Bir çocuk oyunumuz Hakeke…

İbrahim Alisinanoğlu

Bir çocuk oyunumuz Hakeke…

Hakeke Gaziantep yöresinin bir oyundur.   Şekil olarak hakke ve sek sek birbirlerine benzese de Hakeke farklı bir oyundur. Seksek oyun çizgisi dahlinde taş üzerinden atlayarak oynanırken, hakeke de  taş tek ayakla sürükleyerek oynanır.

Hakke kelime anlamı olarak Osmanlıca sözlükte;” Yumuşak, beyaz taş” anlamına gelmektedir. Hakeke ise; taşla oynan bir oyun anlamındadır.

Hakeke’nin nasıl doğduğu, ne zaman ortaya çıktığı?  Bilinmemektedir. Anonim bir oyun olup eğlence amaçlıdır.

Hakeke Gaziantep yöresi çocuk oyunlarının” atlama, sıçrama, sekme” grubuna girer.

Bu oyun Gaziantep yöresinde yaşları birbirine yakın kız çocuklarının kendi aralarında en çok oynadıkları bir oyun çeşididir.  

Bu oyun; güç, dayanıklılık, algı, koordinasyon, dikkat, denge gerektirir. Bu oyun esas itibarı ile sokak oyunu olmasına rağmen; bahçede, okul bahçesinde, evin ve cami avlusunda, parkta da oynanır.       

 Bu oyun için oyun alanı mutlaka düz, taşı ayakla sürümeye müsait bir satıh olması gerekir.   

Bu oyunun oynanabilmesi için önce oyunun oynanacağı düz alana   yaklaşık iki metre boyunda, bir metre eninde bir dikdörtgen çizilir. Dikdörtgen sonra boyuna beşe bölünür. Her bölüm birden beşe kadar numaralandırılır.   Bu oyun rakibini geride bırakma mantığı içinde geçtiği için, birden fazla kişi ile oynanır. Her oyuncu kendisine göre düzgün, ayağı ile sürümü kolay düzgün bir taş seçer. Oyuncunun hedefi çizgilere basmadan tek ayak üstünde haneler içindeki sekerek, taşı   ayağı marifetiyle kareler içinde sürükleyebilmektir.

Oyuna başlamak için oyuncular arasında taş veya çöp saklanır. Avuç içinde saklananı bulan çocuk oyunu başlatır. Oyuna ilk başlayan taşını birinci kareye bırakır. Oyuncu daha sonra tek ayak üzerinde sekerek   taşı ileri hamlelerle diğer bölüm içine taşır, beş hane götürür, getirir. Taşı ikinci hane, üçüncü   dördüncü hane derken taşı beş hane de gezdirmek oyunun genel kuralıdır. Oyun esnasında eğer taş çizili alanların dışına düşer ya da çizgiye denk gelirse, öbür ayağı yere değer ise oyuncu oyun hakkını kaybeder, oyun sırası diğer oyuncuya geçer.

Bölümler arasında tek ayak üstünde sekerek taşı bütün bölümlerde gezdiren oyunun galibi sayılır.

 Ayrıca oyun esnasında oyun oynayanın dikkatini dağıtmak, hata yaptırmak için çocukların:   

"Hakeke hakeke !...Sıçan burnunu keke!" dedikleri de olur.

Oyuna dalan çocuklar vaktin nasıl geçtiğini bilmezler. Hava kararmaya başlayınca oyun içindekilerden biri “ayağımın altında çağla, herkes evine dağıla!” der. Herkes evine dağılırken, biri çıkar “ayağımın altında pekmez, kimse evine gitmez” diyerek oyuna devam etmek ister. Ama annelerin pencereden “hadi bakalım eve” demesiyle o gün biter.

İbrahim ALİSİNANOĞLU

Araştırmacı-yazar.

19.08.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Dünün düğün salonlarından hatırladıklarımız

Yediye’nin yelleri; Deli beşe’nin selleri, Üçe’nin gonca gülleri

CEMRE DÜŞTÜ

Ayakkabı pençesinde kurşun damgalı yıllar !

Kelleyi koydum kazana

Gaziantep’te Tandır

14 Şubat Sevgililer Günü!

Gaziantep’te Tandır

Sokak fenerinden, elektrik fabrikasına.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin