ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYMALI CHP

Yaşar Elma

ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYMALI CHP

CHP KÖKLÜ DEĞİM ŞART 2

CHP köklü değişim şart diyerek Cuma günkü köşe yazımda ilkyazımı yazmıştım. CHP kaleyi veya kaleleri neden kayıp etti onu ele almak istiyorum.

Bilindiği üzere CHP girdiği seçimlerde bir arpa boyu yol alamıyor, aksine mevcut oy ortalamasının da altına düşüyor. Bunun sebebi yalnız genel başkan değil partinin tüm kademelerinin suçudur. Eğer CHP en alt kademden tutun, en üst kademeye kadar değişim olmaz ise CHP 9 seçim değil, 99 seçime de girse hepsini kayıp eder. Kısacası şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım CHP.

Bilindiği üzere Gaziantep ili CHP kalesiydi. 89 seçimlerinde CHP rüzgârı yalnız Gaziantep ilinde değil Türkiye genelinde bir rüzgâr yakalamıştı. Yalnız yerel seçimlerde değil, genel seçimlerde bir rüzgâr yakalamıştı. 

Bu rüzgâr Gaziantep de ve diğer illerde üç dönem sürdü taki Ak Parti kurulana kadar. Çünkü CHP halkına ve vatandaşına tepeden bakar oldu. Celal Doğan büyükşehir belediye başkanıydı. İlk dönem başkanlığına hiçbir lafımız yok diyor halk daha sonraki dönem ağaların başkanı oldu kendi partililerine kapısını bile açmadı ve partililerinin iş yerlerini kapattı. Yaptığı en güzel iş bir yüzüncü yıl parkı yaptı Doğan. O projede Genel Sekreteri Ali İhsan Sofuoğunun projesiydi. Gaziantep ilinin nefes alan yerine alış veriş merkezi kurdu ve güzelim şehri mafetti. Gaziantep halkının en çok sevilen yeri Altın Çim çay bahçesini yıktı ve her yeri beton yığını halene gelmesine izin veren kişiydi.

Diğer belediyeler yine aynı keza CHP idi yalnız Şehitkâmil bir dönem CHP daha sonra refah partisine geçti Nizip te değişime uğradı aynı keza ve CHP Gaziantep ilinde bitmeye başladı. CHP kayıp etmeye başlarken kalelerini çöküntüyü de beraber yaşamaya başladı. Ak Parti kurulduğu yıl seçimlere girdi yerelde Celal Doğan bana son kez bir şans daha verin dedi halk vermedi bende dahil olmak üzere Dr Asım Güzelbeye oyumuzu verdik.

Daha sonraki seçimde Mustafa Yılmazı aday gösterdi CHP seçim hezimetle bitti ve daha seçim sonucu açıklanmadan saat 18.00 kaçtı gitti Yılmaz. Seçim değerlendirmesinin daha açıklamasını bile yapmadı halada yapmadı.

CHP Gaziantep de 2002 bu yana kan kayıp etmekte. Hiçbir başarı gösteremiyor ve oy oranları da her zaman düşmektedir. Her ne seçim olursa olsun hep aynı kişiler aday oluyor. Başka kişilere yer vermiyorlar. Bu çöküş 2002 yılında başladı. Ak parti kuruldu ne hikmetse vekil sayımız ikinin üstüne çıkmadı. Sebebi ise bu partide gençlere, kadınlara yer verilmiyor. Bırakın başkanları, vekil adaylarını il, ilçe başkan adayları hep aynı kişiler aday oluyor. Başkanları bırakın delegeler bile hep aynı kişi farklı bir kişi değil. Hatta bu seferki delege yazımlarında o köyden veya mahalleden olmayan kişileri delege yazarak mahalle ve köylere oy istemeye gidemediler. Gitmeyi bırakın sandık görevlileri bile bulamadılar. Buldukları sandık görevlileri başka partilere gönül verenlerdi. Sandıklara Şehitkâmil’de sandık görevlileri yoktu. Sandık görevlilerine bile yemek bile vermediler işte sorunlar anlatmayla bitmiyor. Çalışma yoktu çünkü partiye küsenler başka partilere destek verdiler ve başarı beklenemezdi. Bu seçimde Akif Ekiciyi arar oldu gözlerimiz çünkü yokluğunu hissettik. Ekici aday olurken veya adayken para sıkıntısı olmazdı partide ve halkın kapısına giderken gönlünü alırdı küskünün de kalbini kazanıyordu.

CHP köklü bir değişim şart. Tabandan, tavana kadar eğer bu değişim yapılmazsa önümüzde yerel seçimler yapılacak bu yerel seçimler şimdiden söyleyeyim hezimete uğrar CHP. Belediye meclis üyesi sayısı şuan 8 eğer böyle giderse bu sayı 4 bile olur kimse şaşmasın. Ama değişim olursa meclis üyesi sayısı da artar belediye kazanma şansıda artar. CHP yeni yüzler, yeni simalar şart gençliğe ve kadına önem verilmelidir.

Basına destek vermiyorlar, destek vermeyince basında haberlerde CHP yer vermiyor. Örnek bir bayram ilanı veriyorlar bugün git yarın gel yada sadaka gibi ücret veriyorlar onun içinde basın yer vermiyor CHP. Abone ücreti almaya gidiyor gazete sahipleri ya bizi idare et bizim haberimiz niye yok diyorlar ve basını desteklemezseniz basında sizi desteklemez. Yalnız Akif Ekici de bu olaylar yaşanmıyordu ve basın memnun kalıyordu.

Kısacası. CHP neresinden tutarsan elinde kalıyor şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım artık. Tavanın değil, tabanında değişmesi şarttır.

 

 

8.07.2018 (Yaşar Elma)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SÖYLESENE SEVDAM ......!!!

NE OLACAK HALİMİZ

ASİL BİR KADIN

ERKEK DEDİĞİN

KONTENJANDA SIKINTI YOK

YAŞLI BİR BABA…

HASTAYIM DİYE RAPOR ALAN MÜDÜR GEZİP TOZUYOR

CHP KÖKLÜ DEĞİŞİM ŞART

CHP'NİN PARASI YOK MU?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin