İsa bıçağı göğe çekti! 

İbrahim Alisinanoğlu

İsa bıçağı göğe çekti! 

Şubat ayı kışın sonu, baharın başıdır. Kışın sert geçtiği, karın bol yağdığı yıllarda besiciler hayvanlarını ahıra kapatır, neredeyse bir kış boyunca onları içeride beslemek zorunda kalırlar. Şubat ayı arpanın, samanın neredeyse tükendiği, besiciler için hayvan beslemenin en zor olduğu günlerdir.  Hayvanlar bu ayda yaylıma çıkarılmadıkları için de yeteri kadar beslenemez, taze ot yiyemedikleri   için de zayıf düşerler. Bu hayvanların eti gevşer, lezzetini yitirir bu nedenle de kesime alınmazlar.

Bir Türk Atasözünde de baharın ilk ayı için; “ağaların yaya yürüyeceği, hanımların yavan yiyeceği günlerdir “Diye tarif edilir. O günlerde atlar çayırda olduğundan ağalar ata binemez. Davarlar çelimsiz olduğundan kesimleri yapılmaz. Et olmayınca da   etli yemekler pişirilmez, yemekler yavanlaşır.    

Bütün dinler, insanların birbirlerine karşı merhametli olmayı emrettiği gibi, hayvanlara da yardımı, acımayı emreder.

Hristiyanların Kameri (şubat) ayının ilk pazar günü başlayan ve kırk gün süren dini perhizleri vardır. Bu dini perhiz baharda “hayvanların bedenen en zayıf düşükleri Kameri ayına   rastlar. Hristiyanlara göre Hz. İsa hayvanları korumak adına Kameri ayının ilk pazar günü yer yüzündeki tüm “bıçakları göğe çeker” bu sayede hayvanların kesimini önler. Ümmetinden de 40 gün boyunca et yememelerini, perhiz yapmalarını ister. 

“İsa bıçağı göğe çekti” ata sözü bir dönemi, dini bir eylemi işaret etse de, halkımız kıvrak zekasıyla Hristiyan inancının adetini kendi günlük hayatıyla ilişkilendirerek, yerine göre tavrını ortaya koymak, bir şeyi işaret etmek, durum tespiti yapmak için düşüncesini formüle ettiği bu ata sözüyle izah etmeye çalışır.

NOT:BU YAZI KAYNAK GÖSTERİLMEDEN PAYLAŞILAMAZ.

    

 

 

 

24.06.2019 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

 Kültürümüzü yaşatmak zorundayız

Gaziantep’in unutulan Kültür Parkı.

Dadıynan yerik inşallah.

GAZİANTEP’TE ŞİRE ZAMANI

   Çınarlı Spor Kulübünün kuruluşu

  TUFA(TUFFA) HAMAMI

Dettel Hâey !

Bir çocuk oyunumuz Hakeke…

“Vay be! Ne güzel günlerdi o günler!”

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin