ANADOLUDAKİ İLK BÜYÜK TÜRK ŞEHRİ AHLAT, MALAZGİRT  ZAFERİNİN 950.YIL DÖNÜMÜ

Serhat Kartpak

ANADOLUDAKİ İLK BÜYÜK TÜRK ŞEHRİ AHLAT, MALAZGİRT ZAFERİNİN 950.YIL DÖNÜMÜ

AHLAT, Van Gölünün kuzeybatısında yaklaşık 40.000 nüfuslu, tarihi ve doğal güzelliklerin olduğu Nemrut ve Süphan dağları arasında küçük şirin bir ilçedir. Ahlat, Türklerin Anadoluya giriş kapısı, Selçuklu ve Osmanlı hanedanlarına mensup boyların ilk durağıdır. Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan Anadoluya yapılan akın ve fetih hareketlerinde Ahlatı üs olarak kullanmıştır. Kayı boyu yıllarca Ahlatta yaşamıştır. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin babası Ertuğrul Gazi burada doğmuştur.

  Ahlat, Selçuklu ve Osmanlı döneminden bugüne ulaşan kümbet, cami, kale ve mezarlıklarla bir açık hava müzesi konumundadır.

  Malazgirt ve Ahlat ilçelerinde Malazgirt Zaferinin 950.yıl dönümü kutlamaları için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı.  Anadolunun tapusu olarak nitelendirilen Ahlatta 50 çadırdan oluşan 1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağının kurulduğu yerde Şanlı Malazgirt zaferi kutlamaları gerçekleştirilecek.

23-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak kutlamalar, Türk Yıldızlarının akrobasi gösterisiyle başlayacak, yöresel halk dansları, mehteran gösterileri, güreş müsabakaları, okçuluk, atlı okçuluk gibi etkinliklerle devam edecek.

Sayın Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban şunları belirtti: Büyük Türk Komutanı Sultan Alparslanın Anadolu Zaferinin 950.yılını hep beraber 23-24-25 Ağustosta Ahlatta 26 Ağustosta da Malazgirtte kutlayacağız. Şimdiden tüm Türkiyeyi ,  Anadoluyu Ahlata ve Malazgirte davet ediyoruz

 

Kubbet-ül İslam Şehri Ahlattan Selamlar 

 

23.08.2021 (Serhat Kartpak)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Likya Yolu

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin