ACI İKİ DE ÇİRTİKLE KİRLERİNİ DE ATSINLAR!

İbrahim Alisinanoğlu

ACI İKİ DE ÇİRTİKLE KİRLERİNİ DE ATSINLAR!

Mahalle uşaklarından; Maamet, Memik, Zeynel, Refik sözleşmişler. İkindi serinliğinde Alleben’de yedi söğütte buluşup harfeniliğine kurmuşlar çilingir sofrasını. Üzüm, pendir, salatalık derken; yiyip içip, kavun karpuzu heç etmişler. Binlik Ülfet şarabını elden ele dolaştırıp içerken, kafayı bulmuşlar.

Kafalar eyi olunca çözülmüş dilleri, türküler şarkılar gırla gitmiş. Nevale bitince cepte abid içi, kırık leblebi, elde binlik şişe Kavaklıkta bir aşağı bir yukarı gezinirken, Yah.. ! çekip, Abov..! demişler… Hızlarını alamayınca ay ışığında kara tumanla Alleben’in suyuna tummuş, çüt depik atıp çimmişler. Yanan yüreklerini, incili pınarda soğutmuşlar.

Bakmışlar vakit eskidi, evin yolunu tutup, sokağa dalmışlar. Mal şişede durduğu gibi durmaz ki !… Sokakta sağa sola yalpalarken birkaç nara atıp, Yah !.. Abov!.. Çekince bu durum mahalle Bekçisi Hamo’nun dikkatini çekmiş. Hamo önce üflediği düdükle varlığını hissettirmek istese de, bizimkilerin umuru bile olmamış. Bekçi Hamo bakmış olacak gibi değil, dikilmiş gençlerin karşısına; “Gençlerrr…!... Felekten bir gün çaldığınızı görüiim…Belli ki yemişssiiz ,içmişssiz!...Afiyet şeker olsun!.. Belli ki keyifler gıcırr!... Kafalar yerinde!... Ama gece burada bitti beyler!...Şu andan itibaren ya evinize gider, zıbarır yatarsıız, ya da gitmem derseiiz, Sizi elime alır, aha da şurada, yediizi içtiini burnuuzdan gelinceye kadar depiklerimiz" demiş. …

O sırada pencereden olan biteni seyreden, sarhoş uşaklarından Memiğin anası Hattuç bacı; Bekçi Efendi!.. Bekçi efendi! Acı ne var depikledikten sonra iki de çirtikle kirlerini de atsınlar eve eyle girsinler!” demiş.

Gençler bakmışlar olacak gibi değil, hıssadanak evlere girip, uslulladanak kapıyı kapatıp, eve atmışlar kendilerini.

Yazan:İ.Alisinanoğlu..Mayıs 2018

15.05.2018 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BİZ BU OYUNU BOZARIZ!

EN EYİSİ ANTEP!

ANTEPLİYİ GICIK EDEN BAZI HALLER!

GAZİANTEP'TE DÖNERCİLİĞİN GEÇMİŞİ.

 Yün yıkama zamanı geldi !

Bir çift gözün düşündürdükleri!

Hayadda yunduğumuz günler !

Tatlı dondurma ve yaz !

Antep evi kapılarındaki sır!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin