GÖBEKLİTEPE

Ali Dat

         GÖBEKLİTEPE

Şanlıurfaya 13km uzaklıkta. Mardin yolu üzerinde. Ulaşımda hiçbir sıkıntı yok. Zaten her yere yol işareti konmuş, kimseye sormadan navigasyon kullanmadan rahat bir şekilde gidiliyor. Kentin içinde her yerde Göbeklitepe yılı olduğu ilan edilmiş.

Göbeklitepenin yolu düzgün ulaşımı rahat. Personel eğitimli, her türlü imkan var. Lokanta, ve ayrıca ulaşım var. Ancak 700 m. lik yolu isteyen ücretsiz turla isteyen yeşillikler arasında yürüyerek Göbeklitepeye ulaşabilir. Üzerinde bazı yerde çadır, bazende açık alan var.

Buranın en güzel gezilecek zamanı Nisan ve Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Yeşili sevenler Nisan, Mayısta, sarıyı sevenler Eylül, ekim de gidebilirler. Şu anda hardal bitkisinin sarı çiçekleri açmış ki, sarı ile yeşil birbirine karışmış.

Yürüyüş yolunda, bazı yerler tahta kalas yol. Bazı yerde taş yol. Her şey doğal. Suyu harika buz gibi. Çünkü etrafında yerleşim yeri yok. Yürüyüş yolu etrafında köylü kadın ve kızları tepenin otlarını topluyorlar ileride yangını önlemek ve hayvanlarını beslemek için.

Gelelim Göbeklitepenin tarihine T biçimindeki taşlar buranın sembolü. Bundan M.Ö. 10 bin ile 8 bin yılları arasında insanların burası toplanma yeri. O  zamanda koyun, keçi ve sığırlar vahşi halde dolaşıyor. Bu hayvanların önce en vahşilerini kestikten sonra diğer hayvanları evcilleştirmeye çalışıyorlar. Önce köpekler evcilleştiriliyor. Sonrada köpeklerin yardımıyla koyun, keçiler evcilleştiriliyor. Evcilleştirmek için belli vadilere hapsedip, evcilleşmesini sağlıyorlar. Çünkü aç ve susuz kalan hayvan daha çabuk evcilleşir. Daha sonra evcil hayvanlarla bitkisel ürünlerin değiştirilmesi sağlanmıştır. Hayvan ve bitkilerden sonra insan nüfusu hızla artmıştır. Kerpiçin (saman toprak karışımı tuğla) yapılmasıyla düz ovada yaşam biçimi sağlanmıştır. Kerpiçle mimarinin temeli atılmıştır.

Yabani tohumlar, seçilmiş ekilmiş ve hasat edilmiş, bu olay genetik değişikliğe uğramıştır. Görünüşe göre tarım, M.Ö. 8  bininci yıllarda başlamış, tarım geçim kaynağı haline gelmiştir. Daha önce dağlardan toplamacılıkla geçinen halk, tarımla beslnme şekline geçmiştir. Bu şekilde değişik beslenme şekli ortaya çıkmıştır. Burada yaşayan halk belli zamanlarda bir araya gelerek Göbeklitepe toplanma yeri olarak tarihe geçmiştir.

Göbeklitepenin varlığı insanları bir araya getirme, değişik hikayeler ve tarihin doğmasına sebep olmuştur. Ancak benim dikkatimi çeken bu yer tepede yüksekte olmasına rağmnen yerin beş, altı metre aşağıda olması acaba depremden mi yoksa başka olaylardan mı olması akla bir çok soru getitiyor. Zaten kazı alanlarının devam etmesi daha nice olayları gün yüzüne çıkarması bekleniyor.

Daha gezilmeyen, girilmesi yasak olan bir çok yer var.

Ayrıca o zamanı yansıtan ışıklı ve sesli sinevizyon gösteri de görsel olarak gösteriliyor.

İster turla ister arabanızla gidin. Bu mevsimde görülecek ve gezilecek yerin başında geliyor.

                                                                                                          04.04.19

                                                                                                           ALİ DAT      

             

4.04.2019 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

AY ELLİ YAŞINDA

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

ALLEBENİN SUYU

KUCUR

ANTALYAYI GEZME VAKTİ

KÖY ÖĞRETMENİ

BULGUR VE ŞİRE ZAMANI

TATİL HİKAYELERİ

ALTIN ADINA YAPILAN İŞLER

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin