İMKAN ÇOK SİSTEM YOK

İMKAN ÇOK SİSTEM YOK

 

Her çocuğa sorulan ilk sorulardan biridir. “Büyüyünce ne olacaksın?” Genelde ortak cevap “öğretmen doktor polis…”olacağım.

Seksenli yıllardaki çocukluğumuzu hatırlayınca aklım almıyor. O dönemdeki okullar başarılı okul değil miydi? İki dönem giden sabahçı ve öğlenci öğrenciler olarak gayet mutlu ve başarılıydık.

Geçmişte ilkokulu bitirdikten sonra adresine en yakın olan liseye gidip kaydını yaptırıp okurdun.

Ne Anadolu Lisesi ne düz okul ayrımı vardı. Sadece düz lise, Meslek Lisesi ve İmam Hatip lisesi vardı. Ne SBS ne LKS ne de baraj puanlar vardı? (Askeri liseler hariç). İsteyen istediği okula giderdi.

Şimdiki dönemle kıyaslayınca gerçekten çok başarılıydık.

Neden derseniz?

Yarım gün okula gider yarım gün çalışan, genelde tek odada yaşayan, kıt kanat geçinen ailenin çocukları bugün doktor mühendis profesör avukat vb… olmadı mı? Özel dershanelerin olmadığı, özel dersin alınmadığı her okulun genel dersleri ve kendine göre genel bir başarısı vardı.

O dönemin çocukları daha şanslı kim ne derse desin!

Şimdi nedir anlamıyorum nitelikli okul nedir niteliksiz okul nedir?

Orta yaşların yani bizlerin geçmişte okuduğu düz liseler şimdilerin niteliksiz liseleri mi oluyor?

En kalitesini giyeceksin en lezzetlisini yiyeceksin enlerin dibini yaşayacaksın ama sonucunda enlerin en başarısızı olacaksın. Ayrı oda, ayrı yatak, ayrı ayrı… İmkanlar çok ama okuyan yok…

Şimdi çocuklara sorsanız “büyüyünce ne olacaksın “ diye “üniversiteyi bitireyim de ne olmam önemli değil” İşte asıl o zaman hedefsiz ve niteliksiz gençlerimiz, niteliksiz mezunlarımız oluyor. Sonrasında kendini hiçbir alanda yetiştirmemiş ilerde faydalı olacak hiçbir artıları kendine katmamış neymiş sadece üniversite mezunuyum iş bulamıyorum diye de geziyorlar.

Dünyanın eğitim sistemi nedir, eğitimde başarılı olan ülkelerin sistemini bizim ülkede uygulamak çok zor mu olur?

Singapur, Finlandiya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Danimarka, Norveç, ABD, Avusturalya, Yeni Zelanda,

İzlanda…

Eğitimi en Yüksek olan ülkeler. Neden bizim ülke de bu ülkelerin arasına girmesin?

Artık Türkiye olarak başarısız olan eğitim/öğretimi geride bırakıp başarılı ülkelerin arasında Türkiye’yi de görmek istiyoruz.

Yeni Mili Eğitim Bakanımızın bu ülkelerin eğitim sistemini araştırıp ülkemize nasıl lanse edileceğini umuyor,  beklentilerin üzerinde çözüm bulacağını temenni ediyoruz.

1.08.2018 (Leyla Gevrek)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ERİKÇEDE MSM

MANEVİYATIN NERESİNDEYİZ?

MUCİZEVİ DOĞUM

FATMA BACI ERKEKÇE ÇALIŞIYOR

KURBAN BAYRAMI

YESEM Mİ YEMESEM Mİ?

O GECE İÇİN SEÇİLMİŞLER

HER ŞEY ZAMANINDA…

DOKUNMAYIN YAVRUMA

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin