ANTEP TARİHİNDE BÜYÜK BİR DEPREM

İbrahim Alisinanoğlu

ANTEP TARİHİNDE BÜYÜK BİR DEPREM

Antep tarihinde pek çok deprem olduğu rivayet edilir. Ancak bu depremlerin en şiddetlisinin Ocak 1822 yılında meydana geldiği, şehirde büyük hasar yarattığı, pek çok insanında hayatını kaybettiğini biliyoruz.

İşte o depremin belgesi ve depremde yaşananlar:

  1. Belge…“Tanrının hikmetiyle geçen sene Zilkadesinin 27.ci gecesi saat 2.5 da Antep’te büyük bir zelzele olmuş, yıkılan binalar altında kalan hayli nüfus ölmüş, geriye kalan binalar oturulamaz halde olduğu için bütün ahali şehir dışında kurulan çadırlara sığınmış çevredeki köyler de harap olmuştur.”

Tarih:4.sefer 1238 (Ekim 1822) Halep Salnameleri cilt 140, sayfa 57 ferman.

  1. Belge…İşbu işaretli yüce buyruk yetişince biline ki… “Tanrının hikmetiyle Antep’te büyük bir yer sarsıntısı olarak camiler, medreseler, kale, evler ve başka birçok yerler yıkılıp gerek Antep’te gerekse köylerde hayli insan ve hayvanlar taş altında kalarak telef olmuş, geri kalan binalar da oturulmaz hale geldiğinden halk çadırlarıyla şehir dışına kaçtığı, gelen dilekçelerden anlaşılmakta böylece memleketin yıkılmasına, halkın perişan hale gelmesine üzüldüm. Ancak tanrının kazasına katlanmaktan başka çare yoktur. Bütün memleket, şehir ve kasabalar, halk bana tanrının emanetidir. Kazaya uğrayanların yetimleri ve mirasçıları bulunacağı açıktır. Bunların durumu ve yıkılan yerlerin zarar ziyan durumunu inceleyerek ölenlerin yetim ve mirasçılarının tespit olup yazılması, mal ve eşyalarının kayıp olmaksızın kendirlerine teslimi, çocuksuz ve mirasçı bırakmadan ölenlerin terekesi hazineye ait bulunacağından bu gibilerin terekesine hazine tarafından el konulması için yazılmaları.”

Tarih 1238 (Ocak 1822) Halep Salnameleri CİLT: 140 SAYFA 66-67 Ferman.

 

Yazan:İbrahim Alisinanoğlu-Gaziantep Miş Miş.

27.01.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

CEMRE DÜŞTÜ

Ayakkabı pençesinde kurşun damgalı yıllar !

Kelleyi koydum kazana

Gaziantep’te Tandır

14 Şubat Sevgililer Günü!

Gaziantep’te Tandır

Sokak fenerinden, elektrik fabrikasına.

Gaziantep’te Tandır

" FISTIĞI İÇ ETMEK "

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin