GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Dyt. Hande Babanınoğlu

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Gebelik dönemi anne ve bebek sağlığı için çok önem verilen bir dönemdir. Hem anne sağlığı hem de bebek gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi bu dönemde oluşmakta ve gelişmektedir. Bu dönemde bebeğin sağlığını etkileyen birçok etken vardır; kadının gebelik sayısı, annenin yaş aralığı, son gebelik arasında süre,  kronik hastalıklar, ilaç kullanımı ve en önemlisi beslenmedir. Anne bu dönemde beslenmesine çok dikkat etmelidir yani yeterli ve dengeli beslenmelidir. Her besin yeterli ölçüde tüketilmelidir. Yeterli olan ağırlık kazanımına dikkat etmeli yani ne çok fazla kilo almalı ne de yetersiz kilo almamalıdır. Gebelik döneminde 9- 12 kg ağırlık kazanımı normaldir, ancak gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız 7- 8 kg ile gebeliği tamamlamak da mümkün olabilir. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız ortalama 17- 22 kg ağırlık kazanımı normaldir. Yeterli ve dengeli beslenerek, planlı hareket ederek, fiziksel aktivitenizi uygun düzeyde tutarak bebeğin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

İLK 3 AY ( I.Trimester )

Gebeliğe kilolu başladıysanız ilk üç ayda kalori alımınızı artırmanıza gerek yoktur. Ancak ağırlık kaybına neden olabilecek diyetlerden sakınılması gereklidir. Uygun ağırlık kazanımı bebeğinizin doğum ağırlığını etkileyeceği için bu konuda hassas davranmalısınız.

İKİNCİ 3 AY ( II.Trimester )

Bu dönemde artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için hamile kadınlar günlük enerji alımlarını artırmalıdırlar. Bebeğin hızla büyümeye başladığı bu dönemde vücudun gereksinimleri de artmıştır. Vücuduz enerji ve vitamin gereksinimlerini emzirme döneminde kullanmak üzere depolayacaktır. Bu nedenle bu dönemde beslenmeniz emzirme dönemini rahat geçirmeniz için çok önemlidir.

ÜÇÜNCÜ 3 AY ( III.Trimester )

Kilonuz artmaya devam eder. Bu dönem, bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayaklarda ve ellerde şişme, sık idrara gitme problemleri normaldir. Gebelikte bebeğin büyüme ve gelişmesinin, annenin aldığı besinlerin bebeğe plasenta ile taşınması sonucu olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bebek tüm enerji ve besin öğesi gereksinimlerini annenin depolarından karşılar. İyi beslenme, gebeliğin her dönemi için önemlidir.

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME ÖNERİLERİ NELERDİR?

-Her gün yoğurt , peynir gibi süt ürünlerinden yeterli miktarda alınmalıdır.Çiğ süt ve bundan yapılan peynirler zararlı mikropları içerdiğinden pastörize süt ve bu sütlerden yapılan peynirler tercih edilmelidir.

-Her gün 3-4 porsiyon et, tavuk, balık gibi protein kaynakları mutlaka tüketilmelidir. Bu besinler tüketilemiyorsa kuru baklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Vitaminler açısından zengin olan taze sebze ve meyveler her öğünde düzenli olarak tüketilmelidir.

- Azar azar ve sık aralıklarla beslenilmeli, uzun süre aç kalınmamalıdır.

- Her gün bebeğin beyin gelişimi için 2 adet ceviz tüketilmelidir.

-Sağlıklı yağları almak için günde  10-12 adet fındık ve badem tüketilmelidir.

-Fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerin yanında, C vitamini açısından zengin bol limonlu salata tüketilmelidir.

-Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Böylelikle bebek, guatr hastalığı ve zeka geriliğinden korunmuş olur. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalığı varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir. Aşırı tuzlu besinler tüketilmemelidir.

-Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

 -Gebelikte sıvı gereksinimi artmaktadır. Bunu karşılamak için daha fazla su veya süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları içerek sıvı alımı arttırılmalıdır.

-Gebelikte anemi (kansızlık) daha sık görülür. Anemiden korunmak için; yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, pekmez ve taze meyve-sebze gibi yiyeceklerin daha fazla tüketilmesine özen gösterilmelidir.

-Çay ve kahve tüketimi en aza indirilmelidir. Yemeklerden bir saat öncesi ve bir saat sonrasına kadar çay ve kahve içilmemelidir.

-Tarım ürünlerindeki zararlı olabilecek kalıntıları uzaklaştırmak için, besinler, özellikle sebze ve meyveler tüketilmeden önce çok iyi yıkanmalıdır. Bu besinleri en iyi yıkama şekli; yiyecekleri su dolu bir kapta 5-10 dakika bekletmek, bu işlemi birkaç kez tekrarlamak ve sonra çeşme altında bol suda yıkamaktır.

- Sebze ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi, vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama ve pişirme suları dökülmemelidir.

MUTLU HAFTALAR DİLERİM…

 

Soru ve Görüşleriniz İçin İnstagram

@dyt.handebabaninoglu hesabımı takip edebilirisiniz.

2.12.2019 (Dyt. Hande Babanınoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN C VİTAMİNİ

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

KURUBAKLAGİLLERDEN GELEN SAĞLIK

SOFRANIZDAN YOĞURDU EKSİK ETMEYİN

OSTEOPOROZDA BESLENME

İÇİMİZİ ISITAN BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin