ADİL HOCA VE VALİ

İbrahim Alisinanoğlu

ADİL HOCA VE VALİ

Adil hoca Gaziantep’in yetiştirdiği muhterem bir şahsiyettir. “Adil Özberk Hocamız 1934 yılında Gaziantep’te doğdu. Küçük yaşta dini eğitime başlamış, daha sonra Mısırda El eser üniversitesinde tahsilini tamamlamıştır.   Dini bilgisi, şahsiyeti ve davranışları ile sevilmiş, verdiği vaazlarıyla tüm bölgede tanınmış, her zaman ve her yerde hürmet görmüştür. Hoca o kadar çok sevilir ki O Mehmet Paşa camiinde imamlık yaptığı dönemlerde özellikle Cuma günleri dolar taşar, kalabalık Karagöz caddesinde saf tutardı. Cuma günleri namazdan önceki vaizlerinde dini bilgiler yanında sosyal mesellerde halkı uyaran söylemleri ile de halkın takdirlerini toplamıştı. Özü sözü bir, bildiği doğruları her zaman korkusunca söyleyen bir din adamı olarak halkın gönlünde çok önemli yer tutmuştu.

Gaziantep’in manevi mimarının tek gayesi memleketindeki insanlara   “bir Besmele dahi öğretebilir miyim?” olmuştur. Adil Özberk Hoca 1999 yılının Şubat-Mart aylarında sabah namazından sonra talebelerine ders verirken rahatsızlanır, 3 gün hastanede yatar ve 6 Nisan 1999 günü Hakk’ın rahmetine kavuştur.

Hayata gözlerini yumduğunda cenazesi bir insan seli eşliğinde kalkmıştır.

Adil Hocanın şahsiyeti ve kararlılığı ile ilgili şu rivayet anlatılır.

İhtilalden sonraki yıllardır. Antep’e yeni bir vali atanmıştır. Vali Gelir gelmez Adil hocanın şöhretini duyar. Onunla tanışmak, konuşmak ister. İki polisi Mehmet paşa camisine gönderir. Polisler Adil hocanın yanına varırlar, valinin kendisini çağırdığını söylerler. Adil Hoca “tamam siz gidin “der. Ama gitmez. Vali Adil hocayı bekler gelmez. Bunun üzerine vali bir müddet sonra polisle haber tekrar gönderir, tekrar çağırır. Adil hoca polisleri yine güler yüzle karşılar, sükûnetle dinler gönderir, âmâ yine gitmez. Vali Adil hocanın gelmediğini görünce tekrar polis gönderir “ alın getirin”  der. Polisler Adil hocanın yanına gider durumu anlatırlar, seni götürmeye geldik derler. Adil hoca hiç istifini bozmaz. Kardeşim “gidin valiye söyleyin, ben onu her gün beş vakit çağırıyorum, o lütfedip tek vakit gelmedi, O Antep’e geleli bir yıldan fazla oldu,    beni üç kez çağırmış çok mu? Ben niye onun yanına gideyim ki “der yine gitmez. Polisler valinin yanına giderler, durumu anlatırlar. Vali yaptığı hatayı anlar, Adil Hocanın yanına gider, özür diler ve olayı tatlıya bağlarlar.

İbrahim Alisinanoğlu-Gaziantep Miş Miş

 

26.10.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BİZ ÖYLE BİR NESİLDİK İŞTE!

KORONAVİRÜSÜN GÖLGESİNDE

Tabletimin şarjı bitti!

KIRK AYAK !

Sütlü sahan gibi dizilmek!

NAYLON AYAKKABI

MOR SÜNBÜLLÜ BAĞLARIM!

FINDIKLI BAHÇESİ’NDEN, FINDIKLI TOROSA

İT GIRKMAK!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin