ARKADAŞLIK ÜZERİNE BİR YAZI

ALİ KARTAL

ARKADAŞLIK ÜZERİNE BİR YAZI

Ebu Musa el-Eş’ari’den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!” (Müslim, Birr, 146)

 

Peygamber efendimizin iyi arkadaş ile kötü arkadaş arasında yaptığı bu benzetme, arkadaş seçerken daha dikkatli olunması gerektiğine dair bize öğütler veriyor.

 

Her insanın temennisidir baki dostluklar. İnsan, güvenebileceği iyi bir arkadaşın, samimi bir dostun varlığına en az anne-babası, kardeşi ya da eşi kadar ihtiyaç duyar. İyi gününde sevincini, kötü gününde üzüntüsünü ve kederini, ihtiyacı anında derdini ve tasasını yakınları kadar dostuyla da paylaşmak ister. Hatta yeri gelir ailesiyle, yakınlarıyla paylaşamadığı şeyleri onunla paylaşır.

Lakin kolay değildir iyi bir dost edinmek ve aynı şekilde iyi dost olabilmek. Etkileri ve sonuçları itibariyle hem dünyadaki hem de ahiretteki hayatımızı etkileyen bu zor tercih dikkatli olmayı gerektirir.

Anne ve babalar, arkadaş seçiminde çocuklarına yardımcı olmalı, onlara yol göstermelidirler. Çocukların kimlerle dost ve arkadaş oldukları devamlı kontrol edilmeli, kötü arkadaşın insanı sürükleyeceği kötülükler hakkında uyarılmalıdır. Gerekirse iyi kişilerle arkadaş olmaları sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki iyi arkadaş; bizi insanlara sevdiren, ihtiyaç duyduğumuzda ve yalnız kaldığımızda yanımızda olan, düştüğümüzde elimizden tutan kişidir.

8.02.2020 (ALİ KARTAL)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Havf ve reca arasında olmak

İŞİNİ SEVEREK YAPMAK

İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

Yazılı medya son demlerinde

HER DUA NEDEN KABUL OLMAZ

HAYIR KURUMLARI NE KADAR GÜVENİLİR?

AİLE OLMAK

Adab-ı Muaşeret

İNSAN NEDEN EVLENMELİ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin