YOL HARİTASI HAZIR

YOL HARİTASI HAZIR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Kalkınma Planı, iki gün süren görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Ülkenin 4 yıllık hedeflerinin belirlendiği, 2019-2023 yıllarını kapsayacak 11.Kalkınma Planı’nın ülkenin gücüne güç katacağını belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, “Bu plan sürecinde Türkiye daha da güçlenecek. 11.Kalkınma Planı Türkiye’nin gücüne güç katacak. Gaziantep de bu plandan payına düşeni alacak “dedi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 11. Kalkınma Planı 2 gün süren görüşmelerin ardından kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’na sunuldu. Ülkenin 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan planda üretim, yenilikçilik, istihdam, eğitim, konut, ihracat, turizm ve daha birçok alanda hedefler belirlendi. AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 11. Kalkınma Planı’nın önemli başlıklarını ve Gaziantep’in plandaki payını gazetemize açıkladı. Milletvekili Koçer, Türkiye’yi güçlendirecek olan plana ilişkin, “Plan 2019-2023 döneminde Türkiye’nin yüzde 4.7 oranında büyümesini öngörüyor, 2023 yılı sonu itibariyle işsizliğin yüzde 5 seviyesine indirilmesi hedefleniyor. Eğer Türkiye’de büyüme devam ederse, Türkiye’de işsizlik azalırsa toplumun tüm kesimlerini memnun edecektir. Ana başlıklara baktığımız zaman; daha fazla katma değer üreten, daha güçlü Türkiye, rekabetçi, nitelikli insan, güçlü insan, değişim ve dönüşüm başlıkları mevcut. Dünyadaki gelişmeleri paralel alarak insan, genç, teknoloji, ulaşım, eğitime kadar Türkiye’deki birçok alanda değişim ve dönüşüm uygulanacak” ifadelerine yer verdi.

BU PLAN 4 YILLIK VİZYONU ORTAYA KOYUYOR

2019-2023 yıllarını kapsayacak olan 11.Kalkınma Planı Çalışmasının komisyonda kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’na sunulduğunu aktaran Koçer, “Bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanıyor. Gaziantep adına gerek Sanayi Odası Başkanlığım döneminde gerekse Milletvekilliği döneminde de heyecanla savunduğum başlık planın içerisinde yer alıyor. Ar-Ge, inovasyon, rekabetçilik, değişim, dönüşüm ve daha birçok önemli başlığı içerisine alan önemli bir yol haritasını belirledik. 11. Kalkınma Planı, önümüzdeki 4 yıl için Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyuyor. Toplumun tüm kesimleri ile yapılan görüşmeler sonrasında plan komisyonumuza sunuldu. 2 gün süren komisyon içi görüşmemiz sonrasında planın kabulüne karar verildi” dedi.

KAYNAK ARTIRIMI MÜJDESİ

Plan içerisindeki hedefleri açıklayan Koçer, “Kalkınma Planı sonucu itibariyle ihracat hedefimiz 226 Milyar Dolar, ithalat hedefimiz ise 293 Milyar Dolar. Reel sektörü ilgilendiren önemli bir kaynak artırımı plan içerisinde yer alıyor. Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın sermayesi 10 Milyar TL’ye çıkarıldı, ihracatçılarımıza finansman sağlayan Eximbank’ın sermayesinin de 10 Milyar TL’ye çıkarılması öngörülüyor. Kredi Garanti Fonu’nun vermiş olduğu kredi kefaletlerinin yüzde 50’sinin imalat sanayiine tahsis edilmesi planlanıyor. KOSGEB desteklerinin ise yüzde 75’inin imalat sanayisine pay olarak ayrılması öngörülüyor. Plan döneminde özellikle kalkınmada, ihracatı ve imalat sanayiini öne çıkaracak değişiklikler uygulanacak. Plan çerçevesinde 64 yeni Organize Sanayi Bölgesi, 31 Küçük Sanayi Sitesi, 18 Endüstri Bölgesi kurulacak. Planın en önemli hususlarından bir tanesi olan Savunma Sanayi ihracatı şuanda 2 Milyar Dolar iken 4 yılda 10 Milyar Dolara çıkarılması hedefleniyor ”dedi.

75 MİLYON TURİST HEDEFİ

Türkiye’ye gelen turist ve bu turistlerden elde edilen turizm kazançlarına değinen Koçer, “2024 yılı sonu itibariyle Türkiye’ye plan çerçevesinde 75 Milyon turist getirmek ve 65 Milyar Dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz. Plan dönemi içerisinde 300 bin yeni yatak kapasitesi kurulması öngörülüyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisinde Ar-Ge oranının yüzde 1.8’e yükselmesi öngörülüyor. Bu plan süresince Türkiye daha fazla Ar-Ge yapacak. Türkiye’de şirketlerimizde Ar-Ge personel sayısının ise 154 binden 300 bine çıkarılması hedefleniyor” şeklinde konuştu.

E-TİCARETTE GÜVEN DAMGASI YAYGINLAŞTIRILACAK

Dünyanın e-ticarette çok büyük gelişmeler sağladığını aktaran Koçer, “Türkiye’nin e-ticaret ile ilgili ihracatının artması ve e-ticarette güven damgasının yaygınlaştırılması konusu plan içerisinde yer alıyor. Tüm kademelerde tekli eğitime geçilmesi bu plan çerçevesinde mevcut. Plan döneminde ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımız için 250 bin konut üretiminin gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

‘HEDEFLERE DOĞRU ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN’

Sağlıktan eğitime, ihracattan insana birçok başlığı bulunan bu kalkınma planını; ‘Bir Türkiye hayal edin, bu Türkiye için hedeflerini koyun, bu hedeflerinize doğru çalışmaya başlayın’ demektir, şeklinde tanımlayan Koçer, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye kendine güvenen, dünyada sözü sayılan, bölgede istikrarlı bir ülke. Dolayısıyla attığı adımlar, yaptığı programlar ve projelerle kararlı, iradeli ve geleceğe emin adımlarla yürüyor. Bu plan sürecinde Türkiye daha da güçlenecek. 11.Kalkınma Planı Türkiye’nin gücüne güç katacak. Bu dönem içerisinde öngörülmeyen durumlarla karşılaşıldığında, uyum sağlayarak revizyonlar yaparak hedefe ulaşma noktasında hızlı bir çalışma yapılabilir”.

GAZİANTEP’İN İSTİKAMETİ E-TİCARET OLMALI

11.Kalkınma Planı’nda hedeflenen büyümelerin Gaziantep’i direk olarak ilgilendirdiğini vurgulayan Milletvekili Koçer, “Öngörülen büyüme içerisinde Gaziantep’in büyümesi Türkiye’nin büyümesinden daha büyük olacak. Gaziantep’in rakamları hem büyümede hem ihracatta her zaman Türkiye rakamlarının önünde oldu. Plan döneminde de aynı büyümenin devam edeceğine inanıyoruz. Plan çerçevesinde ortaya koyulan bu niyetler Gaziantep’i de direk olarak ilgilendiriyor. Gaziantep’in ihracat hedefi bu plandan da ileri gidecektir. İmalat sanayiye Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB’in payının artırılmasından Gaziantep önemli miktarda destek alacaktır. Ar-Ge payının artması ile Gaziantep daha çok Ar-Ge desteği alabilecek. Bu plan döneminde sanayicilerimizin Ar-Ge projelerini artırmaları ve bu desteklerden azami ölçüde yararlanmalarını istiyoruz. Gaziantep’in bu plan döneminde istikametini e-ticarete yöneltmesi önemli. Çünkü e-ticaret dünyada çok çabuk gelişen ve çok büyük bir pasta. Dolayısıyla bizim e-ticaretle ilgili çalışmamızı bu plan döneminde artırmamız lazım. 2023 hedefinde 75 milyon turist öngörüyoruz. 75 Milyon turist hedefimizin içerisinde Gaziantep’in turizm potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Biz milletvekilleri olarak bu plan çerçevesinde kendi mikro çalışmalarımızı yapacağız. Plan içerisinde yer alan her konuda ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını başlatacak” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

17.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin