Bir çift gözün düşündürdükleri!

İbrahim Alisinanoğlu

Bir çift gözün düşündürdükleri!

Sabahın erken saatiydi, 25 Aralık Devlet Hastanesinden Başkarakol’a doğru ağır adımlarla kaldırımda yürüyordum.

Karşıdan bir doksan boylarında, gayet şık ve spor giyimli, yirmi beş otuz yaşlarında, film artisti olabilecek yakışıklılıkta, tığ gibi bir delikanlının bana doğru yürüyerek geldiğini gördüm.

Kılık kıyafetine bakınca varlıklı olduğunu sanıyorum. Gözünde siyah bir gözlük, elinde görme engellilerin kullandığı cinsten bir baston, bastonun ucu yerdeki sarı kabartmalı bölümü izler halde yanımdan geçti gitti.

Görme engelliydi! Ben onu gördüm beni göremedi!

O an içimde bir şeyler acıdığı, zihnim bir yerlere koptu gitti.

Niye yalan söyleyeyim… Körlüğü o gence yakıştıramadım!

O gencin yerine koydum bir an kendimi! Işıksız, renksiz, şekilsiz karanlık dipsiz bir kuyu!

Daha sonra gayri ihtiyari yüreğimin derinliklerinden gırtlağıma, gırtlağımdan dudaklarıma “Rabbim sana binlerce şükür!” sözcüğü düğümlenerek döküldü.

Bir O genci, bir de kendimi düşününce zengin olduğumu fark ettim!

Yaratanın bize bahşettiği nimetler yanında, dünyada kazanmak için kaybettiğimiz sağlığı, tükettiğimiz ömrü, harcadığımız zamanı düşününce tüm bunların ne kadar anlamsız, değersiz kaldığı gerçeği tokat gibi indi suratıma.

Çok şükür gözlerim sağlam. Dünyayı görebiliyorum.

Annemin, babamın, eşimin, çocuklarımın yüzlerini tanıyabiliyorum. Çiçeğin renklerini, ağaçların yapraklarını seçebiliyorum.

Tenimizi ısıtan güneşin ışıltısını, elimizi tutan dostları, uçan kuşları, gülümseyen yüzleri, somurtan suratları görebilmek, çevrenizde olup biteni gören gözlerle hissetmek sizce de büyük zenginlik değil mi?

Bir çift gözün bize sunduğu imkânı ve kolaylaştırdığı hayatı düşününce, engellilerin neler çektiklerini, nasıl zor bir hayatı göğüslemek zorunda kaldığını şimdi çok daha iyi anlıyor, azim ve karalılıklarına büyük saygı ve hayranlık duyuyorum.

Dünyanın tüm nimetlerinin bir çift gören gözünüzün size sunduğu imkanları karşılayamıyorsa, sahibi olduğumuz maddi zenginliklerin sağlıklı bir bedenden önemli olmayacağı açık ve net.

Değerli dostlar!... Sağlıklıysanız, namerde de muhtaç değilsiniz, sizi seven dostlarınız, huzur bulduğunuz bir aileniz varsa …Şükredin! Yatın kalkın sahip olduklarınız için Allah’ınıza hamt edin!

Gözünüz görüyorsa, eliniz tutuyorsa, ayaklarınız sizi taşıyabiliyorsa, istediğinizi de yiyip içe biliyorsanız, aklınızda size Yar’sa … Varsın yatlarınız, katlanırız, bankada cüzdanlarınız, altınızda son model arabanız olmasın!

Emin olun!.. Bu dünyanın en mutlusu, en bahtiyarı, en zengini Sizsiniz haberiniz olsun!

Yazan: İ.Alisinanoğlu

9.07.2018 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TÜFEKÇİ YUSUF VE EŞİ MAKBULE HANIM

Tepelerin ardına taşan Gaziantep!

Gaziantep’te bir çocuk oyunu; KÜKÜÇ

Bir trafik kazasının ardından daha ! 

Biz yaşayalım ki anlatacak bir şeylerimiz olsun.

BİZ BU OYUNU BOZARIZ!

EN EYİSİ ANTEP!

ANTEPLİYİ GICIK EDEN BAZI HALLER!

GAZİANTEP'TE DÖNERCİLİĞİN GEÇMİŞİ.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin