GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

İbrahim Alisinanoğlu

GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

Gazianteplinin sinemayla tanışması oldukça eskidir. 1930’lu yıllarda şehrimize sinema gösterimi başladığında halkın oldukça ilgisini çekmiş, giderek sosyal ve kültürel hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişti. Bunda Nakip Ali gibi sinema sevdalısı insanların öncülüğü ve teşviki yanında halkının da sinemaya olan düşkünlüğü yatmaktaydı.
Yazlık ve kışlık sinemaların yan yana dizildiği, insanların sinema salonlarında oturmaktan zevk aldığı o yıllarda; sinema halkın hemen hemen tek eğlence kaynağı, toplumun tüm kesimlerinin gönüllü buluştuğu sosyal mekânlardı.
Sinema o dönemlerde bu şehrin kültür hayatına damgasını vururken, sinema içinde ve çevresinde kendine has bir kültürün doğmasına neden olmuş, kültürel mirasın taşıyıcı ögelerinden biri arasına girmişti.
Sinema şehir hayatında yer etmeye, kültüründe vazgeçilmez olduğu gölünce, 1963’lü yıllarda Gaziantepli bir gurup genç insan; “Gaziantep Sinema Severler Derneği ”,kısa adı ;“SİNEMATEK” derneğini açarlar.” Sinematek” Gaziantep’te kurulmuş bir dernek değildir. Rahmetli hemşerimiz Onat Kutlar ve Sakir Eczacıbaşı tarafından İstanbul’da kuruldu. Uzun yıllar sinemaseverlere hizmet sundu. Turkiye de ilk şubesini de Onat Kutlar ağabey in gayretleriyle Gaziantep de açtı. Bu üyelik kartı o derneğe aittir.”
Dernekte, öğretmenler, öğrenciler, esnaf ve zanaatkârlar, memur, bürokrat her yaştan ve her kesiminden insanlar yer alır.
Derneğin amacı; Gaziantep’in kültür hayatında önemli bir yer işgal eden sinemayı daha geniş kitlelere tanıtmak, sevdirmek ve kültürel enginliği arttırıp, sosyal dayanışmayı sağlamaktır.
Bunun için de Dernek yöneticileri İstanbul'daki bir takım derneklerle ve sinema şirketleri ile temaslarda bulunup, onların da desteğini alarak dünyada vizyondan kalkmış, sinemalarda gösterimi durmuş, dünya sinemalarının ve ünlü yönetmenlerin filmlerini Gaziantep'e getirterek her 15 gün de bir, halka ücretsiz özel gösterim sağlamışlardı. Bu tür filmleri göstermek için de Nakip Ali ile görüşmeler yapılmış, Nakıpali sinemasının salonunu hafta içinde bir gün derneğe tahsis ederek, bu filmlerin halka ücretsiz buluşmasına önemli katılar ağlamıştı.
Bu filmleri izlemeye toplumun tüm kesimlerinden insanların katıldığını, hatta şehrin kamu yönetiminde söz sahibi olanların ve şehrin ileri gelen simalarının eşleriyle birlikte iştirak ettiklerini biliyoruz. Sinematek ’in 1963 de üyelerinden biri de Mehmet Bedrettin Ay’dır. Nakip Alinin oğlu Yavuz da bu derneğin üyelerinden biridir.
Dernek uzun yıllar Gaziantep'te sinemanın sevilmesinde ve ünlü filmlerin beyaz perdeye yansımasında önemli görev üstlenmiştir. Daha sonraki yıllarda özellikle 1980'li yıllardan itibaren işlevini yitirmiş, sinemalarda erotik film furyasının başlamasıyla kendisini fesih etmiş, faaliyetine son vermiştir.
Gaziantepli olup, 1960’ları hatırlayan adını burada zikre-demediğimiz pek çok kişi ,o dönemde bu derneğin üyesi olmuş, bu şehrin kültürel hayatına bir sivil toplum örgütü olan” SİNEMATEK” çatısı altında katkı sağlamıştır.
21.10.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

O zamanlar insandık!… Ya şimdi?

BİZ ÖYLE BİR NESİLDİK İŞTE!

KORONAVİRÜSÜN GÖLGESİNDE

Tabletimin şarjı bitti!

KIRK AYAK !

Sütlü sahan gibi dizilmek!

NAYLON AYAKKABI

MOR SÜNBÜLLÜ BAĞLARIM!

FINDIKLI BAHÇESİ’NDEN, FINDIKLI TOROSA

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin