HAYIR KURUMLARI NE KADAR  GÜVENİLİR?

ALİ KARTAL

HAYIR KURUMLARI NE KADAR GÜVENİLİR?

Geçenlerde kömürcülük yapan bir arkadaşımla otururken bana başından geçen bir olayı anlattı; Çok bilindik hayır kurumlarından birinde çalışan biri,  son model arabasını  park etttikten sonra iş yerine girdi. Tahmin ettiğiniz gibi sakallı ve ağzından besmele düşmeyen arkadaş selam verdi ve arkadaşıma  x ton kömür alacağını söyledi. Bir miktar kapora bırakıp ertesi gün için sanayide sözleştiler.  O gün hayır kurumunda çalışan  iki hoca ile daha  sanayiye gelmişti. Beraber dağıtıma çıktılar ve ilk durakları hocaların birinin babası oldu.İndirdiler kömürü sonra yaptıkları hayırı göstermek için video kaydına aldılar. Daha sonra diğer hocaların akrabalarını sonra gerçek iki üç fakirin evlerine uğrayıp hayırlarını yaptılar.  Bu arada bizim hocalar ne öğle namazını ne ikindi namazını kıldılar. Faturalarını isterlerken bi ricada bulundular. Biz yanlışlıkla sistemden fazla para çektik sen bize fazladan kes faturayı, biz fazla olan parayı sonra sisteme iade edeceğiz dediler.

Aslında bu olayı yazımda paylaşırken kendime çok soru sordum acaba bunu paylaşırsam insanlarda dine karşı  bir soğukluk olurmu diye. Ama günümüzde buna benzer olaylar o kadar çoğaldı ki anlatmazsam kendimi vebal altında hissederdim. Çünkü vatandaşlar hayır kurumlarına bağış yaparken daha dikkatli olmalı yada bizzat kendilerinin tanıdığı ihtiyaç sahiplerine kendi ellleriyle takdim etmeli.

 

Ebu Hureyre (r.a)’den Rasulullah (s.a.s)’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

«Hani o sadaka için halkı kapı, kapı dolaşıp halkın kendisine bir iki lokma, bir iki hurma verdiği dilenci yok mu? Bunlar miskin değildir. Belki gerçek miskin kendini geçindirecek birşeyi olmayan ve kendisine sadaka vermek için halkça bilinemeyen ve insanlardan bir şey istemeyen kimsedir.»

(Buhari-Müslim)

28.12.2019 (ALİ KARTAL)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ARKADAŞLIK ÜZERİNE BİR YAZI

Havf ve reca arasında olmak

İŞİNİ SEVEREK YAPMAK

İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

Yazılı medya son demlerinde

HER DUA NEDEN KABUL OLMAZ

AİLE OLMAK

Adab-ı Muaşeret

İNSAN NEDEN EVLENMELİ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin