İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

ALİ KARTAL

İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

Allah celle celālüh yeryüzünde halife olarak yarattığı insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği iradesinin olması ve yaptıklarının hesabını verecek olmasıdır.

İnsanın dışındaki canlılar Allah’ın kendilerine verdiği içgüdü ile hareket ederek hiçbir zaman yaratılış amacının dışında işle meşgul olmazlar.

İnsan akıllı, düşünen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inanan bir varlıktır Bütün bu özelliklerden dolayı insan diğer canlılardan farklı ve Allah’ın yarattığı varlıklar arasında seçkin bir yere sahiptir.

 

Yüce Allah evrende canlı ve cansız pek çok  varlık yaratmıştır. Canlı varlıklar bitkiler, hayvanlar ve insanlar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Bu varlıklarda birbirlerini ayırt edici özellikleri vardır. Örneğin bitkilerin canlı olmalarına rağmen bir yerden başka bir yere hareket etme özellikleri yoktur. Buna karşı hayvanlar hareket etme ve her biri kendine özgü iş ve işler yapma yeteneğine sahiptirler. Tüm bu varlıklar doğar büyür ve kendilerine verilen ömür dolunca ölürler. Allah’ın yarattığı canlı varlıklardan biri olan insan da, diğer canlılar gibi doğar, beslenir ve büyür Her canlı gibi insanda ölümlüdür. Bunula beraber insanı diğer canlılarla karşılaştırdığınızda birçok farklı özelliğinin olduğunu anlarız.

18.01.2020 (ALİ KARTAL)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ARKADAŞLIK ÜZERİNE BİR YAZI

Havf ve reca arasında olmak

İŞİNİ SEVEREK YAPMAK

Yazılı medya son demlerinde

HER DUA NEDEN KABUL OLMAZ

HAYIR KURUMLARI NE KADAR GÜVENİLİR?

AİLE OLMAK

Adab-ı Muaşeret

İNSAN NEDEN EVLENMELİ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin