CANAVAR DÜDÜĞÜ!

İbrahim Alisinanoğlu

CANAVAR DÜDÜĞÜ!

Yıl 1932’dir. Dönemin Gaziantep Belediye başkanı Hamdi Kutlar. İstanbul’dan;475.00 TL. bedelle, “ZENITH “marka bir saat satın alınır.14 Eylül 1932 de Maarif kahvesinin önüne dikilir, elektrik verilir,çalıştırılır. Dikilen saat şehirde saatlerin ayarlanmasında esas kabul edilir.1936 yıllarına gelinceye kadar saat düzgün çalışır. Her gün gece yarısı 12 deyince saat çalar. Tüm şehir de bu sesi duyar ve gece yarısı olduğunu anlar.Bir müddet sonra saatin ayarı bozulur,12 de çalması gereken saat çalmaz olur. “Maarif bahçesi önüne konulan ayar saatinin düzgün gitmediği” görülünce, “Bu ciheti göz önünde tutan belediyemiz tarafından her gün zevalda bütün halka saat on iki olduğunu bildirmek İçin “ikinci kanun 1936 tarihinde” İstanbul'dan bir canavar düdüğü getirtir ve Hüseyin Paşa Camisi minaresine konur, çalıştırılır. “Aslında konan araç siren sesi çıkarmaktadır. Halk araçtan yükselen sesi Canavar düdüğü olarak ifade etmeye başlar. “Düdük” her gün saat on ikide çalmakta ve herkes saatlerini ona göre ayarlar. Hatta bazen anneler Çocukları bu sesi işaret ederek "aha canavar geliyor!" diye korkuturlar.

Bu düdük aslında bir erken uyarı sirenidir. O yıllarda bu araç hem şehrin saat ayarına esas teşkil ederken, hem de muhtemel bir hava saldırısı ve savaş durumunda erken uyar cihazı olarak da kullanılır.

Daha sonraki yıllarda eski Valilik binası yapıldığında bir de saat kulesi inşa edilir. Kuleye bir saat monte edilip çalıştırınca, canavar düdüğünün ötmesi kesilir, canavar düdüğü bu kez sivil savunma tatbikatlarında ve her On Kasım geldiğinde saat 9 beş geçe Atatürk'ü anmada sesi duyulur.

13.01.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

ANTEPLİ ANALARIN UŞAKLARINA KÖTEK ATMA KLASİĞİ..:)

GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

SAHRE(PİKNİK) SATICILARI

TURİZM PARKINDAN DEĞİRMİÇEME BAKIŞ!

Bir dönem Gaziantep’te tiyatro.

Gaziantep ve yemek!

GAZİANTEP’E KURBAN BAYRAMINDA NİŞANLIYA KURBAN GÖNDERME ADETİ

HATIRLADIĞIM KURBAN BAYRAMI

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin