YENİ YIL POLEMİĞİ  POŞETLER!!!

Leyla Özbakır Özkan

 YENİ YIL POLEMİĞİ  POŞETLER!!!

                   Yıl başından hemen sonra yürürlüğe giren plastik poşet  furyasıdır gündemi meşgul edip duruyor.Yok efendim 25 kuruş neden verelim,tüm mağaza,market vb. yerlerdeki ellerinde ki marka ları yazılı poşet stoklarını tüketme adına  verilen paraya haklı olarak karşı çıkan tüketiciler birçok söylemde bulunup,mızırdanmaktadırlar.

                     Plastik poşetlerin çevreye ve insan sağlığına zararları tabii ki bilinmekte,elimizden geldiğince tek plastik poşet değil yelpazeyi geniş tutup tüm plastik menşeyli  araç ve gereçlerden uzak durmaya çalışmalıyız.Plastik poşetler maliyeti en ucuz ,doğanın yok etme süresi en zor (denizlerde 400 yıl,karada 800 yıl) materyallerdir.Karada uzun zaman diliminde yok olmadan önceki süreçte toprağa ve suya bıraktığı zehirli atıklar tabii ki ekilen ürünlere,dolayısıyla insanlara zarar vermekte olup,ormanlarda  özellikle şeffaf  poşetler ısıdan sera etkisine maruz kalıp yangın çıkmasına neden olmaktadırlar.

                   Çevreye ve insanlara zararları en aza indirmek tabii ki en çok  tüketimi olan plastik poşet kullanımına sınır getirmekle mümkün olup, ki günümüzde birçok ülkede  plastik poşetlere yasak getirilmiştir. Sınırlı poşet kullanımının yanı sıra geri dönüşüm adına alt yapı oluşumu güçlendirilmelidir. Çevre  ve insan sağlığı korunumu derken poşet  ücretleri de bir çok şeyde  olduğu gibi tüketicinin sırtına yüklenmemelidir.

8.01.2019 (Leyla Özbakır Özkan)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TALEBİMİZ VAR!

HASTALIK NEDİR?

KARNE SEVİNCİMİZ KİTAPLA TAÇLANSIN!

BAYRAM; VUSLAT

YENİ CENNETLER YARAT

KÖKLÜ KOCA ASIRLIK ÇINARA FIRTINALAR MELTEM FISILTISI OLUR

ÇOCUĞUNUN AYNASI SENSİN

TARİH KOKAN KENT GAZİANTEP

AYLARDAN DETOKS...

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin