Antep harbinde ölen Fransız askerleri.

İbrahim Alisinanoğlu

 Antep harbinde ölen Fransız askerleri.

 

30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesinin ardından, İngilizler 17 Aralık 1918 tarihinde Gaziantep’i işgal eder. İngiliz işgali bir yıl kadar sürer. İngiliz ve Fransızlar arasında yapılan anlaşmalar neticesinde, İngilizler Antep’i boşaltır. Fransızlar 29 Ekim 1919’da Kilis’i, 5 Kasım 1919’da da Gaziantep’i işgal ederler. Fransızların şehri ablukası bir yıl kadar sürer. Anteplinin direnişi 1000 gün kadar devam eder. Fransız toplarından şehrin üzerine 80 binden fazla top mermisi atılır. Taş taş üstünde kalmaz. Neticede Antepli Fransız'a değil, açlığa teslim olur.

Yapılan çeşitli görüşmeler ve nihai olarak imzalanan Ankara anlaşması neticesinde; 25 Aralık 1921 tarihinde Fransız işgali sona erer. Fransızlar Halep'e giderler. Fransızlar Şam ve Halep'te kurdukları manda yönetimini 1946 yılına kadar sürdürürler.

Antep harbinde Anteplilerden 10 bine yakın insanımız şehit olmuştur.

Harp esnasında İşgalci Fransız askerlerinden de hayatını kaybedenler olur.Fransızlar ölen askerlerini bugünkü Kollejtepe'nin batı yönünde, Hoşgör mahallesine çıkan Hoşgör Caddesinin sağındaki alanı mezarlık yapmış, savaş boyunca da hayatını kaybeden Fransız askerleri bu mezarlığa gömmüşlerdi.

Savaş sonrasında 1931 yılında Türk ve Fransız hükumetleri arasında yapılan bir anlaşma çerçevesinde Fransız hükumeti ölen askerlerinin kemiklerinin bu mezarlardan toplatılıp Suriye’ye, oradan da Fransa’ya götürmesi için bir çakışma başlatmıştır. Bu çerçevede 28 Eylül 1931 de Fransa'nın Mersin Baş konsolosu bizzat Gaziantep'e gelir. Fransız askerlerinin defnedilmiş olduğu alanda birkaç Fransız mezarını açtırır, incelemelerde bulunur. Bir hafta sonra dönüp mezarları açma ve kemikleri toplama işlemlerini sürdüreceklerini bildirip gider.

5 Kasım 1931 yılı cumartesi günü Fransa Adana başkonsolosu Gaziantep'e gelir. Baş konsolosa mezarların açılması esnasında Türkiye Cumhuriyeti hükumeti adına Alâeddin Bey refakat eder. Birlikte mezarlık alanı gezerler. Bir heyet nezaretinde 200 Fransız askerinin mezarı tek tek açtırılır, kemikler toplatılır. Mezarların açılması ve kemiklerin toplatılması bir hafta kadar sürer.

Toplatılan kemikler özel ahşap kutulara konur, üzerlerine isimleri yazılır, kara yoluyla önce önce Suriye’ye, oradan da deniz yolu ile Fransa’ya gönderilir.

Yazan: İ.Alisinanoğlu

Not: Bu yazı kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

5.11.2018 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Derder (deri) Gecesi

Gaziantep'te suyun tenekelerde satıldığı yıllar.

8 Mart mış!

Sırrı çözülemeyen ceza evinden kaçış öyküsü!

Masal deriz geçeriz!

Gazilik onurumuzdur.

“Suyu Pancarlıdan Kesmek”

Gaziantep'te Bahçelievler Mahallesinin tarihçesi

Gaziantep’te selamlık odaları ve sohbetleri.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin