GAZEL DEPELEME ZAMANI GELDİ

İbrahim Alisinanoğlu

GAZEL DEPELEME ZAMANI GELDİ

Gazel’in çeşitli anlamları vardır. Bunlardan biri de sonbaharda ağaçlardan yere düşen, tam veya yarı sararmış yaprak demektir.

Serinleyen hava ile birlikte ne insanı terleten sıcaklık, ne tabiatın cömert yeşilliği kalır. Göçmen kuşlar sıcak bölgelere göçüp giderken, yeşile boyanmış tabiat yavaş yavaş sarıya teslim olur. Dallarda duran yeşil yaprakların güzelliği, toprağa, çimler üzerine serilen sararmış yapraklarla ayrı bir çeşni katar. Yapraklar, damarlarından can suyunun çekilmesiyle birlikte en ufak esintide savulur,serpilirler.
Şimdi Gazel depelemenin tam zamanı.
Dün olduğu gibi bugünde sonbaharın hüzünlü havasında, Kavaklıkta, Dülükte, Burç, Erikçenin ağaçlıkları arasında gazel tepelemeye gitmenin ayrı bir güzelliği vardır.
Gazel depelemek Antepli için bir nevi sahredir. Bu sahre yaz sahrelerine benzemez. Genellikle sararmış yapraklar üzerinde gezme amaçlı olsa da yeme içme olmadan olmaz.
Ayaklar altında ezilen sararmış yaprakların hışırtısı, esen hafif rüzgar, ıslak serinlik, dallar arasından göz kırpan güneşin pırıltısının raks etmesini seyretmek, ayrı bir haz verir insanlarımıza.
Gazel tepelemek hayal ve hisler âlemine yolcululuk yapmak gibidir. Genelde hüzünlendirir insanı. Ama Antepli bu hüzünlü havada bile neşelenecek bir nokta bulur kendisine.
Ayaküstü kayılan mangalda pişen kekik kokulu iki şiş kebabı dürüm yapıp yemenin, serin havada avuçlarınızın arasında sıkıştırdığınız sıcacık bir bardak çayı yudumlamanın tadına doyulmaz.
Zamanınız varsa keyifçiliğiniz de ağır basarsa eğer, kazan kaynatıp kelle, mumbar bile pişirebilirsiniz... Olmadı, köfte leyençelerini koyar ortaya iki sıkım yağlı köfte yoğurur nefsinizi köreltebilir, kış öncesi "him basıp" gazel depelemeyi şenliğine dönüştürebilirsiniz.
Hüzünlü havaya karşılık, masalara açılan açkılar, çimlere serilen sofralar, açık havada huzur veren sessizliğin ortasında masayı çevrilenlerin ayaküstü yarenlikleri, yankılanan şen şakrak kahkahaları, soğuyan havanın içinde insanın içini ısıtır.
Erkek uşaklarının çeletlikleri, top ardında koşuşturmaları, kızlar çocuklarının ip atlaması ayrı bir renk katar bu eğlencenize.
Gazel depelemeyle soğuk havaya inat bir haftanın veya o günün yorgunluğu eş dostunuzla keyfli hale getirebilir, sonbaharın kasvetli havasını neşeli bir sahre ortamına dönüştürebilirsiniz.
İşte insanımızın farkı budur, sonbahar soğukluğunu, gazel depeleme geleneği ile mutlu sımsıcak bir ana dönüştürebilirler.

2.12.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

CEMRE DÜŞTÜ

Ayakkabı pençesinde kurşun damgalı yıllar !

Kelleyi koydum kazana

Gaziantep’te Tandır

14 Şubat Sevgililer Günü!

Gaziantep’te Tandır

Sokak fenerinden, elektrik fabrikasına.

Gaziantep’te Tandır

" FISTIĞI İÇ ETMEK "

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin