ZMO Genel Başkanı Gaziantep’te

ZMO Genel Başkanı Gaziantep’te

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Hamdi Arpa ve Caner Aksal Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin yeni Başkanı Abdülkadir Deniz’e ve Yönetim Kurulu Üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getiren Başkan Deniz, Genel Başkan Özden Güngör’e plaket hediye etti.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Hamdi Arpa ve Caner Aksal Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin yeni Başkanı Abdülkadir Deniz’e ve Yönetim Kurulu Üyelerine hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Daha sonra genç Ziraat Mühendisler ile bir araya gelen Başkan Güngör, sorunları dinleyip, not aldı. Ziyaret sırasında konuşan Genel Başkan Güngör, Ziraat Mühendislerinin istihdam edilmesi gerektiğini belirtirken, “Türkiye’de 40 Ziraat Fakültesi var ve her sene 4-5 bin Ziraat Mühendisi mezun oluyor. Gıda ve Tarım Bakanlığı tarıma ciddi olarak yaklaşsa, Ziraat Mühendislerinin istihdam sorunu ortadan kalkar. Ancak her sene 4-5 bin kişi mezun olmasına rağmen Gıda ve Tarım Bakanlığı gerekli istihdamı yapmıyor. Özel sektör eski konumunda değil. Çünkü özel sektör ağırlıklı girdi firmaları olduğundan ve sıkıntılar yaşandığından mühendis alımı olmuyor” dedi.

TARIMA VE ÜRETİME GEREKLİ ÖNEM VERİLMİYOR

Ziraat Mühendislerinin en büyük probleminin istihdam olduğuna vurgu yapan Güngör, “Devletin tarım politikalarını değiştirmesi lazım. Çünkü tarımı olmayan bir ülkenin sanayisi olamaz. Sanayi ancak tarım ile gelişir. Tarıma ve üretime gerekli önem verilmiyor. Dolayısıyla tarıma önem verilmediğinden sanayide gelişmiyor. İnşaata destek vererek ülkemizi betonlaştırmışız. Bir şey üretmemiş, her zaman ithal etmişiz. Türkiye her konuda ithalatçı bir ülke haline geldi. Onun için devletin bakış açısını değiştirmesi lazım. Tarıma önem verip, üretmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

EĞİTİM KALİTESİ DÜŞÜYOR

Fakülte sayısı arttıkça eğitim kalitesinin düştüğünü kaydeden Güngör, 2019 yılında 5 yeni Ziraat Fakültesi’nin açılacağının altını çizerken, “Dolayısıyla fakültelerden mezun olanların en büyük problemi istihdam sorunu. Maalesef birçok fakültede laboratuvar yok, staj yerleri yok. Bu şekilde iyi yetişemiyorlar. Ziraat Mühendisleri Odası mühendisler için elimizden gelen bütün çalışmaları yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

GENEL BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, “Genel Başkanımıza geldikleri için çok teşekkür ediyoruz. Her zaman bize önder olmuştur. Şu anda odamıza yeni bir yer almak için çalışmalar yapıyoruz. İnşallah odamıza ve meslektaşlarımıza yakışır bir yer bulacağız” diye konuşurken, Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı Kenan Seçkin, “Hem Genel Başkanımıza hem de Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Hamdi Arpa ve Caner Aksal’a geldikleri için teşekkür ediyorum. Odadan istifa ettik, ama her zaman odamızın ve meslektaşlarımızın yanındayız” değerlendirmesinde bulundu. (İBRAHİM HALİL KURT)

6.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin