YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

Deprem Master Planı oluşturulması konusuna ilişkin hafta sonu Türkiye Yapı Kuruluşları Denetim Birliği Başkanı Tekin Saraçoğlu, 7 farklı üniversiteden 18 akademisyen ve yerel idarecilerin katılacağı bir çalıştay düzenlenecek.  İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Bu toplantı Deprem Master Planı için bir yol haritası olacak” dedi.

 

Türkiye doğal afetlere en çok maruz kalan ülkelerden birisi. Deprem riski bulunan topraklar arasında yer alan Gaziantep’te önümüzdeki hafta sonu Deprem Master Planı için toplantı düzenlenmesi planlanıyor. Deprem Master Planı’nın oluşturulması amacıyla yetkili mercilere destek vermeyi önemsediklerini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Deprem Master Planı çerçevesinde Türkiye’nin 7 köklü üniversitesinden 18 uzman hocamızı, Türkiye Yapı Kuruluşları Denetim Birliği Başkanı Tekin Saraçoğlu’nu ve oda genel merkezimizden yöneticilerimizi Gaziantep’te ağırlayacağız. Gaziantep’in yerel idarecilerinin de katılımıyla 50 kişilik bir uzman çalışma grubu oluşturacağız” dedi.

‘ŞEHRİMİZE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ’

Uzman ekibin Gaziantep’e ilişkin oluşturduğu raporu yetkili mercilere ileteceklerini belirten Çeliktürk, “Çalıştay sonucunda çıkacak olan raporu da Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza sunup, Deprem Master Planı yapılması için desteklerini bekleyeceğiz. Bu toplantı bir yol haritası olacak. Çalıştay ile Deprem Master Planı’nda neler olması gerektiğini Türkiye’nin en iyi uzmanlarıyla birlikte değerlendirip, uzmanlarımızın önerilerini alacağız. Sonucu raporlayarak yetkililere ileteceğiz. Amacımız Deprem Master Planı oluşturulmasına ön ayak olabilmek, yerel idarecilerimize yardımcı olmak. Master planı projelendirme süreci 1 yılı aşacaktır. Bu projeyi şehrimize kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘GAZİANTEP MODELİ OLUŞTURALIM’

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Çelik Yapılar Sempozyumu’nda konuya ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Gökhan Başkanımızın da teklifi ile Deprem Master Planı için arkadaşlarımızla çalışma başlattık. Yine burada bir Gaziantep Modeli oluşturalım ve Deprem Master Planı için; bize düşen kısmı çalışalım dedik. Arkadaşlarımız deprem kuşağı içerisinde yer alan kısımla ilgili çalışacaklar, sizden de bu konu da destek alacaklar” şeklinde konuşmuştu.

 

10.01.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin