Gaziantep’te sabah kahvaltısı.

İbrahim Alisinanoğlu

Gaziantep’te sabah kahvaltısı.

Sabah kahvaltısı denince genellikle; sofrada peynir çeşitlerinin, zeytinin, yumurtanın, balın, reçelin, tere yağı gibi çeşitli yiyeceklerin yer aldığı sofralar gelir akla.

Oysa Gaziantep’te kahvaltı denilince akla ilk gelenler; simit aşı, beyran, ciğer kebabı, nohut dürümü, katmerdir.

Bu, Gazianteplinin kahvaltıya önem vermediğinin değil, gelenekselliğine olan düşkünlüğünün, sağlığına verdiği önemin işaretidir.

Yazın sabah serinliğinde kayılmış mangal üstüne kuzu ciğeri ve aralarına saplanmış kuyruk saplı şişleri atıp onların pişmesini izlemek, etrafa yayılan kokuyu hissetmek…

Ardından Sıcacık Antep açması, ya da küppan ekmek arasına çekilmiş iki şiş ciğer kebabını, közlenmiş taze biber, summak ekşiyle terbiyelinmiş soğan, maydanoz piyazı koyup, üstüne pul biber, kimyonu ekeleyip dürüm edip yemek tarifi imkânsız bir güzelliktir.

Soğuk bir kış günü sabahında şöyle altı yağlı, dumanı üstünde tüterek masaya gelen acılı ekşili, sarımsaklı Beyranı kıtır ekmekle yemek ne muhteşem bir hazdır!

Yine bir bahar sabahı kuşluk vaktinde, ustasının elinde taze kaymakla yapılmış; unun, şekerin, Antep fıstığının, sade yağın birlikteliğinden doğan mucizevi tadı damağınızda hissetmek ne büyük ayrıcalıktır.

Sabah işe giderken akşamdan sabaha kemik suyunda fırının koltuğunda demini bulmuş, haşlanmış nohudu Antep açması ekmek içine yayıp, üstünü yeşillikle süsleyip, tuzu, biberi, kimyonu atıp nohut dürümüyle güne başlamak ne güzel bir alışkanlıktır.

Gaziantep geleneksel sabah kahvaltısında sadelik vardır. Ne yiyeceğim diye şaşırmazsınız. Bunlar dünden bugüne denenmiş, yokluğun, varlığın bize öğrettiği, tecrübe ile yararlı olduğu ispatlanmış,soframızın bir parçası olmuş yiyeceklerimizdir.

Hayat onlarla güzel, lezzet onlarla anlamlı, sağlık onlarda vardır..

Bu kahvaltı biçimi birilerine itici gelebilir. “Sabah sabah bunlar yenir miymiş?” diyebilesiniz. Oysa bunları denemek onun müptelası olmanın ilk adımıdır. Bunları denediğinizde gün boyu diri kaldığınızı, koşuşturmak için ihtiyaç duyduğunuz enerjinin varlığını tüm bedeninizde hissedeceksiniz.

Hele bir deneyin!... Kırgınlığınız halsizliğiniz varsa kaybolacak, doğal bir şeyler yemenin huzurunu içinde gün boyu yaşadığınızı hissedeceksiniz.

Hele bir deneyin! Her gün değilse bile, arada bir bunları yemek için can atacaksınız.

Yazan.İ.Alisinanoğlu

 

8.04.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Antep ağzında tepki sözleri.

Antep ağzında; Hışş!

İsa bıçağı göğe çekti! 

Hışhışı Hançer

Her daim hörmet göresin!

Yürüme çeşitleri !

Kim veli, Kim deli ?

 RAMAZAN GELDİ KAHVEHANELER DOLMAYA BAŞLAR.

DELİ KİRAZ!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin