ÇALIŞAN GAZETECİLER

Metin Aybey

  ÇALIŞAN GAZETECİLER

Dün çalışan gazeteciler günü idi. Aslında 1961 yılında ÇALIŞAN GAZETECİLER BAYRAMI olarak kabul edilen 10 Ocak, sonradan 1971 de değiştirilerek çalışan gazeteciler günü olarak değiştirildi.

   O günden bu yanada bu isimle anıldı.

   Dün yine bir kutlama günü idi. Ama hangi gazetecinin bu günü nasıl kutladığını sorarsanız, ben de bilmiyorum diyeceğim.

   Zira, özellikle yerel gazetelerin durumu ve bu gazetelerde çalmışanların içler acısı yaşantısı malumunuz olsa gerek. Hele hele, işsizler ordusuna katılan gazeteci sayısının da her geçen gün artması ise, gazetelerin ve de gazetecilerin durumu açıkça gösterimiyor mu?

   Gazeteyi bastıracak kağıt parasını zar zor bulabilen gazete sahiplerinin durumu yanında, asgari ücretin bile çok altında çalışan gazetecilerin durumunu anlatmaya gerek varmı bilemem.

   Bugün sigorta parasını yatıramayan yerel gazetelerin olduğu aşikar. Gazetecilik aşkı uğruna evini bile satarak sigorta ve vergisini ödeyen gazete patronlarının olduğu da söyleniyor.

   Onun içindir ki, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü, aslında gazetecilerin bugünlerde kara günüdür. Çünkü özellikle, yan gelirleri olmayan, ihale alamayan gazeteler bugün can çekişiyor ve hatta ölüyor da diyebilirsiniz…

 

 

  

10.01.2019 (Metin Aybey)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SEÇİM CEZASI MI?

VERİLEN SÖZLER

      ŞİMDİ İŞ ZAMANI

DEMEKKİ OLUYORMUŞ

ÖZLEMİŞTİK

   HEP BÖYLE OLSALAR

 ARTIK BİZE DÖNÜN

BELEDİYELERDEN BEKLENTİLER

   GEÇİM VE SEÇİM

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin