DUYGU AVCILARI

Tuğba Gevrek

DUYGU AVCILARI

 

İnsanların duyguları ile oynamayı kendilerine iş kabul edenler!!!

Kimlerden bahsettiğimi anladığınızı düşünüyorum.

Yolda çarşıda pazarda sürekli karşımıza çıkarak hastaneye gitmek için geldiğini, yolda kaldığını çocukları için yardım topladıklarını söyleyip tabiri caiz ise duygu avcılarından bahsediyorum.

Dışarıya çıktığımızda rutin olarak bu insanlarla karşılaşıyoruz.

Yakın zamanda yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Yolda beni hüzünlü gözleriyle masum ifadesi ve sözleriyle beni durmaya mecbur bırakan bir bayan yolumu kesti. Klasik sözleri ile konuşarak Hatay ilinden geldiğini hasta olduğunu hastanede tedavi olduğunu ve dönmek için parasının olmadığını söyleyerek para istedi.

“İnanma yalan söylüyor”! Diyen iç sesime aldırış etmeden kadının anlattığı olaylar karşısında vicdani bir sorumluluk bilinciyle yardımcı olmak istedim.

Ancak gerçek bir mağdur olmadığını aldığı tutar karşısında söylediği “bu kadar mı koptu gönlünden” diyen sözleri ve sallanan suratı ele vermiş ve gitmişti.

Ben ise ne zaman bizleri bu Araf’ta bırakmaktan vazgeçecekler diyerek arkasından baka kalmıştım. Yaşadığımız olaya şahit olan bir esnaf bayan yanımıza gelerek para talep eden bayanın gerçek bir mağdur olmadığını dilenci olduğunu biraz önce kendi iş yerlerinde bozuk parasını kağıt para yapmak için geldiğini söylediğinde başka insanları Araf’ta bırakmaması için zabıta birimimize haber verdim.

Ancak bayan bu konuda o kadar uzmanlaşmış olmalı ki bu durumu fark edince kıyafetini değiştirip başörtüsünü çıkararak kendini tanınmayacak hale getirdi.

Hiç rahatsız olmadan oradan uzaklaştı. Sonradan zabıtadan aldığım bilgi doğrultusunda kadının meşhur bir dilenci olduğunu öğrendim.

Tamam el açan kişiye varsa Allah rızasını gözeterek imkanın dahilinde yardımcı olmak güzel bir duygu. Her zaman “veren el alan elden üstündür.”

Ama insanların iyi niyetini suiistimal edip duygu sömürüsü yapan, kişinin merhamet duygusuyla dalga geçenlere de bence artık meydan bırakmamak gerekir.

Ben yaşayarak tecrübe edindim ancak sizler lütfen yaşamadan tecrübe ediniz.

Bırakın duygu avcılarını çevremizdeki gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup onlara destek olalım.

 

14.05.2018 (Tuğba Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ÖZGÜVENLİ BİREYLER YETİŞTİRİN 

İDAM İDAM İDAM

EBEVEYN OLARAK HAKLI MISINIZ?

BÜYÜKLERİN DÜNYASINDA ACIMAK YOK

EGOLAR VE GÖZYAŞI

ÖNCE ÇOCUĞUM ÖLSÜN

CAHİLİYE DÖNEMİ

UYANIN ARTIK!

GÜLÜMSEMEK KANSER OLURSA!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin