YÜZLER GÜLDÜ

YÜZLER GÜLDÜ

GAZİANTEPLİ ÜRETİCİLER İÇİN YAPILAN AYAKKABI TEST LABORATUVARI İLE

Gaziantep Valisi Davut Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’nda yapılan Ayakkabı Test Laboratuvarı’nda incelemelerde bulundu. Vali Gül, “Gaziantep’e böyle bir laboratuvarın kazandırılması şehrin sanayisi için son derece önemli. Şehrin birlikte iş yapma kültürü, üniversite-sanayi işbirliğini içeren projelerde de başarılı bir şekilde görülüyor” dedi.

 

Türkiye ayakkabı üretiminin 5’te 1’ini gerçekleştiren Gaziantepli ayakkabıcılar,Gaziantep'te, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Ayakkabı Test Laboratuvarı’na kavuştular. Gaziantep Valisi Davut Gül, ayakkabı üreticileri adına büyük önem arz eden laboratuvarda incelemelerde bulunarak, Meslek Yüksekokulu Müdürü Necip Fazıl Yılmaz, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’dan bilgi aldı. Vali Davut Gül, “Gaziantep’e böyle bir laboratuvarın kazandırılması şehrin sanayisi için son derece önemli. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederim. Şehrin birlikte iş yapma kültürü, üniversite-sanayi işbirliğini içeren projelerde de başarılı bir şekilde görülüyor. Ar-Ge çalışmaları için de önemli bir kaynak özelliği taşıyacak olan merkez ile Gaziantepli ayakkabıcılar, ürünlerini test için İstanbul'a göndermek zorunda kalmayacaklar” dedi.

YILDA 4 BİN AYAKKABI TEST EDİLECEK

Vali Gül’e laboratuvar hakkında bilgi veren Naci Topçuoğlu MYO Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, “Yüksekokulumuzun içinde yaklaşık 200 metrekarelik alanda bulunan laboratuvarımız kısa bir süre sonra çalışmalarına başlayacak. laboratuvarımızda, ayakkabıların tüm fiziksel ve kimyasal testleri yapılabilecek. Bu testlerin yapılması ile de Gaziantepli üreticiler ayakkabıları İstanbul’a göndermekten kurtulacak.Laboratuvarımızda son teknoloji makinelerin kurumunu sağladık. Teste gelecek ayakkabılara azo boyar, krom 6, fitalat, pH ve PAH testlerini gerçekleştireceğiz. Yılda yaklaşık 4 bin ayakkabıyı testten geçirmeyi planlıyoruz. Ayakkabı numunesini aldığımızda barkod numarası veriyoruz. Önce numune hazırlama bölümüne geçiyor, sonra serumlar hazırlanıp, kimyasal testler için makineler hazır hale getiriliyor. Testler tamamlandıktan sonra raporlar dijital ortamda üreticiye sunuluyor. Ayakkabı üreticilerimiz için son derece önemli olan bu test laboratuvarı ile büyük kolaylık sağlayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

İŞLER DAHA HIZLI SONUÇLANACAK

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ise, Bakanlık başta olmak üzere taleplerini dikkate alan ve yerine getirilmesi adına var gücüyle çalışan herkese teşekkür etti. İnce, sözlerinin devamında sektörün bu laboratuvara ihtiyacı olduğunu belirterek, “ bu laboratuvar bize ve sektörümüze ilaç gibi geldi. Hem şehrimizde hem de bölgemizde üretilen ayakkabıları İstanbul’da değil Gaziantep’te testten geçireceğiz. Ürünleri piyasaya daha hızlı sokma imkanımız olacak” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

22.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin