Yerel kültür, tarih ve coğrafya derslerinin önemi.

İbrahim Alisinanoğlu

 Yerel kültür, tarih ve coğrafya derslerinin önemi.

Gaziantep muhteşem kültürü, derin tarihi ve renkli coğrafyası ile yurdumuzun en güzel illerinden biridir. Gaziantep’in zengin yöresel kültürü, pek çok kavmin iz bıraktığı, medeniyetlere beşik olmuş coğrafyası, milli mücadele yıllarındaki destansı direnişi onu emsallerinden ayırır, Onu Ulusal kültürümüzün bir parçası olarak daha farklı bir konuma getirir.

Bu kadar geniş zenginliklere sahip bir il olmamıza rağmen, bu şehirde yaşayan insanlarımız kendi şehrini, tarihini ve kültürünü yeterince tanımıyor, bilmiyorlar maalesef.

Bu şehrin kültür ve turizmde istenilen hedeflere ulaşabilmesi, bu şehirde yaşayanların kendi şehirlerine sahip çıkmaları ile mümkün olacaktır.

Bu da bu şehirde yaşayanların, yaşadıkları şehrin maddi ve manevi kültür unsurlarını tanımları ile mümkündür.

İnsanlarımız geçmişini tanıdıkça ona olan saygıları aratacak, sevecek, sorumluluk bilinci gelişecektir.

Bu şehirde özellikle okul çağına gelmiş çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadıkları kenti her yönü ile tanımları için, ilk, orta ve lise, hatta üniversite sıralarında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu da okulların eğitim müfredatında; yerel tarih, kültür ve coğrafyası konu edinilmesi, hafta da en az bir saat ders olarak okutulması ile sağlanabilir.

Çocuklarımız bu sayede hem yaşadıkları sosyal, kültürel çevreyi tanıyacak, hem de kentlilik bilinci gelişirken, gönüllü turizm elçileri olarak hayatın içinde yerlerini alacaklardır.

Müfredatta yer alacak konular sınıf içinde işlenirken, bu arada müzeler, ören yerleri, tarihi binalar, tek tek ziyaret edilerek insanımızın onlara dokunma, yakından göreme, sahip oldukları zenginliğin kaynaklarını yerinde öğrenme, zenginliklerimizi daha yakından tanıma imkanı bulacak, ülkemizi sevecek, kentlilik bilincini hızla gelişecektir.

Kendi kültürünü yaşamayan ve yaşatmayan milletler, nesillerini de yaşatmazlar. Kendi değerlerini tanımayan, bilmeyen toplumların evrensel kültürün bir parçası olması, sosyal ve kültürel hayatta başarı elde etmesi mümkün değildir.

O halde, başta Milli Eğitim, Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler, İlimizdeki üniversiteler bu konuya öncülük etmeli, gerekli koordinasyonu sağlayarak il bazında; yerel kültür tarih ve coğrafya dersleri konulmasında ısrarcı olmalı, bu sorunu kökünden çözümü cihetine gitmelidirler.

Bu dersler kentlilik bilincinin oluşmasına katkı sağladığı gibi, şehrimize olan sorumluluklarımızı yerine getirmemizde de önemli ip uçları verecektir.

Yazan:İ.Alisinanoğlu

 

 

 

 

16.04.2018 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GÜLPERİ BİZİ ÜZDÜ!

TÜFEKÇİ YUSUF VE EŞİ MAKBULE HANIM

Tepelerin ardına taşan Gaziantep!

Gaziantep’te bir çocuk oyunu; KÜKÜÇ

Bir trafik kazasının ardından daha ! 

Biz yaşayalım ki anlatacak bir şeylerimiz olsun.

BİZ BU OYUNU BOZARIZ!

EN EYİSİ ANTEP!

ANTEPLİYİ GICIK EDEN BAZI HALLER!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin