herkes bu işin içerisine dahil ediliyor. Eskiden gençler mezun olacağı zaman firmaları kovalıyordu. Hangi firmayla görüşsem randevu verirler mi kaygısı vardı. Ama şuanda devlet o kadar büyüdü ve gelişti ki, büyük firmaları ve devletin en kritik kurumlarını da gençlerin ayağına getiriyor. Bu yüzden ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Fuara katkıda bulunan firma ve kurumlara plaketleri takdim edildi. (NEVRE SARAÇ)

11.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin