SAĞLIKLA VAR OLMAK…

Leyla Özbakır Özkan

   SAĞLIKLA VAR OLMAK…

 Var olmak demek şu dünyada insanca ve insani değerlerimizi yitirmeden bulunduğumuz konuma güzel izler bırakarak misyonumuzu tamamlamaktır.

             Şu son yıllarda artan çocuğa, kadına, yaşlıya şiddet derken sağlıkta şiddette son noktamıdır acaba? Canlarımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarını özverili çalışmalarından dolayı takdir edip teşekkür etmemiz gerekirken şiddet uygulamak nasıl bir kafa yapısıdır anlamış değilim.O kadar tahammülsüzleştik ki birbirimizi dinleme,anlama yetilerimizi yitirme sonucunda tabii ki şiddet kaçınılmaz sonuç oluyor.

         Sağlıkta reform yapıldı elbette, artık sabahın 5’inde 6’sında doktor ve ilaç kuyrukları bitti, bu ve benzeri sıkıntılar yok artık.Bunun yanı sıra eksikler tam anlamıyla tamamlanmış değil tabii ki.

          Türk-Sağlık-Sen’in 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde doktor istihdamı ile ilgili yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de 130 bin doktor görev yapmakta olup Sağlık Bakanlığında görev yapan doktor sayısı 75 bin olup bunun 33 bin 812’si uzman, 32 bin 607’si pratisyen ve 8 bin 500’ü asistan olarak görev yapmaktadırlar. Tabiî ki bu kadar yetersiz doktor sayısını göz önüne alırsak günde bir doktora 590 hasta düşmekte olduğunu bilmiyoruz değil mi?

Yıllarca okuyup dirsek çürüten, görevini icra ederken bile yenilikleri takip etme adına hayatı okumakla geçen, sosyal hayatı neredeyse sıfıra inen sağlık personellerimize biraz anlayış lütfen…

Canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları bu yetersizlikten tabii ki hasta yakınına yeterli bilgi veremeyebilir. O anda doktorun ağzından çıkacak tek kelime ya bizleri sevince ya da kedere boğarken yapılabilecek her şeyi yapmışken, acını şiddetle yaşama hele ki biraz önce hastanı kurtarmak için elinden geleni yapan kişiye sessiz şükran duyman gerekirken, kafa göz girişmen nasıl bir barbarlıktır? Kaldı ki, her meslekte olumsuzluk olduğu gibi görevini tam anlamıyla yerine getirmeyen sağlık personeli de olabilir. Kanuni yaptırımlar dururken şiddete başvurmak neden?

Neden DAĞ KANUNLARINA başvurulur acaba?

Beni tanıyanlar bilir, geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçiren biri olarak sağlık sektöründe birçok olumsuzluklar yaşadım. Ama en kötüsü de ben arrest safhasında iken eve gelen ambulansta, 2 kadın sağlık personeli ve 1 şoför olmak üzere 3 kişinin olmasıydı. Eşim ancak yoldan geçen 2 delikanlıya rica ederek benim ambulansa taşınmamı sağlıyor. Artık bir kalp hastasının arrest safhasında iken yoldan geçen 2 kişi tarafından taşınması ne kadar sağlıklı ise o kadar sağlıklı taşındım…

Ben hastanede hayata bir kez daha Merhaba dedikten sonra Sağlık Bakanlığı’na şikayetimizi bildirdik.

         Sağlık Bakanlığı,Adalet Bakanlığıve Milli Savunma Bakanlığının ortak kararı ile sağlıkta yeni düzenlemeler yapıldığını  bildirdiler.

Son zamanlarda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet sayısındaki artıştan dolayı Gaziantep İl Sağlık

Müdürümüz  Uzm. Dr.Serdar Sarıfakı’da gazetemize verdiği bilgi doğrultusunda sağlık sektöründe iyileştirmeye gideceklerinden ve bunların birçoğunun hayata geçirildiğinden  bahsetti.Türkiye genelinde kamu hastanelerinin acil servislerinde 24 saat nöbet tutacak bir polis, bir erbaş ve hastane güvenlik görevlisi olmak üzere 3 kişi göreve başlatılmış,acil servislerde sağlık personeli,ve hekim sayısının artırılacağından hasta yakınları açısından bekleme sandalyelerinin , acillerde ışıklandırmalarında artırılacağından bahsetti.

Sevgili arkadaşlarım önce sağlık deyip son noktayı koyarken sağlıcakla kalın derim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.08.2018 (Leyla Özbakır Özkan)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

YIKTIĞIMIZ GİBİ ONARALIM

KADININ HALA ADI YOK!

OHİO’DAN GAZİANTEP ZEUGMA’YA YOLCULUK

ÇOCUK ANNEM BENİM!!!

KARIN TOSTLA BEYİN TESTLE DOLMASA…

BİR İNSAN BİR DÜNYA

SESİMİZE KULAK VERİN!!!

ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU…

SÜPER FOS GÜÇ!!!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin