ACI İKİ DE ÇİRTİKLE KİRLERİNİ DE ATSINLAR!

İbrahim Alisinanoğlu

ACI İKİ DE ÇİRTİKLE KİRLERİNİ DE ATSINLAR!

Mahalle uşaklarından; Maamet, Memik, Zeynel, Refik sözleşmişler. İkindi serinliğinde Alleben’de yedi söğütte buluşup harfeniliğine kurmuşlar çilingir sofrasını. Üzüm, pendir, salatalık derken; yiyip içip, kavun karpuzu heç etmişler. Binlik Ülfet şarabını elden ele dolaştırıp içerken, kafayı bulmuşlar.

Kafalar eyi olunca çözülmüş dilleri, türküler şarkılar gırla gitmiş. Nevale bitince cepte abid içi, kırık leblebi, elde binlik şişe Kavaklıkta bir aşağı bir yukarı gezinirken, Yah.. ! çekip, Abov..! demişler… Hızlarını alamayınca ay ışığında kara tumanla Alleben’in suyuna tummuş, çüt depik atıp çimmişler. Yanan yüreklerini, incili pınarda soğutmuşlar.

Bakmışlar vakit eskidi, evin yolunu tutup, sokağa dalmışlar. Mal şişede durduğu gibi durmaz ki !… Sokakta sağa sola yalpalarken birkaç nara atıp, Yah !.. Abov!.. Çekince bu durum mahalle Bekçisi Hamo’nun dikkatini çekmiş. Hamo önce üflediği düdükle varlığını hissettirmek istese de, bizimkilerin umuru bile olmamış. Bekçi Hamo bakmış olacak gibi değil, dikilmiş gençlerin karşısına; “Gençlerrr…!... Felekten bir gün çaldığınızı görüiim…Belli ki yemişssiiz ,içmişssiz!...Afiyet şeker olsun!.. Belli ki keyifler gıcırr!... Kafalar yerinde!... Ama gece burada bitti beyler!...Şu andan itibaren ya evinize gider, zıbarır yatarsıız, ya da gitmem derseiiz, Sizi elime alır, aha da şurada, yediizi içtiini burnuuzdan gelinceye kadar depiklerimiz" demiş. …

O sırada pencereden olan biteni seyreden, sarhoş uşaklarından Memiğin anası Hattuç bacı; Bekçi Efendi!.. Bekçi efendi! Acı ne var depikledikten sonra iki de çirtikle kirlerini de atsınlar eve eyle girsinler!” demiş.

Gençler bakmışlar olacak gibi değil, hıssadanak evlere girip, uslulladanak kapıyı kapatıp, eve atmışlar kendilerini.

Yazan:İ.Alisinanoğlu..Mayıs 2018

15.05.2018 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Gaziantep’te ilk yerli bakır kap üreticimiz

  Eski yılları aramak

   BİR HABBE HÖNÜSÜ!

Gülperi üzülmüş!...

GÜLPERİ BİZİ ÜZDÜ!

TÜFEKÇİ YUSUF VE EŞİ MAKBULE HANIM

Tepelerin ardına taşan Gaziantep!

Gaziantep’te bir çocuk oyunu; KÜKÜÇ

Bir trafik kazasının ardından daha ! 

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin