İYİLİK YAPMAK KANIMIZDA VAR

Leyla Özbakır Özkan

        İYİLİK YAPMAK KANIMIZDA VAR

        Toplumca  çaresizliğin,kimsesizliğin dibe vurduğu anlarda tüm insani yardımlarıyla Kızılay hep yanımızda olmuştur.Sağlık, göç, kan, doğal afetler,barınma,sosyal yardım,ilik yardım vb. gibi insanlığın yardıma ihtiyaç duyduğu her an sıcacık ellerini uzatıp acılarımızı merhametle sarıp sarmalayan ülkemizin en eski ve en yaygın sivil toplum kuruluşudur Kızılay.Osmanlıdan bu yana değişik isim altında çalışmalarını sürdüren bu yardım kuruluşu 1935’te Türkiye Kızılay Cemiyeti  1947’de ise Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Kuruluşa adını veren ilklere imzasını atmış olan Ulu Önder Atatürk’tür.

           Genel merkezi Ankara olan Türk Kızılayı, kan merkezleri,afet müdahale merkezleri ile tüm illerde 700’ü aşkın şubesiyle ülkemizin en güçlü, en yaygın sivil toplum kuruluşu olup, her yıl 29 Ekim-4 Kasım arasında Kızılay haftası olarak tüm yurtta kutlanıp,etkinlikler yapılmaktadır.

            Kızılay acı anında şevkatin, hoş görünün savaşın en kızgın anında merhamet ve insanlığını konuşturan tarafsızlığın ve barışın sembolüdür. Temel ilkesi İNSANLIK, AYRIM GÖZETMEME, TARAFSIZLIK, BAĞIMSIZLIK,HAYIR KURUMU NİTELİĞİ VE EVRENSELLİKTİR…

            Tüm bu insani ilkelere sadık kalmış ve kalmaya devam eden  sivil toplum kuruluşuna vatandaş olarak hepimizin gönüllü katkıları olmalı, acil durumlarda çağrılarına (kılık kıyafet,battaniye,kan, para vb.)kulak verilmeli gerek maddi, gerek manevi varlığımızı hissettirmeliyiz.

1.11.2018 (Leyla Özbakır Özkan)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

EMNİYET KEMERİ

TIP BAYRAMI

VAR OLMANIN İZ DÜŞÜMÜ

PARAZİT HAYATLAR…

HAİNSİNİZ!!!

SEVGİ VE AŞKLA ,TÜM YIL 14 ŞUBAT OLMALI

YAŞAMINA ANLAM KAT, ÇOĞALT…

İKLİMİ FARKLI HAYATLAR

POLLYANNA,HEİDİ,TAŞ DEVRİ VB.ÇİZGİ FİLM ÇOCUKLARIYDIK

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin