14 Şubat Sevgililer Günü!

İbrahim Alisinanoğlu

14 Şubat Sevgililer Günü!

14 Şubat sevgililer günü…Öyle diyorlar. Allah'ın başka günlerinde sevmek, sevilmek mümkün değilmiş gibi yüreklere sığdıramadığımız sevgiyi, bir güne sıkıştırmaya çalışıyorlar.

Bazı tipler 14 Şubat gelince bir demet çiçek kapar, bir yüzük, bir kolye alır, sevdiğini (!)götürür bir restoranda ağırlar, birlikte yemek yer, içer, keyfini çıkarırlar. Adam kalkar ergen heyecanı içinde “nar tanem, nur tanem, bir tanem, hayatım!... Sevgililer günün kutlu olsun!” der, gülüşler, öpücükler eşliğinde; sevgi ve muhabbet seanslarıyla güven tazelemeye çalışır.

Tüm yıl mağara insanı rolünü gururla oynayan adam 14 Şubat gelince çocuklarının anasını, hayatının yoldaşını hatırlar. 364 gün “sevdiceğinin!” Gözünün yaşını akıtan, sırtından sopayı eksik etmeyen, vücuduna imzasını atıp morartan, küfrün bini bir para esirgemeyen, aşağılayan adam, sonra ne hikmetse kalkar,14 şubatta günah çıkartır gibi sevgililer gününde af diler.

“Deliye her gün bayram!",Sevene de her gün sevgililer günü. İnsan olana her gün aşkını yaşayacak ve yaşatacak imkan var. Sevgiyi, alınan pahalı hediyelere endeksleyen, tüketimi alabildiğine kamçılayan, müsrifliği gıdıklayan 14 Şubat’ı beklemeye ne gerek var? Kıymetini bilene; bir tatlı söz, bir tatlı dil, yanağa kondurulan bir küçük buse, kucaklayan kollar, bir dal çiçek ,öpülen bir el de dünyanın en güzel hediyesidir.

Her şeyi maddi birtakım ölçüler içinde değerlendirmeye alışan doyumsuz ve duygusuz günümüz insanı, sevgiyi de madde ile satın alabileceğini sanıyor.

Şairin dediği gibi; “Yâr deyince kalem elden düşüyor/Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor.” Sevgi, bir güne sığdırılabilecek kadar küçük bir duygu değildir. Sevmek için koca bir yürek, sevilmek için gönlünün kapılarını sonuna kadar açmak gerek.

En güzeli sevgiyi bir güne sığdırmadan, her günü anlamlı kılmaktır. Yeter ki sevdiğinin kıymetini bilip hak edecek değeri veren insanlar olalım.

14.02.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Dünün düğün salonlarından hatırladıklarımız

Yediye’nin yelleri; Deli beşe’nin selleri, Üçe’nin gonca gülleri

CEMRE DÜŞTÜ

Ayakkabı pençesinde kurşun damgalı yıllar !

Kelleyi koydum kazana

Gaziantep’te Tandır

Gaziantep’te Tandır

Sokak fenerinden, elektrik fabrikasına.

Gaziantep’te Tandır

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin