GAZİANTEP LEZZETİNİN FAYDALARI

GAZİANTEP LEZZETİNİN FAYDALARI

Gaziantep, yemekleriyle dünyaya nam salmış bir gastronomi kenti.

Lezzetine doyum olmayan kebap çeşitlerinden sulu yemeklere birçok yöresel tat damakta iz bırakıyor.

Aslında lezzete ek olarak şifa da sunuyoruz yemeklerimizle.

Antepfıstığı, zahter, haspir, biber, , tarhun, sumak, koruk ve vişne ekşisi, sarımsak, üzüm ve daha birçok özel baharat ve tatla yemeklerimiz şenleniyor. Kuru patlıcan, kuru biber, haylan kabağı, tüylü acur, kuru bamya, kuru domates, Gaziantep’e özgü lezzetleri yaratan ana maddelerden.

Zamanında dalından toplanıp, kurutulan bu sebzeler, kendi üretimimiz olan salçamızın eklendiği yemeklere lezzetin en alasını aşılıyor.

Gaziantep’e özgü baharatlar ve kurutulmuş sebzelerle yapılan yöresel yemeklerimiz, annelerimizin elinde Dünya’ya açıldı.

Gaziantep’in dillere destan lezzetlerinden katmer, baklava, alaca çorba, firik pilavı, yenidünya-sarımsak-soğan-patlıcan kebapları, lahmacun, beyran, kelle paça, nohut dürümü, bişi, semsek, ökçe, yoğurtlu patates sulusu, lapa, simit aşı, maş çorbası, şiveydiz, zeytin böreği, antep peynirli börek, pirpirim aşı, mıcırık aşı, doğrama, ekşili ufak köfte, yuvarlama ve daha birçok yemeğimizde şifayı da sunuyoruz.

5 duyu organına hitap eden, midemizi şenlendiren baklavadan, sabahların vazgeçilmezi katmere, soğuğa karşı etkili olan biberden, sinir sisteminin sağlıklı işlemesine destek olduğu için stres, uykusuzluk gibi sorunların çözümü olan tarhuna, kandaki insülin oranını dengeleyen sumaktan, böbrekleri hastalıklara karşı koruyan ve hazmı kolaylaştıran zahtere kadar lezzeti şifalı sunuyoruz.

 

20.02.2020 (Zeynep Kocalar)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TEDBİRLERE UYALIM

HAYAT EVE SIĞAR

BU YAZIYI DİKKATLİ OKUYUN!

PARASI OLMAYANLAR NASIL KORUNACAK?

CORONA VİRÜS

Şehit helvası zenginlere tatlı gelir

BİRLİKTEYSEK GÜZELİZ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin