AKSU SU GÖZÜ VE GAZİANTEP

Ali Dat

AKSU SU GÖZÜ VE GAZİANTEP

Su gözü deyip geçmeyin. Maraş’ın Çağlayancerit kasabasında. Gaziantep’e gelecek olan suyun gözü. Ne göz ama, şelale gibi akıyor. Üstelik buz gibi su. Elini, ayağını suya uzat buz kesilir. O kadar soğuk, ayrıca belki 10 ya da 20 değirmeni döndürecek kadar suyu var. göz arkasını dağa dayamış, oradan dağa ancak kuşlar çıkar. 150-200m kadar yolu bozuk ama olsun. Gelelim buranın temizliğine. Allah bize tertemiz suyu vermiş. Yine çevresinde pet şişe ve poşet dolu. Allah aşkına bu millet poşet çıktı çıkalı ne kadar pis oldu.”bu poşet’e, pet’e dur” diyecek kimse yok mu?

Zaten Kahramanmaraşlılar suyumuzu Gaziantepliler aldı diye dert yanıyorlar. Gaziantep’e gelecek olan yalnız bu su değil. Düzbağ dediğimiz bir yerden geliyor ki deme gitsin. Şişe suyuna, pet şişeye inşallah son veririz, böyle su olduktan sonra pet şişeye ne gerek var. inşallah Anteplim bu suyu içer de çevreye pet şişe atmaz. Önceleri yanımızda dışına çorap ya da bez sardığımız testiler vardı. Kafamıza diker içerdik. Çevre tertemizdi. Derelerden temiz su akar avucumuzla alır içerdik. O zaman belki insanlar bu kadar temiz değildi ama çevre tertemizdi.

Bu temizliği daha 3 yaşındayken çocuklarımıza öğretmeliyiz. Kendi çocuğumun yanında bir gün ayakta su içtim, çocuğa bir daha oturarak su içiremedim. Çocuklar aynen mıknatıs gibi bizden her şeyi taklit eder, öğrenirler. Biz de çocuklarımızın yanında yere poşet, pet şişe, maske vs. atmayalım. Yerler maske dolu. Bizlere neler oluyor böyle.

Türkiye’de çok yer gezdim. Kayseri, Sivas kısaca Karadeniz, Doğu Anadolu vs. Daha çok Gaziantep kadar kirli yer görmedim. Geçen gün Vali Bey’in toplantısında sigara içenlere değindim. Yerler izmarit dolu, söndürmeden atıyorlar. Tabii ki yere. Artık bizde de izmarit’e ceza gelmeli. Zaten adamın aklı yok, parası çok. Lütfen cezayı versin. Zaten orman yangınlarının çoğu bundan çıkıyor.               

İnşallah sözlerimiz para eder de insanlar bu kötü işleri yapmazlar. Okuyan ve güzellikleri uygulayan herkese selam sevgi saygılarımı iletirim.

1.09.2020 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SİGARA YA DA CİGARA

ŞEHİTKAMİL DEVLET HASTANESİ

MA- ME- T

CORONA

OKUL SERVİSLERİ VE EYLÜL

GAZİANTEP F.K VE BENDEN SÖYLEMESİ

AY ELLİ YAŞINDA

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

         GÖBEKLİTEPE

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin